Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

2 Eylül 2013

Yeni adli yol

YARGIÇLAR SENDİKASI

Yeni başlayan adli yılın hukukun üstünlüğüne sahne olmasını, hukukun da geçmiştekinin aksine baskı unsuru için değil, adalete erişim için kullanılmasını diliyoruz.

Demokrasi, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı konularında en olumsuz koşulların yaşandığı bu dönemden çıkışın, hukuk ve demokrasiyle olacağına yönelik inancımızı bir kez daha tekrarlıyoruz. Bunun en etkin ve geçerli yolunun da, örgütlenme ve örgütlü mücadeleden geçtiğini, yargının ve hukuk devletinin içine sokulduğu durumun, bu alanda sivil örgütlenmeye takınılan tavırla doğrudan bağlantılı olduğunu belirtiyor, yüksek yargının ev sahipliğinde düzenlenen ve sanki darbe yönetimi dönemindeki faaliyetten alıkonulmuş örgütlenmeler söz konusuymuşcasına, yargıdaki sivil örgütlerin davet edilmesinin de akla bile gelmediği bir ortamda sarfedilen, ezberci ve her türlü sömürü içeren söylemlerle, her üç unsuruyla bağımsız bir yargı varmış gibi yaratılan törensel görüntünün, artık görüntü kirliliğinden öte bir anlam taşımadığını açıkça belirtiyoruz.

Barış ortamının zedelenmemesi ve kalıcılaştırılması, adaletin geçerli kılınması, meslek sorunlarının çözülmesi, yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesinin sağlanması, hukukun üstünlüğü, etkinliği ve egemenliği için örgütlü mücadelemizi, toplumsal sorumluluğumuz gereği bedeli ne olursa olsun sonuna kadar sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Saygılarımızla.

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Sudan Nesim
3 Eylül 2013 12:44

Hukuk devletiyiz, adli yıl açılış töreni naklen verilmiyor. Oysa uzmanlarca hukuki konuşmalar varmış . M. Feyzioğlu'nun konuşmasını bile yarım yamalak izledik. Yargıtay başkanının konuşmasını hiç duyamadım.Yılda bir kez ,her gün her saat,her dakika değil .Rtük de denetlemiyor,tv'lere siyasa yaklaşıyor.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI