Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

GEZİ - MEKAN

28 Ekim 2011

Bu kahveye tadını taş veriyor

Dibek taşında kahve öğüten işletmeye yoğun ilgi...

reklam
İzmir'de Osmanlı döneminden kalma yöntemlerle dibek taşında kahve öğütmeye devam eden Kurukahveci İlyas Gönen'in işletmesi, kahve tiryakilerinden sonra turistlerin de uğrak noktası haline geldi -Gönen: ''Türk halkı, kahve konusunda muhafazakardır, hazır Türk kahvesi, geleneksel kahvenin yerini tutmaz''

Kahve değirmenlerinin icat edilmesine kadar mutfakların vazgeçilmezi olan dibek taşı geleneği İzmir'de yaşamaya devam ediyor. Kemeraltı'nda dededen kalma dibek taşıyla kahve döven Kurukahveci İlyas Gönen'in dükkanı, kahve tiryakilerinden sonra turistlerin de uğrak noktası haline geldi.

Dünyanın en eski çarşıları arasında gösterilen Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Türk kahvesinde de geleneksel yapım yöntemlerini devam ettiren iş yerlerine ev sahipliği yapıyor. Kemeraltı'nda üç kuşaktır kahvecilik yapan İlyas Gönen, dibek kahvesinin özelliğinin dibek taşından geldiğini, bu taşın kahvenin tadı ve özelliklerine farklılık kattığını belirtti.

Dedesi Hüseyin Gönen'in kahveyi dibek taşında bilek gücüyle dövdüğünü, babası Yusuf Gönen döneminde ise Türkiye'nin ilk dibek dövme makinesinin yaptırıldığını anlatan Gönen, gelişen teknolojiyle dibek geleneğini harmanladıklarını, bunun da kahvenin geleneksel tadını tamamen korumasını sağladığını söyledi.

Türkiye'de dibek kahvesi olarak tanıtılan kahvelerin çoğunun dibek taşıyla yapılmadığını savunan Gönen, şöyle konuştu:

''Türkiye'de gerçek dibek dövmesi kahve yapan kurukahveci sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Gelişen teknolojiyle birlikte tüm kahveciler daha çok ve verimli üretebilecekleri kahve değirmenlerine geçtiler. Böylelikle kahve artık metal yüzeylerde, kapalı sistemle dövülür hale geldi. Dibek kahvesinde ise kahve çekirdekleri sert bir kaya türü olan dibeğin içinde dövülüyor. Açık bir sistem olması nedeniyle kahveye müdahale edebiliyoruz. Dövme makinesinden çıkan kahve daha da ince çekilmesi için yine dibek değirmenlere aktarılıyor.''

Dibek taşında dövülen kahvenin koku ve tadını diğerlerine göre daha iyi koruyabildiğini belirten Gönen, kahve tiryakilerinin bu farkı anlayabildiğini, bu nedenle Türkiye genelinden yüksek talep gördüklerini anlattı.

Talep görmesine rağmen dibek taşının bulunmaması nedeniyle dibek sayısını artıramadıklarını söyleyen Gönen, halen dedesinden kalma iki dibekte kahve dövdüklerini, bir dibek taşını daha hizmete sokmak üzere makine tasarladıklarını ifade etti.

Son yıllarda kahvenin yeniden moda haline geldiğini, geleneksel ve farklı tatlara ulaşmak isteyen gençlerden yoğun talep gördüklerini anlatan Gönen, Kemeraltı'nı ziyaret eden turistlerin de uğrak noktası haline geldiklerini söyledi.

Dibek dövme makinelerinden yükselen seslerin turistlerin dikkatini çektiğini, Türk kahvesinin geleneksel yapım şeklini öğrenen turistlerin şaşkınlığını gizleyemediğini ifade eden Gönen, son dönemde hediyelik kahve satışında da önemli artış görüldüğünü dile getirdi.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok kentten yoğun sipariş aldıklarını, Almanya, Fransa ve ABD'ye de kargo ile ürün göndermeye başladıklarını belirten Gönen, üretimin kısıtlı kapasitede olması nedeniyle yüksek miktarlı taleplere yanıt veremediklerini ifade etti.

-''Hazır Türk kahvesi geleneksel Türk kahvesinin rakibi olamaz''-

Gönen, Türk kahvesine yenilikler kazandırmak amacıyla geçen yıllarda aromalı Türk kahvesi denemelerine başladıklarını belirterek, ''İlk olarak damla sakızlı Türk kahvesini keşfettik ve bunu tescilledik. Şu anda bu kahve Türkiye'de son dönemde tüketimi en hızlı artan sıcak içecekler arasına girdi. Bunu kakula, çikolata, üzüm gibi 20'ye yakın aromayla devam ettirdik. Hedefimiz bu türleri artırarak Türk kahvesi kahvehaneleri açmak'' diye konuştu.

Dibekte dövülen kahvenin en uygun fincanda pişirilerek servis edildiğini de belirten Gönen, bu yöntemle pişen kahvenin daha fazla köpüğe sahip olduğunu ve kahve aromasının daha fazla hissedilebildiğini söyledi.

Gönen, son dönemde tanıtımı yapılan hazır Türk kahvesinin ise geleneksel Türk kahvesinin rakibi olamayacağını savundu.

Türklerin kahve konusunda muhafazakar olduğunu, geleneksel hazırlama ve içimden vazgeçmediğini ifade eden Gönen, kahve konusunda tüketiciye sunulan her yeni tat ve hazırlama şeklinin tüketimi artıracağına inandığını sözlerine ekledi.