Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

26 Nisan 2017

 

SİYASET

29 Nisan 2012

Buca'da Bektaş Gül kazandı

CHP Buca’da dört dörtlük kongrenin galibi Bektaş Gül.

reklam
İzmir Buca’da sonucu haftalardır beklenen ilçe kongresi tamamlandı. Umut Orkun Uğraş, Bahri Dal, Bektaş Gül ve Ali Hıdır Yarıştığı 4 adaylı seçimde gülen taraf Bektaş Gül oldu.

CAN ÖZLÜ / EGEDESONSÖZ - Nefes kesen kongrede kullanılan 398 oyun 2 si geçersiz sayıldı. Geçerli 396 oyun 132 tanesini Bektaş Gül alarak CHP Buca’nın ilçe başkanlığını kazandı. Genç aday Umut Orkun Uğraş 122 oyla ikinci olurken. Bahri Dal 89 oy alabildi. Ali Hıdır Uludağ ise 53 oyda kaldı. Sonucun açıklanmasının ardından, salonda büyük bir coşku yaşandı. Bektaş Gül omuzlara alınarak kürsüye kadar getirildi, diğer adaylarda alkışlayarak Gül’ü destekledi. Çiçeği burnunda ilçe başkanı Gül, bu bir bayrak yarışıdır, güvendiğim ve inandığım insanlarla seçimi kazandım. Kazanan Bektaş Gül değil CHP’dir, Buca’dır. Artık tek hedefimiz yerel seçime odaklanmaktır dedi. Buca bu sonucun ardından Belediye yapısının desteklediği aday yine ilçe kongresi kaybetmiş oldu. Ercan Tatı’nında yer aldığı Bahri Dal’ın Kırmızı Listesi kaybedince Başkan Tatı’da il delegesi olamadı.

Bektaş Gül’ün yönetiminde şu isimler yer aldı; Fikret Alaca, Sema Arcan, Mehmet Bavank, Galip Demirel, Mehmet Güldiken, Ahmet İmamoğlu, Ayten Karadağ, Çağdaş Kaya, Hıdır Kaya, Nevriye Çeğik, Özgür Koç, Filiz Meraklı, Hasan Serindağ, Kemal Yıldız, Nurhayat Yılmaz, Süleyman Yılmaz.

Bektaş Gül’ün yanında yer alan, Recep Aksünger, meclis üyesi Emre Aykut, Ali Haydar Aytaç, Hıdır Doğan, Ali Asker Düzgün, İl sekreteri Sevda Erdan Kılıç, eski milletvekili Ahmet Ersin, Kent Arşivi Müzesi Müdürü Oktay Gökdemir. Orhan Karaoğlu, Doğan Kavurmacı, Meclis üyesi Güngör Kaya, Mustafa Moroğlu il delegesi olmayı başardı.

Ercan Tatı il delegesi olamadı

Diğer üç listede yer alarak yönetimde yer almayı başaramayan belli başlı isimler ise şöyle; eski ilçe başkanı Selim Bozdağ, eski ilçe yöneticisi Gözde Yiğit, meclis üyesi Aydoğan Hepdemirgül, Muzaffer Kater, Ali Rıza Kaya, eski PM üyesi Mehmet Süne, eski ilçe başkanı Tuncay Taştan, eski ilçe başkanı Hüseyin Yüzer, meclis Veli Balyemez, Kemal Erözel, Ercan Geçgel, Bektaş Gürsoy, Sevtap Fazla, il yöneticisi Necati İmam, Suat Nezir, Başkan Ercan Tatı, Adnan Öztekin, Ekrem Aydın, Hakkı Geyik, Bayram Kurt, Zaman Suyer.

İŞTE KONGRE'DE DAKİKA DAKİKA YAŞANALAR

Tartışmalı ve çok parçalı geçen delege seçimlerinin ardından, sandığa 4 adayla gidilen CHP Buca’da nefesler tutuldu. Safların netleşmesinin ardından adaylıklarını açıklayan Bektaş Gül, Bahri Dal, Umut Orkun Uğraş ve meclis üyesi Ali Hıdır Uludağ da hazırlıklarını tamamladı ve artık son sözü delege söyleyecek.

CHP Buca İlçe Örgütü’nde, dört adayın yarışacağı çekişmeli kongre Hasanağa Parkı içindeki Kapalı Spor Salonu’nda başladı. Kongre salonuna büyük bir coşku hakim...

Katılımcılar arasında, İl Başkanı Tacettin Bayır, milletvekilleri, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve çok sayıda da partili var.

Kongrenin açılışını yapan İlçe Başkanı Bozdağ, partide 30 yılını dolduran emektarlara onur belgesi verdi.

Kongrenin Divan Başkanı CHP Parti Meclisi Üyesi Levent Eyipişiren…

“BİRİLERİNİN DEĞİL, İLKELERİN ADAMIYIM”

Faaliyet raporu üzerine sürdürülen konuşmaların ardından söz sırası adaylara geldi. Kürsüye ilk olarak Belediye Meclis Üyesi Ali Hıdır Uudağ çıktı.

Hakkın ve halkın iktidarını perçinleştirecek bir kongre yaptıklarını belirten Uludağ, emeğin ve tabanın sesini duyurmak için aday olduğunu söyledi.

Birleştiren ve bütünleştiren bir anlayış ile göreve soyunduğunu ifade eden Uludağ, “İki büyük seçim geçirdik ve aksaklıklar gördük. Bu süreçler çok uzun ve yorucuydu. Delege adaylarımız, benimle birlikte yürümek istedi ve aday oldum. Bağımsız ve özgür bir aday olarak, bağımsız ve özgür delegelerin vicdanlarında kabul görmek için yola çıktım. Ben kimsenin adamı olmadım, olmayacağım. Ben ilkelerin adamı olacağım. Adam olmak budur. Benim arkamda, bazı güçlerin desteği yok. Ben halka ve özgürlüğe inanıyorum. Ben halkın öğrencisiyim. Başkan seçilirsem durmadan çalışacağıma söz veriyorum. Birilerince desteklenmiyorum ya da CV toplamıyorum” dedi.

“SİYASETTE ŞANTİYE ŞEFİ GİBİ ÇALIŞIYORUM”

Aday konuşmalarında ikinci sırayı Bektaş Gül aldı. Adaylık sürecinin en etkin isimlerinden biri olan ancak son gece yapılan liste çalışmalarında, önemli bir delege grubu ile ters düşen Gül, kürsüye büyük alkışlar ve konfeti yağmuru eşliğinde çıktı.

Sözlerine “Parti içinde barışı sağlayacağım” diyerek başlayan Gül, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, kadınlar ve gençler ile birlikte çalışacaklarını söyledi. Gül “Ben sadece kongrelerde çıkıp konuşmuyorum. Sokak sokak geziyorum. Siyasetin ana malzemesi insandır, diploma değil. Benim için ilkokul mezunu diyorlar. Olabilirim, sıkıntı değil ama ben lise mezunuyum. Diplomamı da divana veriyorum, artık ihtiyacım yok. İddia ediyorum: Türkiye çapında iyi bir aile babasıyım. Siyasetçi değil, şantiye şefi gibi çalışıyorum. O yüzden örgütüm beni seviyor. İlçe Başkanımız Selim Bozdağ’dan danışma kurulu yapmasını istedim ancak, kavga çıkar gerekçesi ile istemedi. Biz iki ayda bir danışma kurulu yapacağız. Ben kaybedersem, Genel Başkan’ın, parti içi demokrasi, değişim ve dönüşüm anlayışı zarar görecek.

“PROJELERİM VE DEVRİMCİ RUHUM İLE ADAYIM”

Adaylar arasında yer alan İl Genel Meclis Üyesi Umut Orkun Uğraş da coşkulu bir kalabalık eşliğinde sahneye geldi.

Ülke sorunları ve AKP’nin siyasi yaklaşımları üzerine eleştirilerini dile getiren Uğraş “Örgütün içinden gelen ve hiç ayrılmayan biri olarak önce örgüt diyorum. Genel başkanımızın yaktığı değişim ve gelişim ateşi var. Bucamız’ı mahalle mahalle, İzmir’imizi ilçe ilçe gezeceğiz. Partimizde iç çekişmelere ve disiplinsizliğe asla izin vermeyeceğiz. Büyük mücadelelerle kazandığımız belediyemizi AKP’ye teslim etmeyeceğiz. Bizler, projelerimiz ile delegelerin karşısına çıktık. Parka ve botlarıyla devrim yoluna çıkanların ruh ve idealleri ile karşınızdayım. Vicdanlarınız, sizleri kongre bitiminde rahatsız etmesin. Karşılıksız verdiğim bu kadar emek boşu çıkmamalı.

“EVİMİ- ARABAMI SATTIM AMA ONURUMU ASLA SATMAM”

Kürsüye son olarak emekli Öğretmen Bahri Dal geldi. Daha önce iki kez ilçe başkanlığı yapan ve son süreçte de milletvekillerinin ‘çekil’ dayatmasına rağmen adaylığını açıklayan Dal, dört adaylı seçime giden tek ilçe olduklarını söyledi.

Sürecin en başından beri adı adaylar arasında geçen Dal, “Benim için hasta adamdan ilçe başkanı olmaz dediler. Oysaki ben sapa sağlam dimdik duruyorum. İlçe başkanlığı sırasında pasif olduğumu söylediler. Pasifsem bunu sebebi efendiliğimdir. Yanlışlarım olduğunu söylediler. Oysaki şimdi ustayım. Sağda-solda baskılar vardı. Adaylıktan çekildiğimi söylediğimde adaylık sayısı bir anda yükseldi. Bana, aday olduğum zaman kaç delegem olduğu soruldu. Ben de hiçbir delegem olmadığını söyledim. Ben kimsenin oyuna ipotek koyamam. Belediye başkanını adayımı olduğum söylendi. Ama ben tüm CHP’lileri seviyorum. Maddiyatımın iyi olmadığını söylüyorlar. Evim vardı aidatını ödeyemediğim için sattım. Arabam vardı, oğlumun kullandığım için onu da sattım. Ama onurumu hiçbir zaman satmadım. Adaylar düşmeyince ben de aday oldum. Bazı milletvekilleri bana telefon etti ve Balçova Termal’de kahvaltı yapacağımızı bildirdi. Arkadaşlar bana yüklendi. Bir milletvekili, kendi aralarında konuştuklarını ve benim ilçe başkanı olmamam gerektiğini söyledi. Ben de toplantıyı terk ettim. Bu sözler içime oturdu.

Yaşlı mıyım diye sordum kendime ama beynim dolu, ben boş değilim diye düşündüm. Örgüt beni istiyor. Başkan seçilirsem, hem meclis üyelerini hem de belediye başkanını toplayacağım. Ben bir öğretmenim. Ona göre davranacağım ve damardan gireceğim. Artılarla, eksileri toplarım. Yanlışları doğrulardan çıkardığımda ben bunları barıştırırım. Yürütme kurulları oluşturacağız. Yürütme kurları arasında basın masası ve üye seçim geliştirme ve mahalle grupları oluşturacağız. Buca içersinde yer alan kavgaları sonlandırıp genel seçimlere en iyi şekilde hazırlanacağız. Parti tüzüğüne uygun hareket ederek delege seçimlerini doğru zeminde yapılmasının sağlamak için çalışmalar yapacağız. Buca örgütünü halkın sorunlarını çözen bir yapıya kavuşturacağız. Belki de son kez bu kürsüdeyim. Çok heyecanlı ve duyguluyum” diye konuştu.

BAYIR ÇOK SERT KONUŞTU

Hızlı başlayan kongrede ilk konuşmayı İl Başkanı Tacettin Bayır yaptı.

4 adaylı yarışın ilçe kongreleri açısından ulaşılan en yüksek rakam olduğuna dikkat çeken Bayır, bunun bir bayrak yarışı olduğunu ve önemli olanın salondan birlik ve beraberlikle ayrılmak olduğunu söyledi.

Bayır, “Bütün örgütlerimizde, yolsuzluk, yoksuzluk ve şiddete karşı çalışma başlatmalıyız. Ortak üreten ve ortak söylem kullanan bir CHP yaratmak zorundayız. İki yılda bir yapılan kongrelerde eleştiriler ve övgüler yapılacak. Asıl olan Buca İlçe Örgütü’nün sandıkta vereceği cevaptır. Bizler artık birbirimizin yakasından paçasından çekiştirmekten vazgeçmeliyiz. Yıllar sonra kazanılan yerel iktidarı, kendimize çelme takarak bırakmamalıyız. Parti içi eğitim son derece önemlidir.

Buca 2007 Genel Seçimleri’nde AKP’nin 11 bin oy gerisindeydi. 2009 yerel seçimlerinde oy oranımızı ikiye katladık ve 42 bin oy fark attık. Ne oldu da nerede hata yaptık da 2011 seçimlerinde CHP, AKP’nin 9 bin oy gerisinde kaldı? Bunun farklı gerekçeleri olabilir. Milletvekili arkadaşlarımızın ön seçimle seçilememiş olmasını gerekçe gösterebilirsiniz ama Aydın Özcan arkadaşımız için çok çalıştık ve 700 oyla bir milletvekili kaybettik. Bu seçimlerde iri ve diri olabilseydik, ortak eylem yapabilseydik, milletvekili sayımızı artırabilirdik. Sandık sonuçları daha gayretli çalışmamız gerektiğini söylüyor. Biz tek tek çalışırken, sıkmadık el bırakmazken, bazı eski milletvekilleri kendilerini listelerde göremedikleri için hem genel başkanı hem il başkanını karaladı. Buca’dan bir milletvekili daha çıkartamadıysak o arkadaşlarımızı size emanet ediyorum. 15 ayda hiç kimsenin adayı olmadım. Her mahalleye sandık koyduk. Gönül isterdi ki bu sandık şöleni tüm ülkede yapılsın ama olmadı. Neden böyle olduğunu sorgulamak lazım... Biz delege yazma alışkanlığını yıktık” dedi.

AKSAKLIKLARA KIZDI


Bayır, konuşması sırasında sık sık ses düzeni ve elektrik sisteminin arıza yapması üzerine de “Büyükşehir belediyemize ait bir salonda bu kadar kısa sürede, art arda hata olması, yapacak daha çok işimiz olduğunu gösteriyor. Yapacak çok işimiz var çok” çıkışını yaptı.

Bayır, kongreden sonra Buca ilçe örgütünde çatlak ses çıkmaması gerektiğini de dile getirdi.

MOROĞLU’DAN ÇARŞAF LİSTE VURGUSU

Bayır’ın konuşmasının ardından İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu söz aldı. Konuşmasında çarşaf liste vurgusu yapan Moroğlu, “Bu kongrelerde daha örgütlü güçler yaratmak ve her sokağa girecek şekilde örgütlenmek gibi bir görevimiz var. Konuşan, konuşulan ve aynı zamanda Buca’da partiyi daha da güçlendiren bir kongre olmasını istiyorum. Tüzük değiştiği için çarşaf liste yapılabiliyor. Çok adaylı yarışlar iyidir ama düşünün ki bir yarışta çarşaf liste olması örgütün birliğini ve beraberliğini sağlaması için konmuştur. Çarşaf liste ile kongre yapılması büyük kazanç olacaktır. Ama bugüne kadar çarşaf liste ile kongre gerçekleştiremedik. Bundan sonraki tüm kongrelerimizi çarsaf liste ile hayata geçirmeyi istiyoruz. Bu görevi yapmış ve acısını yaşamış olan biri olarak diliyorum. Örgütün gerçek gücü ile AKP’ye karşı etkin mücadele edebiliriz” dedi.

TATI’DAN BİRLİK MESAJLARI

Moroğlu’nun ardından kürsüye Belediye Başkanı Ercan Tatı geldi. CHP’nin büyük bir sınavdan geçtiğini belirten Tatı, dört adaylı seçimin sonunda, omuz omuza ve birlik içinde olunmasını istedi.

Tatı “4 adaylı bir yarış var. Seçimi bu arkadaşlar değil CHP kazanacak. Birlik ve beraberlik altında CHP’yi ileriye taşımak için yarışacaklar. AK Partililer, belediye hizmetleri ile ilgili açıklamalar yapıyor. Tüm açıklamalarında çarpıklıklar ve çelişkiler var. İhalede usulsüzlük var diyorlar, diyemezler. Bu açıklamayı yapan arkadaşımızı meclise davet ediyorum. 4 ay önce yaptığı konuşmayı kendisine izletmek istiyorum. Kendisi benden çok memnun olduğunu belirtmişti. Gün birlik olma zamanı. Gün ‘İzmir’i Türkiye yapalım’ diyenlere inat, Türkiye’yi İzmir gibi yapma günüdür. Buradan çıkınca kahvelere, köşelere, dedikodulara değil, ilçe binamıza gidip çalışma yapma zamanı gelmiştir. 4 adayın da bunu yapacağına inanıyorum. Sonuç ne olursa olsun sonucu hep birlikte, sarılarak karşılayalım” ifadelerini kullandı.

SUSAM: HERKES BİRBİRİNE SAHİP ÇIKMALI

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise, “Süreci doğru yaşamalı ve 2014’te yeniden Buca’da iktidar olmalıyız. Kongrelerde tüm sorunları aşalım. Örgüt belediyeye, belediye halka, tüm partililerimiz örgüte ve belediyeye sahip çıkmalıdır. Hatalarımızı ve eleştirilerimizi kendi içimizde konuşmaktan öteye geçmemeliyiz. Buca’da birlik ve beraberliğe ihtiyaç var. Buca ne zaman birlik- beraberlik içinde olduysa, her zaman başarıyı yakalamıştır. Buca her zaman hafızalara kazanan siyasetçileri çıkarmıştır” şeklinde konuştu.

Kongrede delegelerden Avukat Heval Savaş Kaya da bir konuşma yaptı. Kaya genel merkez tarafından oluşturulmaya çalışılan yeni düzen, gelişim ve dönüşüm çalışmalarının henüz tam anlamıyla benimsenmediğine dikkat çekerek, bilimsel verilere dayanan, kaliteli yöneticilerden oluşan, akılcı, birlik ve beraberliğe önem veren yönetimler oluşturulmasını istedi.