Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

18 Eylül 2013

Lanetli ses günahkar müzik

Annem bana “Sabahları uyandığında şarkı söyleyerek çık yatağından, göreceksin gün boyu her işin çok rahat ve çok kolay geçecek” derdi.

KARS’ta o uzun kış gecelerinde ben gaz lambasının ışığında çalışıyorken o da çorabımı örüyor, ninniyle karışık bir şeyler mırıldanırdı. Şimdi o uzun ve soğuk kış gecelerinin sıcaklığını içim parçalanarak arıyorum. Göğsümün üstünde gururla taşımak istediğim bir vesikalık fotoğrafı bile yok.

Yedi kuşaktan hacı torunu, hacı kızıydı. Son üç atamızın Rusya’dan Hicaz’a at sırtında aylarca süren gidiş dönüşlerini anlatırdı sessiz ve duygusal…

Hacı İskender dedenin,
Hacı Ali Murat dedenin,
Hacı Allahverdi atanın Mekke’yi ziyaretlerini duydukları ve gördükleriyle aktarırdı bize. Hacı Allahverdi atamızın Mekke’ye Ermeni komşusunun hac için besleyip yetiştirdiği ve Hac’ca atadığı atı ile gittiğini tatlı tatlı hikâye ederdi içten ve ağlamaklı.

Bir kısım İlahiyat profesörlerinin müzikle ilgili yorum ve düşüncelerini gazetelerde okuyunca annemi ve nasihatlerini düşündüm. Nasıl bir günah işlemişiz meğer!

En etkili olanlardan bir kaçı şöyle:

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker; “İslam inancına ters sözcükleri ihtiva eden müzik kesinlikle haramdır ve Müslümanlar buna engel olmakla görevlidirler. İslam’da kadın sesinden müzik dinlemenin caiz olmadığını duyurmak isterim” demiş.

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren; “İslam bilginleri teganninin haram olduğunu söylemişlerdir. Bu çeşit teganni nefisleri fuhşa tahrik eder, arzuları tatmine teşvik eder. Çalgı aletleri bunları çalmak, satmak ya da şarkı söylemekten para kazanmak caiz değildir” demiş.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci; “Kadının mahremi olmayan erkeklerin yanında yüksem sesle şarkı söylemesi caiz değildir” demiş.

İstanbul Müftü Yardımcısı Yeni Camii ve Şehzade başı Camii Vaizi Timurtaş Uçar; “Okullara musiki dersi koyanlar inşallah Cenab-ı Hakkın gazabına uğrayacaklardır” demiş.

Beyoğlu Belediye Başkanının babası ve “İslam’da Seks Kitabının” yazarı Alirıza Demircan; “Özellikle işyeri telefonlarında bekleme süresinde İslam zaviyesinden sakıncalı olabilecek müzik türlerine yer verilmemelidir” demiş.

İslam Hukuku profesörü Hayrettin Karaman; “Hanefi mezhebine göre musiki icrası ve bunu dinlemek haramdır. Bu hüküm değnek ve çubuğun bir yere ahenkli bir şekilde vurulmasını da içine almaktadır” demiş.

Şimdi peki biz Abdülkadir Meragi’den Şevki Beye, Mustafa Itri’den Rahmi Beye, Hafız Post’tan Sadettin Kaynak’a, Hamamizade İsmail Efendiden Münir Nurettin Selçuk’a kadar binlerce bestekârımızı, hanendemizi, sazendemizi ne yapacağız? Nereye koyacağız? Giderek tüm dünyayı etkileyen klasikten folka, cazdan rapa yüzlerce çeşit musiki türevini nasıl yorumlayacağız, nasıl dinleyeceğiz?

Başkalarının ne yapacağını bilemem ama ben ne yapacağımı biliyorum.

Ben yedi kuşak HACI torunu olarak 2013 model İslam ilahiyatçıların değil, annemin nasihatini tutacağım ve de Suphi Ziya Özbekkan’ın bestesi Muhayyer şarkıyı söyleyeceğim, özlemle ve yorgun ve yaşlı sesimle:

“Titrer yüreğim her ne zaman yâdıma gelsen,
Kan ağlar içim hatır-ı naşadıma gelsen.”

Üst yanını da Ahmet Özhan’la, Bülent Ersoy, Tarkan’la, Hadise, olmadı Pınarbaşı Köyü imamı Rakçı Ahmet Muhsin Tüzer düşünsün!
Ne dersiniz?
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Ahmet Sabri Görmüş
17 Ekim 2013 09:23

Müziğin insan ruhunda ne kadar tesirli olduğu tartışılmaz bir gerçek. Psikologlar ve de sosyologların bu konuda araştırmalarına kulak vermek lazım. Ön yargısız bir araştırma sonucunda hakikat ortaya çıkacaktır. Bu yazıda üstü kapalı bir biçimde islamda müzik yasaktır anlayışı hissettirilmekte ve de konu ile ilgili görüşlerine yer verilen kişilerin islamı bilmedikleri ifade edilmektedir. Somak lazım bu görüşte olanlar nereden icazet almışlar? Aşağıda Bediüzzaman Hazretleri'nin İşaratü'l İ’câz kitabında yapmış olduğu açıklamayı aynen istifadenize sunuyoruz.


“…Bu sırra binaendir ki, şeriatça bazı savtlar (sesler) helâl, bazıları da haram kılınmıştır. Evet ulvî hüzünleri, Rabbanî aşkları îras eden (hatırlatan) sesler, helâldir. Yetimane hüzünleri, nefsanî şehevatı tahrik eden sesler, haramdır. Şeriatın tayin etmediği kısım ise, senin ruhuna, vicdanına yaptığı tesire göre hüküm alır

şakir
20 Eylül 2013 23:22

hocam,sizin yaptığınız en iyisi...
bakmayın o,akılları sıra saçma sapan
konuşanlara !!!islamı nekadar biliyorlar ki??
sallayıp duruyorlar...bunların yüzünden başımıza taş yağacak...

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI