Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

24 Eylül 2013

Darbelerle Hesaplaşmak İçin…

BARIŞ DOSTER

ABD’nin Irak’taki işgalci askerlerinin ülkelerine sağ salim dönmeleri için duacı olduğunu söyleyen eş başkan, sıkıştıkça darbeler ve darbecilerle hesaplaştığını belirtiyor. Zekâmızla alay edilmesine fırsat vermemek için belleğimizi tazeleyelim.

1998’de Kenan Evren’e “Sizin döneminizde belediye başkanı olsaydım, İstanbul’u uçururdum” diyen kimdi? Ya cumhurbaşkanının, Çankaya’ya çıktıktan kısa süre sonra ağırladığı Kenan Evren’e ettiği övgü dolu sözler, basına birlikte verdiği samimi pozlar ne anlama geliyor?

Eğri oturup doğru konuşalım.

12 Eylül destekçisi TÜSİAD, MESS, TOBB ve Türk – İş bugün kimin arka bahçesi? Darbelerle hesaplaşırken onlar da yargılanacak mı?

12 Eylül’ün en büyük destekçileri arasında zorunlu din derslerinden dolayı Kenan Evren’in sağlığına duacı olan, “Allah ondan razı olsun” diyen medyatik ve sosyetik tarikat ve cemaatler yok muydu? Onlar da mı hakim önüne çıkacak?

ABD belgelerinde, Beyaz Saray’a sadakat konusunda, Türkiye’deki konumu bağlamında Turgut Özal’ın bile önünde yer alan İhsan Doğramacı’yı ve icadı olan YÖK’ü nereye koyacağız 12 Eylül ile gerçekten hesaplaşacaksak?

ABD ve Avrupa 12 Eylül’ün destekçileri değil miydi? Darbe olduğunda dönemin ABD Başkanının masasına bırakılan kısa notta ne yazılıydı: “Bizim çocuklar işi becerdi”.

Ya Dünya Bankası ve IMF 12 Eylül’e nasıl bakmışlardı? ABD ve AB ile ilişkilerimizi gözden geçirmeden, emperyalizmin borazanı Dünya Bankası ve IMF ile köprüleri atmadan, 12 Eylül ile nasıl hesaplaşacağız?

Darbecilerin çıkardığı özel yasa ile “Türkiye” adını gazetelerinin adı olarak kullanabilen milliyetçi, muhafazakâr, mukaddesatçı, maneviyatçı, mümin ve mütedeyyin İhlas’çılar ne yapıyordu 12 Eylül’de? Kenan Evren’e övgü düzmede en önde koşmuyorlar mıydı? Kimler yazıyordu söz konusu gazetede? Siz bakmayın “yetmez ama evetçi” Taraf’ın artıklarını yazar yapıp, gazetenin logosundan Türk bayrağını çıkardıklarına. Yarın devran dönerse, yeni düzene en hızlı onlar ayak uydururlar.

Halen egemenler ve yönetenler safında bulunan kaç bakan, milletvekili, müsteşar, genel müdür, belediye başkanı, bürokrat, holding patronu, sendikacı vb. 12 Eylül döneminde darbe şakşakçılığı yapıyordu. Kimler terfi etmek, ihale kapmak için kuyrukta bekliyordu?

Ve son soru: Sivil darbenin, 12 Eylül 2010’daki halk oylamasında yüzde 58 evet diyen necip milletimiz, 12 Eylül darbesinin getirdiği 1982 anayasasına yüzde kaçla evet demişti?

Yanıt: Yüzde 92.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Sudan Nesim
25 Eylül 2013 15:34

Nato'ya üyesiniz, iş birliği yapmış olabilirler, en azından haberleri vardır. Bence orduyu suçlamadan önce daha aklıselim düşünülmeli. Kenan Evreni suçlayarak asıl proplemi atlamamak gerek. O anayasaya ben de evet dedim ,evet demeyen neden dememiş. yanlışı varsa yarım aşıra yaklaşıldı ne hükümetler geldi geçti ,neden düzeltmemişler, hala seçim sistemi bile düzeltilmedi. Değiştirilmemesi gereken maddeler tartışılır, değişmesi gerekenler tartışılmaz. Kim aydın merak ediyorum yani. Değerli insanlarımız öldürüldü, asker, polis, hükümet tedbir aldı mı? yine, yine devam etti. Danıştay bile tarandı. Necip Haplemitoğlu dahi neden kim öldürdü?...

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI