Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

26 Nisan 2017

 

EKONOMİ

31 Mart 2012

'Kahve falı' Resmi Gazete'de!

Türk Kahvesi’nin "coğrafi işaret" başvurusu “Türk” ve “fal” vurgusu yapılarak yenilendi.

reklam
ANKARA (ANKA) – Türk Kahvesi’nin "coğrafi işaret" başvurusu “Türk” ve “fal” vurgusu yapılarak yenilendi. Türk Kahvesinin, "Türkler tarafından icat edildiği" vurgulanan başvuruda, kendine özgü tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi ve ikramının bulunduğu belirtilerek, bunun sonucunda da kendine özgü bir kimliği ve geleneği içeren “Türk Kahvesi” kültürünün ortaya çıktığına dikkat çekildi. Nefis bir Türk kahvesi için 2 dakikanın yeterli olduğunun belirtildiği coğrafi işaret başvurusunda, kahve falı da unutulmayarak, falına bakılan tek kahve türü olduğu ifade edildi.

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanlığı’na, Türk Kahvesi’nin coğrafi işaret alması amacıyla yapılan başvuru yenilendi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan ilanda, Kurukahveci Mehmet Efendi Mahdumları Ahmet Efendi Kurukahveci ve Ortakları Komandit Şirketi, “Türk Kahvesi”ne coğrafi işaret verilmesi için yaptığı başvuruyu düzeltti. Başvuruya 6 ay içinde itiraz gelmezse Türk Kahvesi “Türklerin icadı” olarak tescillenecek. Düzeltme ilanında Türk Kahvesi’ndeki “Türk” vurgusu ön plana çıkılarak, kahvenin özellikleri sloganlaştırıldı. Buna göre Türk Kahvesi, Türkler tarafından icat edilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adı olarak tanımlandı. Türk kahvesinin kendine özgü tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi ve ikramı bulunduğunun altı çizilen ilanda, pişirme usulü sonrasında kahvenin kendine özgü bir kimliği ve geleneği içeren “Türk Kahvesi” kültürünün ortaya çıktığı kaydedildi.

-AVRUPA TÜRKLER SAYESİNDE “TÜRK KAHVESİ” İLE TANIŞTI-

Önceleri Arap Yarımadası’nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen içeceğin, yepyeni hazırlama ve pişirme metoduyla gerçek kahve lezzetine ve doğal rayiha (güzel koku) ve nefasetine (nefis olma durumu) kavuştuğunun kaydedildiği ilanda, “Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa, uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiştir” denildi. Brezilya ve Orta Amerika menşeli, Arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve kavrulan Türk Kahvesi’nin, çok ince öğütüldüğünün kaydedildiği ilanda, kahvenin yapımı şöyle anlatıldı:

“Bir cezve yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir. Küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir. Diğer hazırlama metotlarından farklı olarak, Türk metodunda kahvenin kaynama noktasına kadar pişirilmesi tercih edilir. Bu süreçte ‘çok ince öğütülmüş kahve, su ve arzu edilen miktarda şekerin’ etkileşimi ile ‘Türk Kahvesi’ pişirilir. Kahvedeki aromatik yağlar kaynama noktasının biraz altı olan 96°C derecede, acımsı asitler ise su kaynama noktasına ulaştığında suya karışır.”

-RAYİHA VE NEFASET-

Türk Kahvesi’nin ayırt edici özelliklerinin de anlatıldığı ilanda, yumuşak ve kadifemsi köpüğü sayesinde ağızda ve damakta en uzun süre tadını devam ettiren kahve türü olduğu, içime başlamadan önce dakikalarca şekli bozulmadan kalabilen köpüğü sayesinde, uzun süre sıcak kalabildiği ifade edildi. “Kendine özgü kokusu ve özel köpüğü ile diğer kahvelerden kolaylıkla ayırt edilebilir. Daha kıvamlı, yumuşak içimli, kendine has rayiha ve nefasete sahiptir” denilen ilanda, Türk Kahvesinin, kahve tutkunları tarafından, 1-2 taşım pişirilerek içime sunulan tek kahve olarak kabul edildiği belirtildi. Türk Kahvesinin farklılıkları arasında, kahvenin fincanın içinde olduğu ancak telve olarak dibe çöktüğü için filtre edilmesine ve süzülmesine gerek kalmadığı vurgulandı.

-FAL DA UNUTULMADI-

Hazırlanırken şeker ilave edildiğinden diğer kahvelerde olduğu gibi sonradan tatlandırmaya gerek bulunmadığının ifade edildiği ilanda “Pişirilirken, şekeri tercihe göre ilave edildiğinden içime hazır halde sunulan tek kahve türüdür. Pişirme sürecinde sadece cezve kullanımı yeterli olduğu için pratiktir” denildi. Kahve falının da unutulmadığı ilanda, fincanın dibinde kalan telvesi sayesinde diğer kahve çeşitlerinden farklı olarak fal kültürü olan tek kahve olduğu kaydedildi. Türk Kahvesinin hazırlanışı ise şöyle anlatıldı:
“Türk Kahvesi, uygun incelikte öğütülmüş kahve (5-7 gr), bir Türk Kahvesi fincanı ölçeğinde oda sıcaklığında su (65 ml) ve arzu edilen miktarda şekerin 2 taşım pişirilmesi esasına göre hazırlanır. Nefis bir Türk Kahvesi hazırlamak için sadece 2 dakika yeterlidir. İçme suyunu fincanla ölçerek cezveye boşaltın (kalitede su etkendir) Her fincan için iki çay kaşığı kahve (5-7gr), iki çay kaşığı şeker ilave edin (ya da şeker arzuya göre). Kısık ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırın. Bir süre sonra kabaran köpüğü fincanlara pay edin. Kalan kahveyi bir taşım daha pişirin ve fincanlara boşaltın. Türk Kahvesi sunulurken yanında su verilmesi âdettir. İçilen su ağzı kahve lezzetine hazırlar.”

Türk Kahvesi hazırlamak için kullanılan diğer bir yöntemin ise modern, elektrikli kahve pişirme aparatları olduğunun belirtildiği ilanda, 29 Şubat 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ilanın geçersiz olduğu kaydedildi.