Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Nisan 2017

 

GÜNCEL

22 Haziran 2011

Sevimli: Bedel ödüyoruz

Yargıtay Savcısı tasfiye kararnamesini değerlendirdi

reklam
AKP kapatma davasının iddianamesini yazan ve yaz kararnamesiyle Üsküdar’a sürülen Yargıtay Savcısı Zekeriya Sevimli, üniter, laik Cumhuriyete sahip çıkanların “bedel” ödediğini söyledi. Yapılanların uzun süredir yargıda tezgâhlanan oyunların bir parçası olduğunu belirten Sevimli “Yargı içerisinde adı telaffuz edilmeyen, aslında Fethullahçılar diye bilinen ekibin tek tek yaptığı isim tespitidir ve tasfiye operasyonudur” diye konuştu.

AKP hakkındaki kapatma davasının iddianamesini yazan ve HSYK kararnamesiyle Üsküdar’a savcı olarak “sürülen” Zekeriya Sevimli, üniter, laik cumhuriyet devletine sahip çıkanların “bedel” ödediğini vurgulayarak “Görevimizi yaptığımız için görevden alınıyoruz” dedi. Yargıtay Başsavcısı Hasan Erbil’in 16 Yargıtay Savcısının ismini HSYK’ye iletmesine ilişkin olarak Sevimli, “Açık konuşmak gerekir başsavcı bu 16 ismi ne tanır, ne bilir. Yargı içerisinde adı telaffuz edilmeyen aslında Fethullahçılar diye bilinen ekibin tek tek yaptığı isim tespitidir ve tasfiye operasyonudur” değerlendirmesini yaptı.

AKP hakkındaki kapatma davasının 14 Mart 2008 tarihli iddianamesini düzenleyen Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Sevimli, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun kararnamesiyle kendisinin Üsküdar’a düz savcı olarak, birlikte çalıştığı tüm savcıların da başka illere atanmasını Cumhuriyet’e değerlendirdi.

Zekeriya Sevimli kendisi ve siyasi partiler masasında birlikte çalıştığı meslektaşlarının “yalnızca görevlerini yapmış olmaktan ötürü görevden alındıklarını” vurgulayarak “Yaklaşık 40 yıldır Yargıtay Başsavcılığı müessesesi siyasi partilerle ilgili görevli. Bu süre içerisinde yüzlerce savcı çalışmıştır. Nasıl ki diğer 11 masa varsa, bu masada da (siyasi partilerin sicilinin tutulduğu birim) savcılar, başsavcı tarafından görevlendirilir. Bu kişiler kimi zaman normal yollardan başka masaya kendi isteğiyle gitmekle ya da Yargıtay’a üye seçilmekle görevlerinden ayrılırlar. Bugüne kadarki prosedür budur. İlk defa sırf burada çalışmış olmaktan dolayı insanlar görevlerinden alınıyor. Önce siyasi partilerdeki görevinden alınıyor sonra da bu kadro olduğu gibi kararnameye konulup il dışına gönderiliyor” değerlendirmesini yaptı.

Süreci “üniter devlete, laik cumhuriyet devletine sahip çıkanların ödediği bir bedel” olarak nitelendiren Zekeriya Sevimli, “Biz bu bedeli ödemeye zaten hazırdık. Çok da sürpriz olmadı bizim için” dedi.

Yeni Yargıtay Başsavcısı Hasan Erbil’in 16 kişilik Yargıtay Savcısı ismini HSYK’ye bildirmesi ve bu isimlerin “çalışmadığı” iddiasıyla ilgili olarak Sevimli, şu yorumu yaptı:

“Çalışmadıkları iddiası nasıl bir iddiadır? Kendi irademize tabii değiliz. Başsavcının verdiği görevleri yaparsınız. Dosya okumanız gerekli görülüyorsa dosya okursunuz. Partilerin kongre süreçleri zamanında iş yoğunluğu olur. Kimi kongreler sancılı olabilir, bu bize de yansır. O dönemlerde tüzük incelemeleri gündeme geldiğinden ceza dosyaları okunmaz. Bu kararı tamamen başsavcı verir, bizim seçimimiz değildir. Açık konuşmak gerekirse başsavcı (Hasan Erbil) bu 16 ismi ne tanır, ne bilir. Yargı içerisinde adı telaffuz edilmeyen aslında Fethullahçılar diye bilinen ekibin tek tek yaptığı isim tespitidir ve tasfiye operasyonudur. Bu liste ilgili mercilere verilmiştir adı da ‘başsavcı bunlarla çalışmak istemiyor’ olmuştur. Bu kadar basit.”

Yapılanların sürpriz olmadığını, uzun süredir yargıda “tezgâhlanan” oyunların parçası olduğunu anlatan Sevimli, “Bunun arkası da gelecek. Tasfiye operasyonunun ilk bizi götürmesi geride kalanların teminat altında olduğu anlamına gelmiyor. O açıdan sürpiz değil. Çok değerli birikimli olan insanlar da tasfiye edildi. Kişisel olarak almıyorum” dedi.

Emekliliği düşünüyor

Sevimli, yargının aks değiştirdiğini, birileri tasfiye edilirken birilerine verilen sözlerin yerine getirildiğini kaydetti. Sevimli, “Yeni yapıya uyum sağlayacak yargı yapısı oluşturuluyor. Önümüzdeki anayasal süreç yargıda bir takım engellere çarpmasın diye tepeden başlayarak aşağı doğru yansıyacak şekilde şekillendiriliyor” değerlendirmesini yaptı.

Yargıtay Savcısı iken Üsküdar savcılığına atanan Zekeriye Sevimli, 32 yıllık meslek yaşamı boyunca sistemin demokrasiye karşı olan bütün unsurlarıyla mücadele ettiğine işaret ederek “Burukluk var, ama sadece bunlara değil. Geçmişte de yargı içinde oligark yapılar vardı. 12 Eylül rejiminin faşist uygulamalarından bugünlere geldik. 30 yıldır sadece yorulduğumu hissediyorum. İsterdim ki, demokraside birilerinin söylediği gibi değil, gerçekten ilerleme olsaydı” dedi. Sevimli, emekli olmayı düşündüğünü, ancak kesin kararını henüz vermediğini bildirdi.

İLHAN TAŞCI/Cumhuriyet