Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

11 Eylül 2013

Olimpiyat şampiyonu

Son bir yıl içinde sporcularımızın ulusal ve uluslar arası karşılaşmalarda kazandıkları madalyalar sporcularımızın doping yaptıkları ve kan değerlerindeki sapmalardan ötürü birer birer geri alındı. Er Meydanı Kırkpınardan salon yarışmalarına kadar ilgili ve sorumlu kurumlarca bir kısım sporcularımız yarışmalara katılmaktan belirli bir süre men edilip cezalandırıldılar adeta. Ve yine son bir yılda iki gözde futbol takımımız sorgulamalar ve yargılamalar sonunda bir ve iki yıl Avrupa futbol karşılaşmalarına katılamayacaklar. Beşiktaş ve Fenerbahçe kulüplerinin başına gelenleri ise duymayan kalmadı!

Bu değerlendirmeler sporun “daha güçlü, daha hızlı, daha yükseğe” olmalarının ötesinde bazı kavramları da kapsadığı öne çıktı. “Yürüyen ahlak” gibi örneğin.

İstanbul 2020 yılında yapılacak “Yaz Olimpiyatlarına” giderken Türkiye’deki cezalar gündemdeydi. Kaldı ki uluslararası olimpiyat komitesine sporun türlü çeşitli dallarında isim yapmış, efsaneleşmiş kişiler yer alıyorken bizim dünya kamuoyunda akıllarda kalan bir spor idolümüz yoktu. Biz sporla çok az ilgilenen bazı ünlülerle yola çıktık o kadar. Sonunda o muhteşem gösterinin ev sahipliği onurunu kazanamadık ve açık ara kaybettik.

Olimpiyat oyunlarına sporcu olarak, seyirci, meraklı ve taraftar olarak katılanlar rahip ve rahibe değiller! Yiyip içen, gezip tozan, eğlenen insanlardır. Kısaca cimri bir turist değil, cömert bir sporseverdir onlar. Olimpiyat oyunlarını izlemek için üç beş sene öncesinden planlar yapıp, paracıklar biriktirenlerin varlığını bilirim. Ne var ki müzik ve alkol güzel yurdumda yıllardanberi gündemden düşmeyen bir konudur ve siyasetin sömürüsünde, diyanetin fetvasında birinci sıradadır hep. Kısaca müziğin, alkolün günah olduğu, yasak olduğu bir ülke olduğumuz tanımlamasını bir türlü silip atamadık üzerimizden. Peki! On binlerce sporcu kafilesini, milyonlarca sporseveri nasıl ağırlayıp nasıl kazanacaktık bu gerekçeler karşısında? Üstüne üstlük pek çok yabancı ülkenin basını ve sivil toplum kuruluşları özgürlükleri sınırlayıp yargılayan savaş iştahlısı bir ülkeyi olimpiyat oyunlarına ev sahibi olarak görmek istemedi. Aleyhimize yayınlar yaptı, gösteriler düzenlediler.

2020 olimpiyatlarını kazanamayışımızın kısaca özeti böyle.
Peki bizim yazı başlığımızın amacı ne?
O da şu yandaş ve yalaka basının hayalini kurduğu sekiz sütuna ortak manşet olacaktı kahramanımızın sıfatı.

Şimdiye kadar hiçbir Müslüman ülke olimpiyatlara ev sahipliği yapmadı- yapamadı. O nedenle başbakanın ve spor bakanının afrasını, böbürünü, üslubunu düşündükçe 2020 olimpiyatlarını kazanamayışımıza üzülmeyenlere hatta ve hatta sevinenlere hak vermemek elde değil. Kınayla, komisyonculuğa ulaşılabilir ama spor ahlakına ve olimpiyat ruhuna değil.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI