Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

İSTANBUL

17 Ekim 2011

İBB ihaleleri kimlere veriliyor?

CHP İBB Meclis Üyeleri Dr. Hakkı Sağlam ve Serdar Bayraktar'dan Topbaş'a soru.

reklam
HIDIR ULAĞ/ HABER MERKEZİ CHP’liler Başkan Topbaş’a sordu: “Sahil şeritlerinde yaya ve yeşil alanlar, ana arterlerde de büfe, gazete satış yeri gibi alanlar ve metro istasyonlarında ki açık ve kapalı alanlar hangi şartlarla kimlere kiraya veriliyor?”

CHP İBB Meclis Üyeleri Dr. Hakkı Sağlam ve Serdar Bayraktar hazırladıkları yazılı soru önergelerinde; Sahil şeritlerinde yaya ve yeşil alanların bir kısmı kiraya verilmek suretiyle işletmeler kurulduğunu, diğer ana arterlerde de büfe, gazete satış yeri vb alanların kiraya verildiğini ve Şişhane – Hacıosman arasında bulunan metro istasyonlarında açık ve kapalı alanların Ulaşım A.Ş tarafından özel bir şirket aracı kılınarak kiraya verildiğini anımsatarak İBB Başkanı Kadir Topbaş’a şu soruları sordular: “Anılan yerlerde kiralama yapmanın şartları nedir?

Her bir şerit üzerinde kiralanan yerlerin m2 birim fiyatları nedir? Kiralama süresi nedir? Kiralama yapılan yerlerin kapalı alanların dışında cam- naylon, tente vb şekilde eklentiler yapılması, kaldırım ve yeşil alanları işgal etmelerinin dayanağı nedir? Bugün itibariyle bu işletmelerde yapılan denetim var mıdır? Varsa içeriği ve sonuçları nedir? Denetim sonucunda uygulanan idari ve adli işlem var mıdır? Varsa sonuçları nedir? Aracı firmaya ödeme ne şekilde yapılmaktadır? Aylık ve / veya yıllık tutarı ne kadardır?

CHP’liler Başkan Topbaş’a sordu: “Sahil şeritlerinde yaya ve yeşil alanlar, ana arterlerde de büfe, gazete satış yeri gibi alanlar ve metro istasyonlarında ki açık ve kapalı alanlar hangi şartlarla kimlere kiraya veriliyor?”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinin 2011 yılı Ekim ayı toplantılarının 14 Ekim 2011 Cuma günkü İBB Meclis birleşiminde CHP İBB Meclis Üyeleri Dr. Hakkı Sağlam ve Serdar Bayraktar imzaları ile verilen yazılı soru önergeleri oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edildi. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yazılı cevaplanması isteği ile hazırlanan yazılı soru önergesinde şunlara değinildi;

A) İBB görev alanında kalan; a) Kadıköy – Tuzla; b) Karaköy – Sarıyer; c) Küçükçekmece – Silivri; d)Eminönü – Florya Küçükçekmece; e)Eminönü – Alibeyköy; f)Şişhane – Sütlüce; g) Kadıköy- Üsküdar-Beykoz

Yukarıda ki İlçelerin sahil şeritlerinde yaya ve yeşil alanların bir kısmı kiraya verilmek suretiyle işletmeler kurulduğu görülmektedir.

B) Diğer ana arterlerde de büfe, gazete satış yeri vb alanlar kiraya verilmektedir. Bu kapsamda;

1. Anılan yerlerde kiralama yapmanın şartları nedir?

2. Anılan her bir şerit üzerinde kiralanan yerlerin m2 birim fiyatları nedir?

3. Kiralama süresi nedir?

4. Kiralama yapılan yerlerin kapalı alanların dışında cam- naylon, tente vb şekilde eklentiler yapılması, kaldırım ve yeşil alanları işgal etmelerinin dayanağı nedir?

5. Bugün itibariyle bu işletmelerde yapılan denetim var mıdır? Varsa içeriği ve sonuçları nedir?

6. Denetim sonucunda uygulanan idari ve adli işlem var mıdır? Varsa sonuçları nedir?

7. Bu alanlardan alınan ayılık ve / veya yıllık kira tutarı ne kadardır?

8. Kira bedelini ödemediği için hakkında yasal işlemlere başlanan işletme var mıdır? Varsa sonuçları nedir?

9. Taksim’den İstiklal Caddesine girişte yer alan gazete satış büfesi ne zaman kaldırılmıştır? Gerekçesi nedir?

10. Bu işletmelerin yer, m2, kira tutar ve süresini gösteren listenin eklenmesi.

Şişhane – Hacıosman arasında bulunan metro istasyonlarında açık ve kapalı alanların Ulaşım A.Ş tarafından özel bir şirket aracı kılınarak kiraya verildiği bilinmektedir. Bu kapsamda;

1. Anılan şirket ile kaç istasyonu kapsayacak sözleşme yapılmıştır?

2. Bugün itibariyle kaç istasyonda kaç işyeri kiralaması yapılmıştır? Her bir istasyon bazında m2 miktarı ne kadardır? Aylık geliri ne kadardır?

3. Aracı firmaya ödeme ne şekilde yapılmaktadır? Aylık ve / veya yıllık tutarı ne kadardır?

4. Her bir istasyon bazında bugün itibariyle (eski kiralamalar da dahil) aylık kira geliri ne kadardır?

5. İBB’nin her bir istasyon bazında aylık ve / veya yıllık gelir tutarı nedir?