Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

GÜNCEL

8 Nisan 2011

'Hayvan dövüşü' için genelge

Bakan Eroğlu, artan şikayetler ve basına yansıyan haberler üzerine harekete geçti.

reklam
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, hayvan dövüşleri konusunda basında yer alan haberler ve gelen şikayetler doğrultusunda il çevre ve orman müdürlüklerinin gerekli incelemeleri yapmasını ve cezai müeyyideleri titizlikle uygulamasını istedi.

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Eroğlu'nun horoz dövüşleri başta olmak üzere hayvan dövüşleri hususunda gerekli incelemelerin yapılması ve cezai müeyyidelerin titizlikle uygulanması konusunda genelge yayımladığı bildirildi.

Genelgede, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda ''Hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürmek yasaktır. Folklorik amaca yönelik şiddet içermeyen geleneksel gösteriler, Bakanlığın uygun görüşü alınarak İl Hayvanları Koruma Kurullarından izin alınmak suretiyle düzenlenebilir'' hükmünün hatırlatıldığı belirtilerek, söz konusu kanuna aykırı davrananlara hayvan başına bin 848 lira idari para cezası uygulandığı kaydedildi.

Eroğlu genelgede, Hayvanları Koruma Kanunu ile denetleme yetkisinin, mahallin en büyük mülki amirine devredildiğini ifade ederek, hayvan dövüşleri konusunda basında yer alan haberler ve gelen şikayetler doğrultusunda İl çevre ve Orman Müdürlüklerinin gerekli incelemeleri yapmasını ve cezai müeyyideleri titizlikle uygulamasını istedi.

A.A.