Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

10 Eylül 2013

‘Aslan Parçası‘ erkek medya ve...

‘Aslan Parçası‘ Erkek, Eril Medyanın Dizileri
ve Kadın Cumhurbaşkanı

KAYDA GEÇSİN


Bir kere de Allah Aşkına ‘Erkekliğin’ tarihsel, kültürel, ve toplumsal bir kurgu olduğundan hareketle bakalım meselelere , rejim demokratikleşemiyor istenilen düzeyde , yanlız politikada değil her alanda eril (erkeksi ) iktidarların hükümranlığının nelere mal olduğu , ve ne haltlar karıştırdığı ortada .

Kadınlar, kız çocuğu sahibi olan erkekler bir kere daha göze alalım şu meseleyi gözden geçirmeyi, feminist bir istek değil bu, olsa ne olur ayrıca , insani bir talep, temek hak ve özgürlüklere dair.

Erkek iktidarlar ve demokrasi bir arada gerektiği kadar uyuşamıyor mu ?
Temel mesele bu olabilir mi diye düşünelim , bunda utanılacak, sıkılınacak bir şey yok.

Ülkemiz yıllardır eril iktidarların elindedir, hele tarihsel süreç, Osmanlı Hanedanı Eril İktidarın yüzlerce yıllık hikayesini yazmıştır.
Arada ortaya çıkıp Mahpeyker olmasa sülale kururdu ah Turhan Sultan, Vah Hürrem sultan laflarına aldanıp bu kadınların erkekler üzerinde büyük etkileri olduğunu düşünenlerden değilim, entellektüel yakıştırmaları ise gülünç buluyorum.

Realiteden kurguya geçerken tarihi diziler bu eril tahakkümünü allayıp pullayıp tarih diye kılıflamakla meşgul.
Fakat bunu yaparken medya , ekranların dizi imparatorluğu Padişahları haremde ‘Onda Bunda Şundadır, Şunda Bunda ondadır, Mavi Boncuk Kimdeyse Benim Gönlüm Ondadır’ diye dans ettirip şarkı söylettiriyor adeta, itirazım yok, eğlenceli. Parodisi pek tutmadı çünkü gerçeği zaten komik.

Uçkuruna bu kadar düşkün ecdada saygı duyulacak durum pek olmaz, derhal dua, namaz ve harp sahneleriyle saygınlık takviyesi yapılıyor.

Eril tarihe, eril demokrasi, ve eril medya ....yani, hepsi erkeksi ve tek iedolojik derinlik de bu !

Medya bu bakışın gırtlağına kadar içine batmıştır ve muhafazakarlık dedikleri budur.

Esas değişimin eril iktidarlardan vaz geçme kararlılığı olduğunu kabul etmekten çok uzağız .

Türkiye maalesef bu yüzden istediği, hak ettiği ve pek çok heyecan veren fütürist projeye rağmen değişimi gerçekleştirememektedir.


Eril , erkek dünya kendisine uygun model kadınlarla iktidarını sürdürmektedir , bu liderlerin, partilerin üstünde oluşmuş asıl vesayet, asıl gizli iktidar, asıl gizli eril ordular ve asıl derin neyse nedir.


Özkök medyası ile dini hassasiyetleri olduğu söylenen medya aslında bal gibi bu konuda mutabıktır.
Her iki tarafta yer alan kadınların erkek dünyasının ideolojisine uygun ‘ideal model’ oluşturmaya gönüllü olmaları acı vericidir , lakin çaresizdirler , diyecek fazla laf yok.


Eril gücün ‘Seçtiği Kadın Modelleri’nin dış görüntüleri farklıdır hepsi bu ve onların üzerinden politikadan, medyaya işler tıkır tıkır eril dünya tarafından yürümektedir.

Ciddi bir kazanç vardır ortada , bereket versin diyemeyeceğim, kayda geçirelim.

Kadınlar başkaldırmamaktadırlar , bu açık net ortadayken ;
Berrak’ın balkonda öpüşürken yakalanması , Meltem’in hareme girmesi mi laikliğin güvencesi oluyor ?
Ya da başı örtülü gazetecinin Ak Parti sözcülüğüne soyunarak muhalefet liderine soru sormak cevapların peşinde koşmak yerine , kendi sorduğu sorularına car car cevap vermesi mi vesayete , Kemalizm ‘e karşı çıkışın ve özgürlüğün güvencesi acaba ?

Bu gülünç mutabakatı kayda geçiriyoruz .

Bu medyanın samimiyetsiz, iki yüzlü bilinçli, bilinçsiz oyuncularıyla sergilediği bir yanı .

Ve şimdi son yılın ekran isterisi ‘Tarihi dizi’ lerle yapılan eril propogandaya biraz daha dikkatlice bakalım .

Uzun süre bu dizilerin derin ilüzyonunun sadece emperyal duyguları tahrik etme ile sınırlı olduğunu düşünüyordum, ama yanılmışım , eril iktidarın kadınla meselesi işin saklı yanıymış.

Dramatik metinlerde minör karakterler , ideoloji, ve ilüzyonun derinliği meselenin esasıdır, böyle baktığınızda bu dizilerin promosyonlarında bu sene hareme hangi ‘Abdullah Kızı’ girecek var , bir iki namaz , kırık dökük savaş ve dalkavukluk sahneleriyle , ne kadar erkek olduklarını anlatan beylik laflardan başka bir halt yok.

Bunun için mi tarihçilere danışıyorlar, pek tuhaf !

Birde utanmadan maneviyattan bahseden ve sanki tarihe ‘onur’ katıyormuş edasında dizi kalpazanlığı beni öldürecek !

Kayda geçirelim.

Tarih, dönemin kadınlarının gözünden de hikaye edilir o bile yok , illüzyon derinliği bu sığlıkta , iyi ki padişahları , ecdatlarını seviyorlar, sayıyorlar birde sevmeseler kimbilir daha neler yapacaklar.

Her ünlü kadın oyuncu bir gün haremi tadacaktır komedisi ise tutmuş işe kaynaktan öteye gitmiyor.
Meryem’i Hürrem sanmaktan öte, Hürrem’in Meryem olduğu algısı her gün tazeleniyor.

Medya kadınlarının durumu parlak değil, peki ya diğerleri ?

Hürriyet Gündem’den okuduğum haberde Adli sicil kayıtlarına göre 2012 de 2 bin kadına koruma verilmiş, 10 bin kasten adam öldürme, 500 kişi hakkında ‘intihara yönlendirme’ den dava açılmış . 33 bini çocuklar olmak üzere 100 bin cinsel saldırı olayı yaşanmış. 91 bin 979 ‘cinsel dokunulmazlığa karşı suç’ olayı adli mercilere intikal etmiş. Etmeyen kaç olay Allah bilir, bunlardan 31 bin 496 olay hakkında takipsizlik kararı verilirken 50 bin 483 hakkında dava açılmış. Cinsel saldırı 18 bin 351 , çocuk istismarı 33 bin 992 , reşit olmayan kişiyle ilişki 14 bin 164 , cinsel taciz 25 bin 472 .

Kadın ve çocukların durumu bu.
Özellikle takipsizlik kararı alınan 31 bin 496 olayı kayda geçirelim , 31 bin yanlış anlama, iftira mı var yani ?
Biz ne iftiracı millet olmuşuz,

Meclisimiz ; Sayın Kamer Genç’in Sayın Fatma Şahin’in üzerine abartılı biçimde alındığı ve tuhaf bir şekilde davalı olduğu sözlerine gösterdiği namus hassasiyetini umarım 100 bin cinsel saldırıyı da namus meselesi yaparak gösterir.

Ülkemiz yıllardır eril iktidarların elindedir, medya da bu işin gırtlağına kadar içine batmıştır tekrar ediyorum, bu büyük mutabakatı bozmak , demeokratikleşme, çağdaşlaşma, ve ahlaken boynumuzun borcudur.
Son yıllarda ki büyük kazanç kapısı dizi dünyası da kendini bu tehlikeli oyuna dahil etmiştir, aile içi ensest ilişki bir dizinin doğal, basit, olağan kurgusu sayılabiliyorsa yukarıda ki rakkamlara hayret etmememiz lazım. Internette bir vatandaş bu dizilerden birinin ilişkisi şemasını çıkartmış , af buyrun kimin eli kimin cebinde belli değil , vatandaş belgeliyor artık !

Sahi yayınları düzenleyen kurumlar vardı değil mi ?

Erkek , eril dünya birbirini yıkayıp yağlayıp, zaman zaman zıt düşer gibi yapıp yol alırken kadınlar uyanmalıdırlar.

Bu bağlamda Sayın Kılıçdaroğlu’nun TV’de söylediği kadın Cumhurbaşkanı adayı gösterebilecekleri sözleri çok önemlidir. Kadın gazetecilerin işin hala magazin boyutuna ilgi duymaları tuzağına da düşmemiştir.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun sözlerinden ‘ Eril Tahakkümü’nün farkında olduğunu düşünüyor ve bu işe bütün yönleriyle öncelik vereceğini umut ediyorum.

Yeni kurulan dünyada yerimizi kadınsız alamayız . Ve kadınlarımız seçim stratejilerinin her noktasında yerlerini şaşırtmalara kanmadan ‘eril dünyanın kadınları’ olmadan almalıdır.
Tansu hanımla bir düş kırıklığı yaşamıştık !

Artık eğlence, dizi, gündem mündem diye bakmayalım bu derin meselelere.
Erkeklik üzerine ciddi çalışmalar yapanlara gereken değeri verelim .

60 küsur yaşında kadına pırıltılı mayo giydirip traplenden havuza atlatıp az kalsın boynunu kıran spor -eğlence programı yaptığını zanneden medya bir tarafta , Olimpiyatlara talip Türkiye öbür tarafta...

Bilhassa bu eril, erkek dünya hala ekranlarda , yazılı basında birbirini pohpohlamaya devam ediyor, her erkeğe neredeyse bir dalkavuk düşen bir ülkemiz, medyamız var. Erasmus dalkavukluğun , yağcılığın ;
Yerlerde sürünen ruhları yükseltiğini , üzgünlere moral olduğunu, duygusuzları silkelediğini , duyarsızları harekete geçirdiğini , hastaları neşelendirdiğini , dikkafalıları yumuşattığını , aşıkları kavuşturduğunu ve ilişkilerinin devamını sağladığını söylüyor.
Bu sözlerden , dalkavuksever erillerin alçak ruhlu, mutsuz tatminsiz, duygusuz, duyarsız, vurdumduymaz ,hasta,dikkafalı olduğu sonucunu da çıkarabiliriz , ilacı da dalkavukluk, yağcılık, yalakalık .....

Biz bu değerlendirmeyi edebi bir cinnet tarifi içinde kayda geçirelim , bizdekilerin edebi değeri hak etmediklerini de bilelim .

Ve dalkavuk severliğin prostat gibi bir ‘erkeklik‘ hastalığı olduğunu önemle kayda geçirelim .

Sevgiyle efendim
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI