Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

13 Eylül 2013

2,5 milyon ağacın vebalini kim ödeyecek

ERDAL KESKİN
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
EMEK PLATFORMU HAREKETİ SÖZCÜSÜ


Türkiye'nin tarihindeki kara leke 12 Eylül darbesinin 33'üncü yıldönümünü yaşadığımız şu günlerde, 12 Eylül darbecilerinin insan katliamının yanına ek olarak doğa katliamı yaşadığımız bir dönemdeyiz. Kenan Evren'ler insanlığa düşmandı, şimdiki yönetim hem insanlığa hem de doğaya düşman oldu. Recep Tayyip Erdoğan'ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 27 Mart 1994 tarihinden bu yana 19 yıldır İstanbul'u yöneten zihniyet, bu güzel kenti oksijensiz, yeşilsiz, tarımsız bırakmıştır.

3. Köprü İBB Meclisi'nde onaylandı

İstanbul'un oksijen deposunu tahrip edecek, bölgedeki tarımı bitirecek 3. Köprü’nün yapımıyla ilgili imar planı İBB Meclisi’nden geçti. İstanbul'un hem tarım hem de oksijen bölgesi olan ve Kuzey Ormanları'na ciddi bir tahribat yaratacak 3'üncü köprünün inşaatı ciddi tartışmalara yol açmıştı. Köprü'nün yapımına izin veren 2013/1673 dosya sayılı “Beykoz ve Sarıyer İlçelerinde 3. Köprü İstanbul Boğazı Geçiş Nazım ve Uygulama İmar Planı hakkında Ulaşım ve Trafik Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu Müşterek Raporu” İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde AKP'li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Köprünün açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet ve devlet erkanının katıldığı ve ismi nedeniyle büyük tepki çeken Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamındaki proje çerçevesinde kilometrelercelik bir güzergahta ormanlık alanlardaki ağaçlar kesildi. Ağaç kesimleri Mayıs ayının sonunda başladı, geçtiğimiz günlerde de tamamlandı. Yüzbinlerce ağaç, AKP'nin ısrarı nedeniyle tamamen kesildi. Ulaştığımız bilgilere göre, bölgede kesimi yapılan ağaç sayısı yaklaşık 2,5 milyon. Bu da yaratılan tahribatın boyutlarını göstermesi bakımından çarpıcı bir veri.

"Sehven" kesilen ağaçlar

Kısa bir süre önce 3. Boğaz Köprüsü’nün projede belirtilen yerin dışında yanlış bir noktada yapıldığı ortaya çıkmış, çok sayıda ağacın bu gerçeğe kurban edildiği de ortaya çıkmıştı. Ancak Hükümetten hiçbir yetkili çıkıp konuyla kamuoyunu bilgilendirmemiş, bir özür dilememişti. AKP Hükümeti'nin 11 yıllık iktidarının bariz göstergesi olan "Ben yaptım oldu" mantığı binlerce ağacın yanlışlıkla kesiminde de ortaya konmuştu. Her zamanki yaptıkları gibi "sehven" kesimde, olan ağaçlarımıza, yani İstanbullunun oksijen deposuna oldu.

3. köprü inşaatı ile ilgili meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin açtığı yaklaşık 30 davaya rağmen, henüz hukuk süreci devam ettiği için ağaç kesimine de engel olunamadı.

Doğal dengeyi de bozdular

Bölgede yaşayan yurttaşların verdiği bilgiye göre, bölgedeki doğal denge tamamen alt üs oldu ve hayvanlar yollarını kaybedip, yerleşim yerlerine inmeye başladı. Yaban domuzları yerleşim birimlerinde görülürken, arıcılar "arıların veriminin yüzde 90'lara varan bir şekilde düştüğünü söyledi. Geçtiğimiz yıllarda tek kovandan 6 kilo bal alan arıcıların şimdi tüm kovanlardan 6 kilo bal aldığı kamuoyuna yansıdı.

Olimpiyat tartışmalarının yaşandığı bir dönemde, yurttaşların Olimpiyatları kimin kaybettiğini iyi görmesi gerekmektedir. Yurttaşlar şu soruya yanıt arasınlar: Olimpiyatları demokratik haklarını aradığında biber gazı ve kimyasal katkılı tazyikli su yiyenler mi kazanmamızı engelledi yoksa, 2,5 milyon ağacı kesenler, yurttaşlarına yeni 12 Eylül'ler yaşatanlar mı engelledi?

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI