Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

2 Ekim 2013

Savaşmadan kaybetmek

Türkiye yalnız. Bu yalnızlık onurlu değil. Aksine başarısızlığın yarattığı bir çöküntüdür görülen.

Kimden geleceği, ne zaman geleceği, nasıl geleceği belli olmayan bir saldırıya karşı ülkemiz Alman askerinin, ABD çavuşunun, Hollanda subayının korumasına alındı. Korumacılarımız da!, işgal kuvvetleri pervasızlığıyla kuracakları füze rampaları için yer tespitine çıktılar. Yurdumuz insanının izinle bile giremediği yerlere, Malatya’da, Adana’da, Diyarbakır’da saygısızca girip çıktılar. Günler geçti savaş olasılığı azaldı. Buna rağmen AKP iktidarının savaş iştahı azalmadı, üzüldüler. “Maalesef savaş yok” diye hayıflananlar bile oldu. Nasıl bir perişan diplomasidir? Dün birlikte tatil yaptıkları, ortak bakanları kurulu toplantısı düzenledikleri komşu ülkeye karşı, bugün bir savaş isterisi yaşamak, sıfır sorunlu komşulukların neresindedir?

Geçmişte “Hatay nedeniyle, su sorunu nedeniyle, Öcalan’a verdiği destek nedeniyle” yaşanan ve sonra da çözülen anlaşmazlıklar dışında, hiçbir kalıcı düşmanlığımız olmayan Suriye’yle, tüm dünyayı ayağa kaldırarak savaş durumuna geçmek nasıl bir diplomasi anlayışıdır? Mantık erbabı yorumlamakta zorlanıyor.

En uzun kara komşumuz, on binlerce aileyi kapsayan akrabalıklar, milyonlardan milyarlara çıkan ticaret hacmi, iyi komşuluk ilişkilerinin gereği sayılmaz mı? Geliştirilip sürdürülmesi istenmez mi?

Ne acıdır, iki yıl önce Suriye’yi imha planlarını Washington’dan Moskova’ya, Suudi Arabistan’dan Katar’a taşıyan, AB’yi, NATO’yu devreye sokmaya çalışıp başrol oyunculuğuna soyunan Türkiye, bugün esamisi okunmayan bir figüran bile olamadı. Erdoğan – Davutoğlu ikilisi, stratejinin derinliğinde boğuldu sonunda. Giderek ne olduğu, ne istediği, kimi temsil ettiği belirsiz ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) ve 600 bin kişiyi bulan sığınmacılar Türkiye’ye sorun oldu. O uzun güney hududumuzda bugün Suriye’nin dışında irili ufaklı birkaç düşmanımız daha var. Tebrikler…

Günümüzde Suriye ile savaş dünyanın her tarafında soğumaya başladı. Ne var ki başbakan R. T. Erdoğan’ın sürekli gündeminde ve de ilk sıradadır. ABD askıya aldı, İngiltere yan çizdi, AB kulak ardı etti. Çözüm Rusya’nın inisiyatifine girdi. Türkiye de uzaklardan bakan yar oldu.

Savaştığı ülkelerle dostluk kurmayı başarmış, Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesini dış politikasının temeli saymış Türkiye, bugün güvenini ve güvenilirliğini kaybetmiştir. Başarısızlığının yalnızlığına gömülmüştür. Çaldığı bütün kapılar yüzüne kapanmıştır.

Sözün özü: Şu fotoğrafı iyi değerlendirmek gerekir. Rusya Dışişleri Bakanı, ABD’li meslektaşını karşısına almış iki koluyla kavrayarak ve kucaklayarak gülüyor!

“Derin stratejinin” sığ uzmanlarına önemle duyurulur…
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI