Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

9 Ekim 2013

Yürümek…

80 yaşlarında bir teyze gözleri nemli nemli anlatıyordu: “Gürsel için geldim…”

Ve ardından ekliyordu; “Partiye geldiğinde gencecikti… Elimizde büyüdü… Bu günleri de görmek nasipmiş… Gürsel hep yanımızdaydı… CHP barajı aşamadığında beraber ağladık. İyi günde de kötü günde de hep bizimleydi…”

Evet… Bu sözler Tuzla’ya Gürsel Tekin’e destek için gelen yaşlı bir teyzemizin sözleriydi… Hepimizin duygulanmasına sebep oldu. Onun için Gürsel Tekin’in aday olmasının, oğlunun aday olmasından bir farkı yoktu. Öyle ya siyaset uzun soluklu bir yolculuktu. Ve gençlik yıllarından itibaren CHP için mücadele etmiş bir ismin adaylık yolunda adım atması en başta onu gururlandırıyordu… Haklıydı da…

Siyaset çok meşakkatli, engebeli, bedelleri ağır, zorlu bir yolculuk. Bu yolculuk esnasında birçok durakta durursunuz. Kah soluklanır, kah dinlenir, kah enerji depolarsınız. İçinden geçtiğimiz süreç de hem ülkemiz, hem CHP için bu önemli duraklardan biri… CHP’nin genel seçimde iktidar olmasının temelini oluşturacak yerel yönetim kadroları bu seçimde şekillenecek. Yerelde güçlü olabildiğimiz ölçüde iktidara yaklaşacağız…

2014 Yerel seçiminin ülke geleceği açısından kritik önemini göz önünde bulundurursak ve 31 Mayıs gecesi başlayan Gezi eylemlerini de hesaba katarsak ayrışmak gibi bir lüksümüz olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Demokrasi ve özgürlük kelimelerini dilimizden düşürmüyorsak bu söylemleri eyleme dönüştürmek de görevimizdir. Uzun sözün kısası CHP içinden aday adaylığı yoluna baş koymuş yoldaşlarımızı adaylaşma sürecine kadar korumak, yıpratmamak partililik bilinci gereğidir.

Bu bağlamda öncelikle, siyasi hayatını CHP’ye adamış Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki tüm aday adayı yoldaşlarımıza yol açıklığı diliyorum.

Günün, davamızın ortak, kavgamızın ortak ve sığınacak tek yuvamızın CHP olduğu bilinciyle geçmişte yaşanan tüm küskünlükleri, kongreleri, tartışmaları, siyasi ayrışmaları bir kenara bırakarak birlik olma günü olduğunu unutmamalıyız.

Aynı zamanda bu sert mücadelede partimiz için kendini siper etmiş, cesaretle elini taşın altına koymuş, yüreğiyle bu yolu yürüyen tüm arkadaşlarımızın aslında aynı mücadelenin bir parçası olduğunun da bilincine varmalıyız.

Artık sen ben yok, biz varız.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu başbakan, CHP’yi iktidar yapmak için birlikte, dostça yürünecek bir yolumuz var. Bu yolu Nazım Hikmet’in dediği gibi “yürekten gülerekten yürümeye” var mısınız?

Ve Nazım Hikmet’in dizeleri:

Yürümek;
Yürümeyenleri arkasında boş sokaklar gibi bırakarak,
Havaları boydan boya yarıp ikiye
karanlığın gözüne bakarak yürümek..
Yürümek;
Dost omuzbaşlarını omuzlarının yanında duyup,
kelleni orta yere
yüreğini yumruklarının içine koyup yürümek ..
Yürümek;

yolunda pusuya yattıklarını,
arkadan çelme attıklarını bilerek yürümek ..

Yürümek;
yürekten gülerekten yürümek ...
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI