Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

18 Eylül 2013

“Tanrı Türk’ü Korusun”

İslam âlemini batıdan doğuya, mağripten maşrığa hizaya getiren AKP iktidarı bu defa Kafkaslardan Orta Asya’ya kadar hız kesmeden Türkî devletleri düzenlemeye yöneldi. Yasemin Devrimi’yle Tunus’tan başlayan, Libya’yla süren, Suriye’yi kapsayan “Arap Baharı” şimdi de Mısır zemherisiyle devam ediyor. Bu maceradan umduğunu bulamayan AKP son günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Azerbaycan’a gidiyorken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Türkmenistan seferine çıktı. İktidarın Davutoğlu’nun etkin katılımıyla yürürlüğe koyduğu “Osmanlı Saltanatı- İslam Hilafeti” ideali bu defa Türk - İslam Sentezi’ne dönüştü. Kısaca özetlersek AKP, ümetçi görüşten sonra Türk ideolojisine yöneldi.

Ne var ki bugüne dek evdeki hesap çarşıya uymamış, İslam ülkeleriyle olan ilişkiler tamamen ters tepmiştir. Gelinen noktada adı geçen İslam ülkeleriyle ticaret hacmi küçülmüş, müteahhitlik hizmetleri yara almış, ortak ekonomi projeleri askıya alınmıştır. Giderek Türkiye dost olduğu o ülkelerle hem siyasal, hem ekonomik yönden tamiri güç açmazlara girmiştir. Hele hele İsrail’le düşmanlığı gündemde tutarak ABD ile dost olunamayacağı, Mısır ve Suriye ilişkileriyle son derece acı bir gerçek olarak kendisini göstermiştir.

AKP’nin genelde inanç, özelde Sünni İslam mezhepli iç ve dış siyaseti ülkeyi içte bölme hattına çekmiş, dışta ise dostlukları düşmanlıklara dönüştürmüştür. Güzel yurdumuz bugün bu ilkel ve çağdışı düşüncenin sıkıntısı içerisindedir. Bu tutarsızlığın en son örneğini şimdi gerek Mısır gerekse Suriye ile olan ilişkilerimizde daha bir yoğun yaşıyoruz.

İslam ülkelerinde en fanatik gruplarla işbirliğine giren AKP, Mursi’yi savunup Esat düşmanlığını Ortadoğu politikasının eksenine oturtmuştur. Ne var ki bu ilişkiler son günlerde batı dünyasından bile en yoğun eleştirilere neden olmuştur. AKP sözcüleri bu kadarla da yetinmemiş, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Türk olan ve bu iktidarın desteğiyle seçilen başkanı Ekmelettin İhsanoğlu’nu bile topa tutmuştur adeta. Başta başbakan olmak üzere AKP sözcüleri bir dönüp baksalar, örgütün 57 üyesinin yıllardan beri hiçbir konuda ortak bir karara ulaşamadıklarını göreceklerdir. AKP’nin has yandaşı olan İhsanoğlu bile bu bölünmüşlüğü giderememiş, onaramamıştır.

Sonuçta AKP ülke içinde akılcı bir siyaset yürütemediği gibi, ülke dışında da ABD ile AB ile ve de çok önem verdiği İslam ülkeleriyle de gerçekçi, tutarlı bir siyaset üretememiştir.

O nedenledir ki İslam ülkelerini birbirine düşüren AKP’nin bu başarısız serüvenini kısaca özetledikten sonra “Tanrı Türkü Korusun” diyoruz.

Ne dersiniz?
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI