Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

GÜNCEL

2 Ocak 2012

Yolsuzlukta 46 şüpheli

AKP’li Elazığ Belediyesi’ndeki milyonlarca liralık usulsüzlük iddialarıyla ilgili dava açıldı.

reklam
Elazığ Cumhuriyet Savcısı İrfan Sarıcı iddianameye, “suçtan zarar gören” bölümüne “Elazığ Belediyesi” yazdı.

Cumhuriyet’in 2011 yılının başından itibaren kamuoyunun gündemine taşıdığı AKP’li Elazığ Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili “46 şüphelinin suçlandığı” iddianame mahkemeye sunularak dava açıldı. Elazığ Cumhuriyet Savcısı İrfan Sarıcı’nın hazırladığı “41 sayfalık iddianamede” AKP’li Elazığ Belediye Başkanı M. Süleyman Selmanoğlu, “2005-2010 yılları arasında ihaleye fesat karıştırmak ve zincirleme görevi kötüye kullanmak”la suçlanıyor. Savcı Sarıcı iddianamesinde, “suçtan zarar gören” bölümüne ise “Elazığ Belediyesi” yazdı.

2005-2010 yılları arasında belediye yönetimince gerçekleştirilen ihalelerde on milyonlarca liralık yolsuzluk yapıldığı iddiası mülkiye müfettişi ve bilirkişi raporlarına dayanılarak iddianamede yer aldı.

Selmanoğlu’nun da aralarında bulunduğu 46 şüpheli içinde en dikkat çeken diğer isimler, geçen dönem AKP Elazığ Milletvekili olan Tahir Öztürk’ün kardeşleri Metin Öztürk ve Suat Öztürk. Öztürk kardeşlerin ismi iddianamede “suç tarihi itibarıyla” AKP Elazığ Milletvekili Öztürk’ün eskiden sahibi olduğu aile şirketi “Hazar Limited Şirketi” ve “Öztürk Limited Şirketi”nin yetkilileri olarak geçiyor.

Savcının iddianamesinde yer verdiği mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporlarda şüpheli bulunan ihalelerin büyük bir bölümünü bu şirketlerin aldığına atıf yapılıyor.

Savcı Sarıcı, AKP’li Elazığ Belediyesi’yle ilgili yolsuzluk iddialarıyla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak hazırladığı iddianameyi 2 Aralık 2011 tarihinde Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu. 1. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi iade etti.

Savcıdan karara itiraz


Savcı Sarıcı bir üst mahkemeye başvurarak bu karara itiraz etti. 2. Ağır Ceza Mahkemesi Savcı Sarıcı’nın itirazını kabul etti. Üst mahkemenin iddianameyi kabul etmesiyle Elazığ’daki dava süreci başlamış oldu. İtirazı kabul eden Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi 1. Ağır Ceza’ya gönderdi.

İddianamesinde 46 şüphelinin ismine yer veren Sarıcı, yolsuzluk davasıyla ilgili delillerini, “İddia, denetim raporları, müfettiş raporları, bilirkişi raporları, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni kararları, Danıştay kararları, şüpheli savunmaları, tanık beyanları, birleşme ve ayırma kararları” olarak sıraladı.

İddianamade önemli raporlara yer veren Sarıcı, “Şüphelilerin mahkemenizce yargılamalarının yapılarak üzerlerine atılı eylemlerine uyan suçlardan belirtilen sevk maddeleri uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmalarına, haklarında her bir cezaları için tedbir kararı uygulanmasına, dosyada mevcut Elazığ belediyesi ihale dosyaları asıllarının karar kesinleştiğinde bu kuruma iadesine, onaylı örneklerinin dosyada delil olarak saklanmasına karar verilmesini” kamu adına talep etti.

AYKUT KÜÇÜKKAYA/Cumhuriyet