Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

KADIN - SAĞLIK

8 Mart 2008

8 Mart eyleminde gerginlik

DTP'nin düzenlediği yürüyüşte gerginlik yaşandı.

reklam
Mersin'de ''8 Mart Dünya Kadınlar Günü'' dolayısıyla DTP'nin düzenlediği yürüyüşe, Türk bayrağı taşıyan bazı vatandaşlar müdahale edince zaman zaman gerginlik yaşandı.

DTP il teşkilatınca düzenlenen yürüyüş, İl Jandarma Komutanlığı civarında başladı. Ellerindeki pankartlarla İstiklal Caddesi güzergahından Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüyen gruba, zaman zaman bazı vatandaşlar, ev ve iş yerlerinden Türk bayrağı açarak tepki gösterdi.

Atatürk Caddesi'nde Türk bayrakları taşıyan bir grubun, bu gruba karşı slogan atması üzerine zaman zaman gerginlik yaşanırken, Çevik Kuvvet ekipleri, olayın büyümesini engelledi. Grup, DTP İl teşkilatına kadar yürüdükten sonra dağıldı.

-DİĞER MİTİNGLER...-

KESK, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından düzenlenen yürüyüş ve mitinge çok sayıda vatandaş katıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Devlet Hastanesi önünde toplanan vatandaşlar, üstleri arandıktan sonra biraraya geldi. Daha sonra Hastane Caddesi'nden Metropol Miting Alanı'na kadar ellerinde flama ve bayraklarla yürüyen grup, alandaki mitinge katıldı.

Miting Tertip Komitesi Başkanı Selma Kılıçman, buradaki konuşmasında, kadın haklarının tam anlamıyla hayata geçirilmediğini ileri sürerek, konu üzerinde yetkililerin çalışmasını istedi.

Yaklaşık 2 saat süren mitingin ardından grup dağıldı.

-DİKENLİ ÇALI PAKETİ...-

Anadolu Kadınları Platformu üyesi bir grup kadın ise Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplanarak, kadınların sorunlarına dikkat çekmeye çalıştı.

Grup adına konuşma yapan Müberra Anamur, yetkililerin kadın sorunlarına karşı gereken hassasiyeti göstermediklerini iddia ederek, buna tepki göstermek amacıyla TBMM'ye göndermek üzere içinde Toroslar'dan toplanan dikenli çalıların bulunduğu paket hazırladıklarını söyledi.

Anamur, paketi 411 milletvekiline göndereceklerini kaydetti.

A.A.