Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Nisan 2017

 

SİYASET

20 Ekim 2008

'Askerliğini kantinde yapmış'

Osman Pamukoğlu, Erdoğan için, "Askerliğini kantinde yapmış bu işlerden anlamaz" dedi.

reklam
HAK ve Eşitlik Partisi'nin (HEPAR) Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, hükümetin terör örgütü PKK ile mücadele politikasına ilişkin, "Her şey siyasi irade ile başlar. Siyasi irade yoksa terörle mücadelede olmaz. Hükümet terörle mücadele konusunda ne yapmış? Ben ortada yapılan bir şey görmüyorum. Herkes konuşuyor" dedi.

Partisinin il teşkilatı açılışı için Yalova'ya gelen Osman Pamukoğlu, halk eğitim merkezinde yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği'nin bir hayal olduğunu bundan yıllarca önce söylediğini dile getiren Pamukoğlu, başbakanın son açıklamalarını değerlendirerek, şunları söyledi:

ASKERLİĞİNİ KANTİNTE YAPMIŞ

"O televizyonda albayların çıktığı forumları fazla izleyip etkilenmiş. OHAL zamanında 360 bin asker vardı. Karakolda 360 asker var. Terörü karakol komutanı mı bitirecek. Bu işlerden bu kadar uzak. Asıl Başbakana sorsanıza askerliği kendisi nerede yapmış. Sitelerde falan hep yazıyorlar, İstanbul'da yapmış ve karargah asteğmeni olarak kantine bakıyormuş."

Pamukoğlu, Dicle'nin doğusundaki dağlardan eşkıyanın temizlenmesi gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

TOPLUM SOSYAL OLARAK ÇÖKME NOKTASINDA

"Yanlış şeyler söylüyorlar, biri tampon diyor sabahleyin, öbürü öğleyin niye olmasın diyor, siz bir programa çıkıyorsunuz, tampon budur bir işe yaramaz diyorsunuz, tampon eczanede satılır diyorsunuz, öbürgün bakıyorsunuz başka bir şey söyleniyor. Hiç mi muhakemeniz yok, hiç mi anlayan yok? Gelelim güvenliğe, Dicle'nin doğusu eşkıyadan temizlenecek. Yetmez, bizim topraklarımızda başka topraklardan giren bu profesyonel silahlı örgütün başı kabul edilenler neredeyse gidip alınacak. Bunu Avrupa'dan destekleyen, buna Irak topraklarından yol veren, ki bunlar bizim müttefiklerimiz, gidip bunlarla diplomatik olarak görüşülecek. Siyasal, askeri, ekonomik bütün meseleler konuşulacak. Ama bunlar başınız dik ve gerçekten özgürseniz bunlar yapılmayacak işler değil yani cesur insanların işidir. Birileri sizi yukarıdan destekliyor, parti diye destekliyorsa, bu milletin onurunu koruyamaz, bu devletin başını dik tutamazsınız."

Toplumun sosyal olarak çökme noktasında bulunduğunu dile getiren Pamukoğlu, "2005 yılında Türkiye cezaevlerindeki kadın ve erkek mahkum tutuklu sayısı 56 bindi. 2008'de 3 yıl sonra cezaevlerindeki tutuklu ve mahkum sayısı yüzde yüz arttı, 96 bin oldu. Bu toplumun sosyal olarak çökmesidir. Görünmeyen bir zehirdir. Ama bunu konuşan yok, merak eden de yok. Bizim partimizin iktidar olduğunda ilk yapacağı iş, hırsızlıktan zaman aşımının kaldırılmasıdır" dedi. Daha sonra HEPAR Yalova İl Teşkilatı Başkanlığı'nı açan Pamukoğlu, İl Başkanı Muhlis Balaban'a parti rozetini taktı.

BİR AÇILIŞ DA BOLU'DA

Partisinin Bolu il ve ilçe başkanlıklarının açılışını yapmak üzere gelen Pamukoğlu, il Başkanı Nilgün Batıyeli'ne parti rozetini taktı. Emekli Tümgeneral Pamukoğlu, 4 Eylül'de kuruluşunu yaptıkları partilerinin büyük ilgi gördüğünü söyledi. 28 il ve 50 ilçede örgütlenme işlemini tamamladıklarını anlatırken, "Partimize günlük olarak yurt içinden 12 bin katılım oluyor. 2 ay içerisinde Meclis'e girebilmek için gerekli olan 41 il ve 300 ilçede örgütlenmemizi tamamlamış olacağız" diye konuştu.

Osman Pamukoğlu, hükümetin bölücü terör örgütü PKK konusunda aldığı önlemler ve yürütülen faaliyetlerin hiçbir zaman PKK'nın siyasal yapısı ve dağ kadrosunu ortadan kaldırabilecek ölçüde olmadığını savunurken, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin müttefikleri PKK'yı siyasi ve finans olarak destekliyor. Müttefikimiz olan ve girmeye çalıştığınız AB, PKK'ya kendi topraklarında finans olarak destekliyor, siyasi olarak koruyor. Bunlara karşı siyasi iradenizi kullanamaz, başı dik devlet olamazsanız, onurlu millet olmak ilkesini yerine getiremezsiniz. Teröre karşı alınabilecek tek önlem, yurt dışından buna destek sağlayan ve sizin müttefikiniz görülen devletlere ne yapılması gerektiğini anlatabilmek ve sözünüzü geçirebilmektir. Askeri, jandarma ve polisiye meseleler bundan sonra gelir. Önce siyasi irade. Bu olmayınca, hiçbir şey yapamazsınız."

CEVAP VERMEYE DEĞMEZ

Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli askerlerin televizyonlarda ahkam kestiği, 10- 15- 20 yıl önce bölgede olanla bugün bölgede olanlar arasında çok şey değiştiği sözlerini hatırlatması üzerine Osman Pamukoğlu, "Dağlar mı değişti? Yoksa PKK'nın taktikleri mi değişti? PKK, 25 yıldır pusu ve baskın taktiklerini uygular. İnsanın kendine güveni olmayınca, çaresizliğe düşerek şaşırır. Bu tip konuşmalara cevap bile vermeye değmez. Çırpınan, çaresiz ve biçare insanlara söylenebilecek laf yok" diye yanıt verdi.

AKP iktidarında işsizliğin yüzde 120 arttığını, borçların tavana çıktığını ileri süren Pamukoğlu, şöyle konuştu:

"2005 yılında Türkiye'deki cezaevlerindeki insan sayısı 56 binden, son 3 yılda 96 bine çıktı. Bu, sosyal olarak toplumun çürümesi demektir. Telekom'u, Tüpraş'ı, Erdemir'i, arsaları sattıkları halde borçlarımız da, işsizlik de arttı. Satacak bir şeyleri de kalmayınca da Avrupa'da çalışan işçilerin paralarını Türkiye'ye getirmeye çalışıyorlar. AKP iktidarı ne siyaseten, ne ekonomik olarak ne de terör konusunda başarılı olamadı."

Deniz Feneri olayı ile AKP iktidarının halkın nasıl soyduklarının göstergesi olduğunu savunan Osman Pamuroğlu, "Bunların yararlandığı tek şey, halkın cehaleti, eğitimsizliği ve fakirliği. Lüks arabalarda gezen, şatafatlı kıyafetler giyen, pahalı mücevherler takan AKP'liler ne köylü, ne kentli. Bunlar, yabancı şirketlerin Türkiye'deki uzantıları" diye devam etti.

VATAN
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

nesun
20 Ekim 2008 23:23

CHP nin ilerici kanadı nedir anlamadım gerici kanadı da mı var?
İşçi Partisi çöktü başkanı hapiste, TÖzkan TV sini Gülen in adamlarına sattı o da içeride, cevizoğlu çankaya dan bağımsız aday oldu ordan bile seçilemedi.
Eeee ortada vatansever filan kalmamış napcaz şimdi bu ülke kala kala Baykal ın insafına kaldı o da koşa koşa Karayalçın a gitti.:)

nesun
20 Ekim 2008 23:05

Pamukoğlu na çamur atmayın
Önce kitaplarını alın adam akıllı okuyun kafayı yorun Sonra söyledikleriyle karşılaştırın..
Partiyi neden kurduğunu anlarsınız..
Yok biz anlamayız Türkiye de iç savaş çıksa da elin gavuru vatanımıza asker gönderse de biz baykal dan şaşmayız diyorsanız ben size ne diyeyim?
Daha geçen yıl PKK ile seçim ittifakı yapan adamı Türkiye nin başkentine aday yapan Baykal ı destekleyin. 1991 de PKK nın ilk siyasallaşma başarısının altına imza atan zihniyetin peşinden gidin, sonrada Atatürk çüyüz diye caka satın
Yağma yoook ya uyanın ya da yok olun çünkü arası yok artık.

engin
20 Ekim 2008 19:12

Kesin kantinde açık vardır:)

OLGUN ARDAN
20 Ekim 2008 15:00

Sn Osman paşanın bir şeyi çok net ortaya koyması lazım ama bugüne kadar koyamadı ve bu bende çok şüphe uyandırdı... Konu net; bugün Türkiyede bir çok vatansever belli cephelerde emperyalizme ve onun yerli işbirlikçilerine karşı mücadele ederken bazı şeyleri iyi irdelemeden hemen dolduruşa gelerek Parti kurmak neyin nesi bunun 3 gerçek sebebi olabilir. 1. Ya megalomon biri
güncel olan terör olaylarını iyi bilen biri olduğu için prim yapacağını düşünüyor
taktir edileceğini düşünüyor, bunu deneyenler çok oldu adları bile bugün anımsanmıyor. 2. Ya ABD destekli gizli bir planın parçası ve vatansever cepheyi bölmek amaçlı hareket ediyor. 3. Yada gerçek bir vatansever ama Türkiye gerçeklerini kavrayamamış ve ütopik bir çizgide kendi dünyasında yaşıyor, gerçekleri ancak 3-5 yıl sonra anlayacak o zamanda adını kimse hatırlamayacak.

Bütün bunlarda bana en yakını 2.si gibi geliyor çünkü diğerleri ikna yolu ile halledilebilecek konular, ekonomik güç örgütlenme problemleri vs. ortada iken buna kalkışmak başlı başına bir soru işareti zaten. Bakın diğer vatanseverlerle hiç yakınlaşmadı, CHP'nin ilerici kanadı, İşçi partisi, Tuncay Özkan, Hulki Cevizoğlu ve diğer yurtsever aydınlardan niye uzak duruyor. Bir bildiği varsa bizede söylesin onların yanlışını bizde bilelim ve kendisini destekleyelim, hatta kendi arkadaşlarından terör mücadelesinde yanında olan kaçtanesi onu destekliyor merak ediyoruz açıkçası...

senker
20 Ekim 2008 09:43

çoban ne kadar büyük ya da küçük baş hayvan otlattığını bilmiyorum ama
klasik bir akp formatı taşıyan biri oldugun kesin.kockoca başbakan demişsin,büyüklük izafi bir kavram,hem sonra biliyormusun büyüklük değil işlev önemli.o devasa başbakanına birde o gözle bak olurmu...ne kadar mikroskopik göründüğüne sende şaşacaksın.

Tüm Yorumlar (14)

SİYASET KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ