Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

24 Ağustos 2013

Dikenin değeri gülün olmasındandır

Levent EYİPİŞİREN

Önceki Dönem PM Üyesi

Eski Gençlik Kolları Genel Başkanı


Partiyi seçmen nazarında temsil görevi verilen ilçe / il örgüt ve belediye başkanları, parti programı, sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri ve yönetmelik ile siyasi etiğin gerektirdiği işleyiş kuralları çerçevesinde partimizin kamu görevlileridir.

Bu kamu görevini, partiyi, programı, ilkelerini, değerlerini yüceltmek yerine küçülterek, partililerini yoldaş görmek bir yana ezerek yerine getirince kurallar içindeki en sert müdahaleyi hak eder duruma gelmektedir.

Biz partililerin görevi PARTİYİ korumak ve yüceltmektir. Parti, kendisine zarar veren, zayıflatan, yakışmayan yöneticilerinden kamu-temsil görevini geri almasını bilmelidir. Üyelik sorumluluğu taşıyanlar ve kişilere değil partiye sadık olanlar eleştirince parti zarar görür kisvesine sığmaya zorlanmak, aslen partiyi küçülten bu yöneticilere zırh sağlamaktadır. Bazen “Arabistan için bir Arap’ı yakmak” gereklidir.

Eleştiri ve özeleştiri SOL siyasetin geleneğinde vardır. Hele hele tatminkâr, inandırıcı ve samimi özeleştiri yapmaktan uzak, tiranlaşan, megaloman kişiliğe bürünen CHP’li Belediye Başkanları seçim dönemlerinde ve her zaman eleştirilebilmelidirler.

Bir aday adayı, mevcut belediye başkanını eleştirmeden daha iyi bir belediye başkanı olacağını nasıl ifade edebilir? Neyi daha iyi yapacaktır? Nasıl daha iyi yönetecektir? Bunu mevcudu eleştirmekle ortaya koyabilir! Aksi halde bu bir yarış değil, patinajdır.

Genel Merkez, partinin adaylarını belirlerken kamuoyunda tanınırlığı ölçecekse, Belediye Başkanlarına haksız 2 avantaj daha sağlanmış olacaktır. Belediye Başkanı 4,5 yıldır kamuoyu önündedir ve zaten bilinmektedir, belediyesinin basın, halkla ilişkiler ve reklam bütçesi ile hiçbir aday adayının yarışma şansı yoktur. Eğer kıstas tanınırlık ise, o zaman İzmir’de Yılmaz Özdil, Ankara’da Behzat Ç, İstanbul’da ise Aziz Yıldırım’ı aday gösterelim tartışma sona ersin(!)

İyi partililik nasıl ölçülecektir? Tabanda siyaset hangi bireysel hedef için yapılabilir olacaktır?
Belediye Başkanı her türlü icra yanlışını yapabilir, kısır-ufuksuz yönetim sergileyebilir partilisine hakaret ve örgütsel yarışlarda eziyet hatta Genel Başkanını bile tehdit edebilir ve Belediye Başkanını eleştirirsek parti zarar görür demek vasatı ve partilisine hata yapanı, partisine ihanet edeni koruyalım demektir. Bu kabul edilemez!

Dikenin değeri gülün olmasındandır. Yoksa kimse dikeni sevmez, gülü sevdiği için katlanır. Kendini partimizden büyük görenler; partinin kendisine sağladığı makam nedeni ile gücü elde eden ve makamın yüzü hürmetine saygınlık görenler kendilerinin CHP gülünün dikeni olduğunu unutmamalıdır.

Tabandaki üyeler partisine olan sevgisi ve partisini temsil makamlarına olan saygısı nedeni ile susuyorsa bunun da bir sınırı vardır!
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI