Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

3 Eylül 2013

Hükümete bir mektup

Bugünkü yazım, ülkemizdeki işsizliğin boyutlarını ve yarattığı trajediyi anlamamıza yardım edebilecek bir okuyucu mektubu üzerine. Noktasına, virgülüne dokunmadan aynen paylaşıyor ve bu mağdur insanların sorunlarının bir an önce çözümlenmesini diliyorum.

***

Merhabalar Ayla hanım,
Öncelikle hassasiyetiniz ve ilginiz için tüm arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim.
Bu yazıyı 5180 İşsiz İş ve Meslek Danışmanı adına yazıyorum.

Ülkemizde bir çok işte yapılan plansızlıklar gibi bu işte de yapılan plansızlıklar bizleri mağdur etti.

Hepimiz lisans/yüksek lisans mezunu olan işsiz gençleriz. Kendi mesleklerimizde gerek kamuda gerek özel sektörde yaşanan sorunlar bizleri farklı arayışlara yöneltti. Bu arayışlarımızda bize en cazip gelen, bize hitap eden bir mesleği bulmuştuk ve bu mesleğe sahip olabilmek için gerekli bazı şartlar vardı. Mesela en az lisans mezunu olmak, KPSS’den en az 70 puan almış olmak ve İş ve Meslek Danışmanlığı sertifikasına sahip olabilmek. Bu sertifikada ülkemizde sadece Sakarya (SAUSEM) ve Eskişehirdeki (ANAPER) Sürekli eğitim merkezlerinde veriliyor.

Sınav başvuru ücreti 440 TL. Sınav üç aşamalı test ve iki aşamalı mülakattan oluşuyor. Test sınavları ile mülakat sınavları arası memleketinizin Sakarya’ya olan uzaklığına göre 2-7 gün değişen sürelerde oluyor. Ortalama Sakarya’da 3-4 gün otellerde konaklamak zorunda kalıyorsunuz. Sakarya’ya ulaşım bedelleri, konaklama, yemek vb giderler de işin içine girdiğinde yaklaşık 900 TL – 1.000 TL bir masraf oluyor.

Bir çok arkadaşım gibi ben de geçen yıl eylül ayında bu sınava girmiştim, sınavın dört aşamasını geçip sadece bir testten, 1 soru yüzünden kaldım sertifikayı alamadım. Benim gibi KPSS puanı 80 üzerinde olan bir çok arkadaşım kaldık. Ve İŞKUR birden atamaya çıktı ve sınava başvurudaki KPSS puanı 70 şartını kaldırdılar. Sınavı geçen çok az kişi olduğu için KPSS puanı 42’ye kadar düştü! Düşünebiliyor musunuz?! Tabi KPSS puanının 42’ye düştüğünü gören duyan bir çok arkadaşta yeni sınava başvurdu ve Nisan 2013 ‘de bu sınava müraacat sayısı inanılmaz artış yaptı. Türkiye Genelinden yaklaşık 13.000 aday Sakarya ve Eskişehir’de bu sınavlara girdi.

Bu sınavla birlikte toplam 7 iş ve meslek danışmanlığı sertifika sınavı yapıldı. Bundan önceki 5 sınavda da kazananların hepsi kamuya istihdam edildi. 5180 aday İş ve Meslek Danışmanı olarak NİSAN ayında bu sınavı kazandı.
Sonuçların açıklanmasının ardından yaklaşık 3 ay geçti ve üç aydır sesimizin duyulması için bakanlar başta olmak üzere bakan yardımcıları, genel müdürler, danışmanlar, özel kalemler ile görüşmeler yaptık. Ancak hiçbir somut adım alamadık. Binlerce genç mağdur olmuşken birde Eylül 2013’te yeni bir sınav daha yapacak bu üniversiteler. Ve yine binlerce gencin umutları, hayalleriyle oynanacak, maddi ve manevi yönden bir çok kayıpları olacak.

Fakat bizler yılmayacağız, layıkıyla yerine getirebileceğimize inandığımız bu mesleği elde edebilmek için çabalamaya devam edeceğiz inşallah.

Sayın başbakanımız, geçen yıl iş ve meslek danışmanları tayin töreninde, 'Her işsizin bir iş ve meslek danışmanı olacak. Biz varken emekler asla zayi olmayacak' demişti. Biz de emeklerimizin zayi olmamasını, KPSS puan sıralamasına göre atanarak Sayın başbakanımızın sözlerini tutup, her işsizin bir iş ve meslek danışmanı olmasını istiyoruz. Bu yüzden öncelikle Sayın Başbakanımızın bizim haklı feryadımızı duymasını istiyoruz.

Sayın Bakanımız Faruk Çelik ve Sayın Bakanımız Fatma Şahin’in de bizlerin sesini duymasını istiyoruz. Eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanan ASDEP projesinde yer almayı çok istiyoruz.

Uluslararası geçerliliğe sahip Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi, Lisans mezunu, yetkin ve donanımlı, her birisi birbirinden yetenekli ve şuan 76 Milyonluk kocaman bir ülke olan Türkiye’mizin elinde belgesi olan seçkin, sadece 5180 İşsiz İş ve Meslek Danışmanı Uzmanı arkadaşımız var. ASDEP projesinde tüm hünerlerini sergilemek üzere göreve hazır olarak KPSS Puanları ile birlikte atanmayı beklemektedirler ve ümit etmektedirler.

Temel Çevre Sağlığı, Sendikalar Kanunu, İş Hukuku, İş Güvenliği, İnsan ve İşsiz Psikolojisi, Temel Girişimcilik, Veri ve Bilgi Toplama Yöntemleri, Kişisel Gelişimde Öğrenme, Ölçme-Değerlendirme ve Temel Analiz konularında yetkinlik sahibi, bilgi ve birikim sahibi İş ve Meslek Danışmanları olarak ASDEP PROJESİ’nde bireylere verilecek olan sosyal ve psikolojik destek projesinde değerlendirilmek istiyoruz.
Sesimize ses olduğunuz çok teşekkür ederiz Ayla hanım.
Saygılar.

Bkz: http://www.memurlar.net/haber/400022/
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

çağın aş deveci
10 Eylül 2013 17:01

Ayla hanım Bizim kanayan yaramızdı bu haber Bize ne kadar büyük iyilik yaptığınızı anlatamam İnceliğiniz ve hassaiyetiniz için tekrar teşekkür ediyorum...

onur sağdinç
5 Eylül 2013 21:02

ayla hanım bir işsiz iş ve meslek danışmanı olarak bu tezat konuyu köşenizde paylaştığınız için ben ve arkadaşlarım size teşekkürlerini sunuyor uzun zamandır süren bu kararlı mücadelemize destek vermeniz bizle ilgilenmeniz sesimize ses vermeniz bizi çok mutlu etti 5180 iş ve meslek danışmanı atama bekliyor saygılarımla

Kerem
5 Eylül 2013 00:40

veli imd
4 Eylül 2013 23:57

Bir iş yaptığnız yok bir de uzaman yardımcısı,sonra da uzman kadrosu mu istiyorsunuz?İş ve Meslek Danışmanının yaptığı işi üniversite mezunu herhangi biri yapabilir.Zaten bu işe kabul edilmek için herhangi bir bölümü bitirmek yeterlidir.Burada kimseyi kandırmaya hakkınız yok.

Havva imd
5 Eylül 2013 00:34

Ayla Hanim atanayan İs ve Meslek Danisnanlarinin sorununa degindiginiz icin tesekkur ederim

veli imd
4 Eylül 2013 23:57

Ayla Hanım, daha önce (en son 15 şubat 2013) aynı niteliklere sahip oldukları için atamaları yapılan ve sözleşmeli personel olarak görevlerine devam ederken, yapılan kanuni düzenleme ile kadroya geçen 4000 İş ve Meslek Danışmanı (İMD)'nın maaşlarında asgari ücret kadar düşüş yaşandı. İMD lere MYK nın verdiği Seviye 6 statüsündeki belge hiçe sayılarak düz memur gibi (GİH), yanlış kadro verilmesi sonucu özlük hakları düzenlendi. Bu durum tüm İMD lerin morallerini bozmakla kalmadı, verilmiş olan hakkın geri alınması sonucunu da doğurmuştur. Halen görevde olan İMD lere GİH yerine TH veya Uzm yardımcısı statüsü verilmesi, yada maaşlarını bugünkü duruma getirecek yeni bir düzenlemenin yapılması gerekmektedir. Bir daha ki yazınızda da bu konuyu gündeme getirirseniz dileği ile.

Tüm Yorumlar (35)

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI