Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

9 Eylül 2013

9 Eylül: CHP ve İzmir

9 Eylül Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşu, İzmir’in kurtuluşu... Bu günlerde çok daha önemli bir tarih bizler için... Çünkü hem CHP, hem İzmir karşı devrimin hedefinde. İktidar yetkilileri her fırsatta CHP’ye öfke kusuyor. Diğer yandan başbakanın İzmir’i alma özlemi malumunuz...

Hiç düşündünüz mü; yıllardır iktidar olmamış bir partiyi hem yandaş basın hem AKP neden hedef alır? Ya da iktidar için yerel seçimlerde İzmir’i alma hedefi sıradan bir ilde seçim kazanmak gibi midir?

Elbette değildir. CHP ve İzmir’in ortak bir misyonu vardır; Mustafa Kemal’in devrimlerini yaşatmak ve aydınlık, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasını sağlamak. İşte bu yüzdendir ki gözleri hem CHP’den hem İzmir’den ayrılmaz. Varlığının kattığı değeri bilen bu karanlık zihniyet, yokluğunu sağlamak için didinir durur.

Ve işte bu yüzdendir ki; ekonomi alt üst olmuş, dolar 2 TL’yi geçmiş, sokaklarda faşizm kol gezerken tüm yandaş basın CHP’yi yazar. Sanki 12 yıldır devleti CHP yönetiyormuş gibi hesap sorarlar, vicdansızca eleştirirler, hedefe koyarlar. Çünkü davaları, kavgaları rejime karşıdır. Yoksa yeterince zenginleşmiş ve kadroları devletin tüm kurumlarına sinmiştir. Ama doymazlar, yetinmezler... Amaçları başkadır.

Bu amaca ulaşmak için CHP büyük bir engeldir.

Çünkü 90 yıllık bu dev çınar cumhuriyetin, laikliğin, çağdaş yaşamın, devrimlerin, halkın özgürlüğünün, emeğin savunucusu ve teminatıdır.

Çünkü CHP kadroları iktidarın nimetlerinden faydalanmak için siyaset yapmazlar.

Çünkü CHP kadrolarının önceliği vatan, önceliği halktır.

Çünkü CHP kadroları vefakardır, cefakardır. İnandıkları uğruna evlatlarından ayırır partisine harcar. Ve bunu yüreğiyle yapar.

Çünkü bilinçlidir. CHP’nin sadece belli bir kesimin sözcüsü olmadığını bilir. CHP’nin varlığının aydınlık bir gelecek için teminat olduğunu bilir. CHP’nin varlığının halkın bütününü kucaklayan ve birleştiren önemli bir değer olduğunu bilir.

Dönemsel olarak kurulmuş sağ partilerin “liderleri” sayesinde ayakta durduğunu, liderleri gittiğinde yaşamını sürdüremediğini, kapandığını ama CHP’nin gücünü ilkelerinden ve devrimden aldığını bilir. İşte bu yüzdendir ki 90 yıllık çınarın -iktidar yüzü görememesine rağmen- her ilde, ilçede, beldede örgütü vardır. Dimdik ayaktadır...

İçinden geçtiğimiz süreçte sorumluluğumuz daha büyük... Vakit hem CHP’ye hem İzmir’e daha çok sahip çıkma, daha çok sarılma vakti. Vakit bir olma, diri olma vakti...

90 Yıllık çınara emeği geçen tüm parti büyüklerimin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne nice uzun yıllar diliyorum.

Ve ekliyorum; İzmir CHP’nindir. Ve öyle kalacaktır. Kıpkırmızı...
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

temel çelikkıran
11 Eylül 2013 20:08

Sayın elfin hanım kaleminize yüreğinize sağlık ,çok güzel makaleniz için,saygılarımla.

Güner-İzmir
9 Eylül 2013 17:25

Herkes 9 Eylül'de İzmir'e koşsun!Hareket,canlılık,eğlence yanında ,tüm Atatürk İlkelerine bağlılık ,Cumhuriyet'e sahip çıkma ve yaşatma heyecanıyla birlikte Devrimlerin bilincinde olma azmi görülmeye ve içinde var olma heyecanını yaşamak isteyen İzmir'e gelsin!Her yerde program her yerde direniş,her ilçede eğlence var.İzmirliler yaşamasını ve Milli değerlerini korumasını bilen vatansever bir halktır.Herkes buna şahit olsun,hayatında hiç olmazsa bir kez!

can
9 Eylül 2013 09:23

partinin kuruluş yıldönümü evet ama maalesef yöneticilerimiz uyuyorlar ne bir etkinlik ne bunu gururla halka duyurucak bir afiş çalışmsı var istanbul il örgütü bu kadar mı aciz yazıklar olsun

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI