Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

26 Nisan 2017

 

GÜNCEL

22 Aralık 2011

AKP’liden ezan işgüzarlığı

Antalya İl Genel Meclisi Üyesi Turgut, Alevilerin kutsal saydıkları Kafi Baba Türbesi’ne el attı.

reklam
AKP İl Genel Meclisi Üyesi Bilal Turgut, Antalya’nın Yuvalı Köyü’nde Anadolu erenlerinden olan Kafi Baba’nın türbesine, ezan okunması için hoparlör sitemi kurdu. Alevilerin tepkileri üzerine hoparlör sökülürken Turgut, ‘‘Ezan sesini duymak istemiyorlar. Bunun vebali de onlara olsun” diye konuştu.

AKP’li İl Genel Meclisi Üyesi Bilal Turgut, Alevilerin kutsal saydıkları Kafi Baba Türbesi’ne hoparlör çekip ezan okuttu. Bölge Alevilerinin tepkisi üzerine sistem yerinden sökülerek kaldırıldı.

Finike AKP İl Genel Meclisi Üyesi Bilal Turgut, Antalya’nın Finike ilçesinin Yuvalı köyünde Anadolu erenlerinden olan Kafi Baba Türbesi’ne, ezan okunması için hoparlör sitemi kurdu. Bu arada dergâhın içini de namaz kılınacak şekilde düzenlettirdi. Olaya büyük tepki gösteren Alevi yurttaşların konuyu ilçe kaymakamlığına bildirmeleri üzerine türbenin üzerindeki hoparlör sistemi sökülerek kaldırıldı. Alevi Dedesi Hüseyin Eriş, “Ortak yönlerimiz çok daha fazla olmasına rağmen, farklılıklarımız öne çıkarılıp insanlarımız arasında huzursuzluk yaratılmaya çalışılıyor. Bu meclis üyesi beni arayarak bir de ‘Namaza karşı mısınız’ diye soruyor. Namaz kılmak isteyen 150 metre ileri de bir cami var oraya gider ibadetinin gereğini yerine getirir. Ancak bizim inanç ve kültürümüz de bu yok. İnsanların inançlarına saygı gösterilmeli” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ise olayı “provokasyon” olarak nitelendirildi. Acar, insanların inançlarına ve kutsal mekânlarına yönelik saldırıların öncelikli hedefinin birlik ve bütünlüğün bozulmasına yönelik olduğunu belirterek “Yüzyıllar boyunca çeşitli ırktan ve inançtan insanlar burada kardeşçe yaşamışlardır. Olay son derece tehlikeli ve üzüntü vericidir. Bunun bir daha tekrarlanmamasını umut ediyoruz” diye konuştu.

AKPli Finike İl Genel Meclisi Üyesi Bilal Turgut ise Kafi Baba Türbesi’nin bulunduğu yerden ezan sesinin duyulmaması nedeniyle hoparlör sistemi kurduğunu belirterek şunları söyledi: “Burası içki içenlerin yatağı olmuştu, pislikten de geçilmiyordu. Boya, badanasını yaptırdım içini de halıyla döşettim. Tüm ibadet yerleri bizimdir. Ne var bunda bu kadar büyütülecek anlamadım. Tepki gösterdiler, hoparlör sistemini söktük kaldırdık. Ezan sesini duymak istemiyorlar. Bunun vebali de onlara olsun.”

FARUK KESKİN/Cumhuriyet
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

BİLAL TURGUT
23 Aralık 2011 00:24


Söz konusu allah dostu kafı baba hz.her kesimin zıyaret ettıği saygı duydugu bir türbedir.çok bakımsız olması nedeniyle temizlik ve onarım için el attım.her kesimin inancına ve ibadetine saygım sonsuzdur.ezan sesini duyamayan mahalle halkının istegi üzerine orayı müsayit gördüm ve ezan bağlattım ayrıca ordaki semah yeri içinde ayrı ve çok güzel projelerim vardır.malesef projelerim düzenlemelerim destek ezan sistemi tepki gördü.tepkiler nedeniyle ezan sistemi sökülmüştür..bu tepki ve şikayetleri yapanlar acaba oralar viran haldeyken neredeydiler??benım tüm türbelere saygım sonsuzdur..Bilal TURGUT İl.Gen.Mec.Üys.FİNİKE

ali demir
22 Aralık 2011 14:04

insanları ayıran dindar demiyorum dinci zihniyet her zaman din sömürüsünü yapar.ancak dindar ve iyi niyetli sünni ve alevilerin dayanışmasıyla bu tahrik sona erer.yoksa akıl yerine hayvan gübresi taşıyan deinciler her zaman karlı çıkar.

Sinan
22 Aralık 2011 11:38

Bu olaylar hep bu tip kıvılcımlarla başlar. Sen ezana karşımısın, sen namaza karşımısın diye denir, sonra kapılara çarpılar konur, sonra yakmalar-yıkmalar...

Mustafa
22 Aralık 2011 10:24

AKP yobazlığı her yeri sardı. Bir de adamın ettiği lafa bakın nasıl kışkırtıyor.

İyi ki aleviler var. (Onları da asimile etmek ve karıştırmak için düğmeye basıldı zaten!)


GÜNCEL KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ