Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

26 Nisan 2017

 

EKONOMİ

2 Ekim 2011

Mandalina hasadı başladı

Hatay'da C vitamini zengini ''Okitsu mandalina'nın hasadına başlandığı bildirildi.

reklam
Hatay'da, C vitamini açısından zengin, her damak tadına uygun ve erkenci bir tür olan ''Okitsu mandalina'nın hasadına başlandığı bildirildi.

Dörtyol Ziraat Odası Başkanı Ali Abacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede yaklaşık 3 bin dekar alanda okitsu mandalina yetiştiriciliğinin yapıldığını, üreticisinin büyük bir umutla ürünlerini toplamaya başladığını söyledi.

Erkenci bir cins olan Okitsu'nun bu yıl veriminin düşük olduğunu ifade eden Abacı, ''Geçen yıl bölgemizde ürün çoktu. Ancak talep çok azdı. Üreticilerimizin ürünleri dalında kaldı ve satılmadı. Ancak bu yıl iklim şartları nedeniyle fazla ürün olmadı. Ancak geçen yıla göre ürüne olan talep arttı. Bu da fiyatlara yansıdı. Şu an hasadına başlanan mandalinamızın, daha dalında çiçekken satışı gerçekleşti. Geçen yıl dalında kalan ve satılmayan mandalinamıza bu yıl talep çok'' diye konuştu.

Erkenci bir tür olan Okitsu'nun, son zamanlarda iç ve dış piyasa tarafından aranan bir ürün durumuna geldiğini vurgulayan Abacı, ürünün ekim alanının genişletilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Okitsu'nun Rusya başta olmak üzere, Ukrayna ve Romanya gibi ülkeler tarafından çok fazla talep gördüğünün altını çizen Abacı, geçen yıl bölgeden 30 bin ton Okitsu mandalina hasat edildiğini ve bunların tamamının ihracata gönderildiğini belirtti.

Dörtyol Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Eker de, iklim değişikliği nedeniyle bu yıl rekoltenin bir önceki yıla göre yüzde 10 daha az olması nedeniyle, ürünlün daha çiçekken dalında satışının yapıldığını söyledi.

Ürün azlığı nedeniyle fiyatların arttığına dikkati çeken Eker, Okitsu'nun 75 kuruştan alıcı bulduğunu belirtti.

Dörtyol'da 125 bin dekar alanda narenciye yetiştiriciliğinin yapıldığını ve yaklaşık 230 bin ton ürün alındığını vurgulayan Eker, ''Okitsu mandalina ise 3 bin dekar alanda 30 bin ton ürün vermekte. Bu nedenle üreticilerimiz son zamanlarda dış piyasa tarafından büyük talep gören Okitsu mandalina ekimine yönelmekte'' dedi.

A.A.