Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Nisan 2017

 

SİYASET

12 Ocak 2012

'İslam'da dokunulmazlık yok'

CHP'li İhsan Özkes ''İslam'da dokunulmaz olan sadece Allah'tır'' dedi.

reklam
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, İslam dininde dokunulmazlığın bulunmadığını belirterek, ''İslam'da dokunulmaz olan sadece Allah'tır'' dedi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Özkes, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in umre ile ilgili Vatikan'ı örnek gösteren bir açıklama yaptığını ifade ederek, Görmez'in Vatikan'ı örnek göstermesinin İslam tarihinin en büyük talihsizliklerinden olduğunu ileri sürdü.

''Sayın Görmez, gerçekten tam bir görmez. Görmezlikten geliyor. Aynı zamanda da anlamazlıktan geliyor'' diyen Özkes, hac organizasyonunun yüzde 60'ını, umre organizasyonunun da yüzde 50'sinin Diyanette olduğunu dile getirdi.

Özkes, ''Para bu kadar mı tatlı Sayın Başkan- 'Seyahat işlerini seyahat acenteleri, din işlerini de Diyanet yapsın' demek dinen yanlış mıdır- Sayın Başkan, Diyanet İşleri Başkanıdır. Siyasi bir başkan değildir, ticari bir kurumun başkanı değildir'' diye konuştu.

Milletvekili dokunulmazlıkları konusuna da değinen İhsan Özkes, ''İslam'da dokunulmazlık yoktur. İslam'da dokunulmaz olan sadece Allah'tır. Yüce din İslam, sadece Allah'ın dokunulmaz olduğunu, Allah dışındaki varlıkların, insanların dokunulabilir olduğunu açıklıyor. İstisnasız her insan yaptığından sorumludur'' ifadelerini kullandı.

Buna ilişkin Kuranı Kerim'den ayetler okuyan Özkes, şöyle devam etti:

''(Başbakana dokunmak bana göre ibadettir) diyen AKP'liler gerçekten sevap işlemek istiyorlarsa, Sayın Başbakan'ın ve tüm milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırsınlar. Gerçek sevap, gerçek ibadet burada. Peygamberler bile yaptığından sorumlu tutulmuştur. Peygamberlere bile zaman zaman yanındaki insanlar görüşlerinin yanlış olduğunu söylemişler. Ama bugün imam hatip mezunu olan Sayın Başbakan'a bazı görüşlerinin yanlış olduğu söylenebiliyor mu- Hazreti Muhammed'e, bazı görüşlerinin yanlış olduğu söylenebiliyordu. İslam'da benim hırsızım yoktur. Benim hırsızım en iyi hırsızdır da yoktur. Dokunulmazlık, yolsuzluk ve haksızlığın bataklığı durumundadır. Kesinlikle kaldırılması gerekir. Eşitlik ilkesine aykırıdır.''

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın tutuklu milletvekillerine ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Özkes, bunun olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi. Özkes, ''Sayın Arınç'ın umarım bu açıklaması iyi polis, kötü polis oyunu değildir. Sayın Arınç bu açıklamasıyla bir adım atmıştır. Bu işin lamı cimi yoktur. Milletvekilleri Mecliste olmalıdır'' dedi.

A.A.