Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Mart 2017

 

21 Ekim 2013

Bana da Gurur Duymak Kaldı

İnsanın canını acıtan haksızlıklar, aldatmacalar, görmezden gelmeler ve doğa katliamları konusunda kendime bazen ev ödevleri veriyorum. Sonra da okurlarımdan notlar alıyorum. Kimi sınıfta bırakıyor, kimi yıldızlı pekiyi veriyor, kimi kadrolu eleştirmenler her yazdığınıza bir kulp buluyor, kimi kıyasıya eleştiriyor, kimi inceden inceye alay ediyor, kimi bilmemekle suçluyor, kimi de Serpil Öztürk gibi insanın ayağını yerden kesen destek iletileri yolluyor ve yazma hevesinizi- paylaşma dürtünüzü kamçılıyor. “Susuz Yaz Değil, Susuz Köy” başlıklı yazım üzerine gelen mektubu paylaşıyor ve yorumlarınıza sunuyorum.

“Neşe Hanım merhaba,
“Susuz Yaz Değil Susuz Köy”, isimli yazınızı okuyunca size yazma ihtiyacı duyduk. Bizler, bir avuç gönüllü insan Urfa-Viranşehir-Gözler köyünün okulunun bahçesine 35 metre kuyu kazılmasını sağlayarak su çıkardık. Köyümüz, devletin yalnızca seçim döneminde gelip sonrada ortadan yok olduğu binlerce köyden biri. Köyde kan davası var. Korkudan insanlar ilçeye bile inemedikleri gibi çocuklarını da ilkokuldan sonra okutamıyorlar. Daha yazılabilecek birçok sorun var.

Bizler Urfalı değiliz, Gözler köyünü harita da bile bilmiyorduk yaklaşık bir yıl öncesine bir sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirene kadar. Türkiye'deki 39.000 bin köy için hazırlanan sitemiz Anadolu yerel kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak için kuruldu. Yolun daha çok başındayız, biliyoruz.

Gidilecek yer köy olunca, köy öğretmenlerine ulaşmak, onlardan bu konuda yardım almak istedik. Ama öyle okullarla karşılaştık ki biz yardım etmeye (paylaşımda bulunmaya) başladık. (siteye girerseniz görebilirsiniz www.bubenimköyüm.com)

Gözler Köyü ile tanışmamız da köy öğretmeninin kuyu isteğini siteye yazmasıyla oldu. Çevremizdeki duyarlı dostlarımızdan birinin ekonomik desteği ve öğretmenimizin çabalarıyla bu hafta su akmaya başladı. Depo yapılacak ve köylünün bir kısmı da bu sudan yararlanacak. İşimiz bu değil belki, ama insana dair insanca bir şeyler yapmak, Urfa'nın sıcağında birkaç çocuğun susuzluğunu gidermek o kuyunun yanında bir ağacın büyüdüğünü bilmek sanırım rezidanslarda oturup ülkenin her karış toprağını parselleyenlerin anlayacağı bir şey olmasa gerek.

Sizin duyarlı kişiliğinizden cesaret alarak diyoruz ki, sitenin geniş kitlelere duyurulmasında yardımcı olup daha fazla insana ulaşmamızı sağlayabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler. Sevgiyle kalın.”
Serpil Öztürk
Serpil Hocam!

Elinize, emeğinize, yüreğinize sağlık. Mesafeleri ortadan kaldıran, toplumsal belleği uyandıran, sorunlara çareler üreten ekibinize ve size selam olsun.

Yazarın Notu: Mektup yukarıda, anlatılanlar ortada, yapılanlar meydanda. Girin siteye görün olanları, koyun elinizi taşın altına ve sorunların üstüne. Mutlu olun, huzur duyun, rahat uyuyun. Ben öyle yaptım…
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI