Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Nisan 2017

 

SİYASET

8 Nisan 2012

CHP'li Ali Özcan aday mı?

Yaklaşan İstanbul İl Başkanlığı seçimlerinde ismi geçen Ali Özcan ilk kez konuştu.

reklam
CHP’nin yeni tüzükle, ilk büyük demokrasi sınavı...

MUSTAFA MUTLU - VATAN GAZETESİ

Çok fazla gündeme gelmese de; son Kurultay’da tüzüğünü demokratikleştiren, kadın ve genç kotalarını artıran, çarşaf listeyle ön seçim zorunluluğu getiren Cumhuriyet Halk Partisi’nde büyük bir “önseçim maratonu” yaşanıyor.

İstanbul’un ilçelerinde tamamlanma aşamasına gelen önseçimler; Baykalcı ve Savcı eskilerle Kılıçdaroğlu’nu tutan “yeniler” ve “sol kanat” delegeleri arasında kıran kırana bir mücadeleye sahne oldu.

Bu seçimler, parti tabanının yeni tüzüğe yeterince hazır olmadığını da ortaya koydu. Bazı ilçelerde genç ve kadın kotalarını doldurmakta güçlük çeken gruplar, erkek adayları ikna edip; yerlerine eşlerini, kızlarını, oğullarını listelere almak zorunda kaldılar.

***


İlçe seçimlerinin tamamlanmasının ardından gözler Mayıs’ta yapılması beklenen İstanbul İl Başkanlığı seçimlerine çevrilecek...

CHP kulislerinde konuşulanlara göre, İl Başkanlığı için şimdiden dokuz aday var:

Mevcut başkan Oğuz Kaan Salıcı, Mustafa Kul, Bülent Kerimoğlu, Seyfullah Beysülen, Cemal Canpolat, Cemal Özdemir, Çetin Soysal, Ali Özcan ve Rıdvan Budak...

Kendisi dışındaki isimlerin tamamının, “Genel Başkan’dan işaret beklediğini”, sadece kendisinin, “Güdümlü başkan, atama başkan istemiyoruz. Bu yüzden Genel Başkan kimseyi işaret etmemeli” dediğini söyleyen eski il başkanlarından Ali Özcan, son derece kararlı konuşuyor.

“Biz Genel Başkanımızı sonuna kadar destekliyoruz ve onu Başbakan yapmak istiyoruz. Bu yüzden İstanbul İl Başkanı’nın tüzükte belirtildiği gibi atamayla değil, işaretle değil; gerçek seçimle gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya doğru örgütlenen bir İl Başkanlığı istiyoruz. Eğer Genel Başkan beni işaret ederse, adaylıktan çekilirim. Beni bir tek örgüt önerebilir. Eğer Genel Başkan bir başka arkadaşımızı işaret ederse, örgütten öneri de beklemem, aday olurum. Gerçek demokrasi bunu gerektirir. CHP’nin yeni İstanbul İl Örgütü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazandıracak deneyime, birikime ve çalışkanlığa sahip olmalıdır. Ben bunlara sahip olduğuma inanıyorum ve örgütün aday olmam yönündeki baskısını ciddiye alıyorum.”


***

Kısacası; İstanbul İl Başkanlığı seçimi, CHP Kurultayı’nda kabul edilen “demokratikleşme tüzüğü”nün ilk kez test edileceği büyük ve çetin bir yarışa sahne olacak...

Sonucu bekleyip göreceğiz.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

alma
16 Nisan 2012 19:26

ali ozcan ıstambul ılbaskanı olabılır cunku bırzamanlar shp yı ayakta tutan bır hayır severdır cunku bu adam da nıhatbeyın ozamankı yonetımınde muyat berle hep bırlıkte olan gısıler

ahmet
16 Nisan 2012 19:21

saygı deyer arkadaslar emınınkı ıstambulada nıhat bey elını atacak cunku ıstambulda alı ozcanda nıhatın yakın dostudur cunkı bır zamanlar shp yı ayakta tutan adam o ozcan

gelecek bizim
16 Nisan 2012 18:41

gençliği ve dinamizmi ile atatürkçü devrimciliği ile vizyon sahibi olan ve chp yi çağdaş geleceğe taşıyacak kadrolarda yerini alması gereken kişilerin en başında Dr. Bülent KERİMOĞLU'nu görmek isteriz.İl başkanlığı bu yolda bir fırsattır.kendisine başarılar dilerim.

birhan
15 Nisan 2012 02:21

bence Ali Özcan İstanbul için biçilmiş kaftan.geçmişte yaptığı il başkanlığı görevini başarıyla yürütmüştür.deneyimli,örgütü tanıyan çalışkan biri dahada önemlisi istanbulu toparlayacak idael bir isim.kendisine başarılar diliyorum.yolu açık olsun.Umarım delege arkadaşlarında tercihi Ali bey olur.

muzaffer ayhan kara
11 Nisan 2012 01:11

Çok sığ yorumlar okudum,demek oluyor ki, CHP öncelikle VASATİSTAN olmaktan çıkmalı. İstanbul İl Başkanlığı için isim değil, kriter, kıstas koyalım ortaya... Yani, "nasıl bir başkan?" Bu soruya doğru yanıt vermek için de "İstanbul nedir, ne değildir?" sorusuna öncelikle doğru yanıt vermek gerekiyor. İstanbul, çevresiyle, yani kuzeyden güneye, doğudan batıya hinterlandıyla bir büyük metropol. Türkiye'nin tamamı oraya bakıyor. Sanayinin, ticaretin, finansın, kültürün, medyanın, üniversitenin, sporun, sanatın, turizmin vb. başkenti.Nüfusun 5,5'ta birisi burada. 87 milletvekili çıkarıyor, büyükşehir ve ilçe bazında tam 40 belediyesi var. Buraya il başkanı aranıyor.
Kim bu alanı yönetebilir, kim CHP örgütünü bu alana layık hale getirebilir, VASATİSTAN olmaktan çıkarabilir. Burada yarışmak ve yenmek için İstanbullu devasa sorunlara neşter vuracak bir anlayış ve onun ekibini görmek ister karşısında.
O çerçevede bakalım; nasıl birisi olabilir, diyelim isimden önce. İsim şakşakçılığı bizi bir yerden bir yere götürmez. Yukarıdaki alana baktığımızda, benim gözümdeki il başkanı, geçim derdi olmayan, iyi bir üniversite mezunu, mümkünse dil ve bilgisayar bilen, İSO başkanıyla beş çayı içebilip, İTO başkanıyla öğlen yemeğinde buluşabilen; üç-beş gazete genel yayın yönetmeni ile akşam yemeğinde buluşabilen, onlarca köşe yazarı arkadaşı ile günde birkaç kez konuşabilen; ilçe başkanlarıyla sık sık birlikte olan, örgüte meraklı, spor dünyasıyla içli dışlı; rakamlarla ve sözcüklerle arası iyi olan, gerekirse bir gazeteye makale yazabilen, ailevi görüntüsü düzgün, siyaseti yıllardır yaşayan ve bilen, okuyan, araştıran, genel merkeze yük değil katkı sunacak; iyi aile terbiyesi almış; beyefendi ve halk adamı birisi olmalı...Parti tarihini bilmeli, eski kuşakları tanımalı, gençlerle ve kadınlarla yürüyebilmeli, kimseyi itmemeli, kapısı ardına kadar açık olmalı, bazı belediye başkanlarını taklit edip üç günde lordlaşmamalı, büyüklerine saygılı, küçüklerine müşfik olmalı, ilk genel seçimde derdi milletvekili veya belediye başkan adayı olmak olmamalı; bir MYK Üyesi, bakan ayarında ama mütevazı olmalı; İstanbul gibi bir yerde çağdaş bir yürüyüşle, projeleri ve ortaya koyacağı kadrolarla belediyeleri ikiye katlayıp büyükşehire göz koymalı... Seçildikten sonra genel merkeze dirsek çevirip havaya girmemeli...Uyumlu bir çalışma ortaya koymalı...Analatabiliyor muyum? Sizce kimi tarif ediyorum?

Tüm Yorumlar (80)

SİYASET KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ