Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

25 Eylül 2013

Yılmaz Ateş'ten kamuoyuna açıklama

Yılmaz Ateş
CHP eski Genel Başkan Yardımcısı


Sayın Deniz Gürel,

“Karayalçın’ın bölünme kaygısı” başlıklı yazınız (20.09.2013 Hürriyet Ankara) nedeniyle geçmişte yaşanan gerçeklerin bir kez daha kamuoyuna sunulmasında yarar görüyorum :

1999 Yerel seçimleri öncesi, CHP’nin Çankaya Belediye başkanı olan Sayın Doğan Taşdelen, DSP’ne transfer edilerek Büyük Şehir Belediye Başkan adayı olmuştur. CHP’nin adayı ise Sayın Murat Karayalçın’dır. Ve hem CHP, hem DSP yerel seçimlerde başarısız olmuş, aynı gün yapılan Genel Seçimde CHP %10 barajına takılmış, rahmetli Sayın Ecevit’in deyimi ile “CHP sandığa gömdürülmüştür.”

2004 ve 2009 Yerel Seçimlerinde ise durum şöyledir:

Sayın Karayalçın, CHP’de genel başkanlık yarışını kaybettikten sonra, ayrılıp SHP’ni kurmuştur. Tıpkı bu gün İstanbul’da parti üyesi dahi olmayan bir zatın kamuoyunda estirdiği terör gibi, bir hava yaratarak CHP ile işbirliği yapıp Büyük Şehir Belediye Başkan adayı olacağını yaymıştır. Ancak son anda; ÖDP, EMEP, HADEP gibi partilerle bir siyasi “konsorsiyum “ oluşturarak, seçimlere ayrı girmiştir.

Bu gelişmeler üzerine partim son gün beni çağırarak, ”Ankara Büyük Şehir Belediye Başkan adayı” görevini vermiştir. Adaylığımın açıklanmasından sonra, Sayın Karayalçın “Referandum yaptıralım, Ankaralılar Yılmaz Ateş’i istiyorsa ben, beni istiyorlarsa, sayın Ateş çekilsin.” Çağrısında bulundu. “ Ankara halkını kendi aramızda oyalamaya, yormaya gerek yok. Sayın Karayalçın gelsin CHP’ne kaydını yaptırsın, ben adaylıktan çekilirim.” Dedim. 2009 Yerel Seçimlerinde partisini ve arkadaşlarını bırakıp, ceketi ile CHP’ne gelip aday olan Sayın Karayalçın, 2004’teki bu çağrıma cevap bile vermedi.

1999’ da olduğu gibi 2004’de CHP ne yapacaktı? Kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne başkent yaptığı Ankara’da birilerinin hatırı için aday mı çıkarmayacaktı?

O tarihlerde CHP’ni batırmaya kalkanlarla, solu bölenlerin bu gün CHP içinde olmaları beni mutlu ediyor. Ancak, “aynı terazinin kefelerinde bugün bunlarla tartılmak istenmem”, yalnız bana değil, hayatları boyunca en zor koşullarda CHP’den ayrılmamış, satmamış, ihanet etmemiş yüz binlerce partilimize hakaret olur. Bunu kabul etmem, edemeyiz.

Bugün taşıdığım “sade bir üye olmanın onuru”, yaptığım bütün görevlerin (İl Başkanlığı, Milletvekilliği, TBMM başkanvekilliği, Genel Başkan Yardımcılığı) üzerindedir.

Geçmişte görüldüğü gibi, yarında hiç kimsenin CHP’den büyük olmadığı görülecektir. 2014 Yerel Seçimleri ile CHP’nin geleceğine böyle bakmak gerekir.

Sevgi ve saygılarımla.

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

aykut canikli
26 Eylül 2013 13:23

Sn murat karayalçın ın açıklamasınıda yayınlayabilirseniz tarafsız gazetecigilinizi alkışlarım saygılar.
Sosyal Demokratların birlikteliği için çok çaba harcamış birisi olarak yakın tarihte yaşananlarla ilgili söyleyecek çok sözüm var.Ancak yıllardan bu yana ilk kez bir bütünlük içinde seçime girme fırsatı yakalanmışken; tümüyle gerçek dışı sözler söyleyebilen,tartıldığı seçim terazisinin kefesinde kaç gram çektiğini unutan ama hizipçilik yapmayı unutmayan kişilerle polemik yapmayı partimizin çıkarları açısından uygun bulmuyorum. Murat KARAYALÇIN.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI