Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

KÜLTÜR-SANAT

16 Aralık 2009

Dino'nun gerçek hırsızı kim?

Gülpınar üç tablonun evinden çalındığını söylemişti..

reklam
Sanat galerisi sahibi Onur Soysalan, ''Etiler'deki bir daireden çalındığı iddia edilen tabloların bir hurdacı tarafından galerilerine satılmasının söz konusu olmadığını'' kaydederek, ''Satılan eserlerin parasını tamamen nakit teslim ettiğini ve bunun şahitlerle sabit olduğunu'' bildirdi.

Soysalan, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu eserleri Hakan Moğultay adlı kişiden, satıldığı takdirde ödeme yapılması koşuluyla teslim aldığını ve satılan iki eserin ödemesini Feryal Gürpınar'a yaptığını belirtti.

Onur Soysalan, açıklamasında şu hususlara yer verdi:

''Satılan eserlerin parasını tamamen nakit olarak teslim ettim, Feryal Hanım da teslim aldı. Bu satış ödemesi şahitlerle sabittir. Feryal Gürpınar kesinlikle bizden şikayetçi değildir. Bu da tutanaklarda belirtilmiştir. Polis memurları sadece benim bilgimi almıştır. Bu konu ile kesinlikle bir alakam bulunmamaktadır. Eserleri aldığım yer sabittir. Ben, adı geçen Davut Ö'yü kesinlikle tanımam, o da beni tanımaz. 14 yıllık firma sahibi olarak, firmamın itibarının, alakamız olmayan bir olay nedeniyle zedelenmesine göz yumamayız. Bu konuda gerekirse her türlü adli işlem tarafımızdan yapılacaktır.''

-OPERASYON-

Etiler Profesörler Sitesi'nde oturan Feryal Gülpınar adlı ev hanımı ile İstanbul Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Cengizhan Keskin'in evlerinde 4 ay önce hırsızlık olayı meydana gelmişti.

Olayda, Gülpınar'ın evinden, aralarında ünlü ressam Abidin Dino'nun 3 tablosunun da bulunduğu 40 bin ABD doları değerindeki 6 tablo ve Keskin'in evinden 20 bin TL değerinde gümüş yemek takımı çalınmıştı.

Bunun üzerine harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerinin, aynı sitede kapıcılık yapan Azime D. ile kocası Mevlüt D'nin, kendilerine verilen anahtarla temizlik için söz konusu evlere giriş yaptıklarını belirleyerek, bu kişileri gözaltına aldığı bildirilmişti.

Yapılan sorgulamada, çiftin, hırsızlık yapmadıklarını, ancak çöpte buldukları tabloları 20 liraya bir hurdacıya sattıklarını iddia etmeleri üzerine, hurdacı Davut Ö'nün de ifadesine başvurulduğu belirtilmişti.

Bu arada, Feryal Gülpınar'ın, sanat galerilerini dolaşarak, müzayedeye çıkacak resim kataloglarından evinden çalınan tabloları bulup teşhis ettiği, bunun üzerine polisin, bulunduğu sanat galerisinden tablolara el koyarak, Gülpınar'a teslim ettiği ifade edilmişti.

A.A.