Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

GÜNCEL

3 Temmuz 2012

Sinop'ta su baskını ve sel

İlk belirlemelere göre can kaybı yok. Arama-kurtarma çalışmaları için 3 helikopter görevlendirildi.

reklam
Sinop'ta yoğun yağış nedeniyle Dikmen ilçesindeki Güzelceçay Köprüsü'nün yıkılması sonucu, Samsun-Sinop karayolu ulaşıma kapandı.

Kentte gece saatlerinde etkisini artıran yağış sonucu Dikmen ve Durağan ilçelerinde su baskınları yaşandı. Dikmen ilçesinde aşırı yağış sonucu yıkılan Güzelceçay Köprüsü, Samsun ile Sinop arasındaki karayolu ulaşımını kesti.

Sinop Valisi Ahmet Cengiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dikmen ve Durağan ilçelerinde yoğun yağış nedeniyle hasar oluştuğunu belirterek, ''Biz de kriz merkezi oluşturduk. İlimizdeki yoğun yağış sonucu ilk belirlemelere göre can kaybı bulunmamakta'' dedi.

Dikmen'de mahsur kalan 5 kişilik bir ailenin kurtarıldığını dile getiren Cengiz, arama-kurtarma ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da Sinop'ta yaşanan su ve sel baskınları sonucu arama-kurtarma çalışmaları için Genelkurmay Başkanlığı'na ait 2 ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait 1 olmak üzere toplam 3 adet arama-kurtarma helikopteri görevlendirildiğini bildirmişti.

Sinop Valisi Ahmet Cengiz, ''Durağan ve Dikmen ilçelerimizde gece yoğun yağıştan sonra meydana gelen seller sonucunda herhangi bir can kaybımız yok ama ciddi şekilde maddi kaybımız var. 150-200 civarında hayvanın telef olduğunu tahmin ediyoruz'' dedi.

Vali Cengiz, Durağan ilçesinde incelemelerde bulunarak, hasar tespit çalışmalarını izledi, yetkililerden bilgi aldı. Cengiz, vatandaşlara da ''geçmiş olsun'' dileğinde bulundu.

Cengiz, incelemelerinin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, gece saatlerinde Durağan ve Dikmen ilçelerine yoğun yağış düştüğünü belirterek, şöyle devam etti:

''Durağan ve Dikmen ilçelerimizde gece yoğun yağıştan sonra meydana gelen seller sonucunda herhangi bir can kaybımız yok, bu bir teselli kaynağı, ama ciddi şekilde maddi kaybımız var. 150-200 civarında hayvanın telef olduğunu tahmin ediyoruz. Geceden itibaren tüm ekiplerimiz görevinin başında.''

-''Trafikte aksamalar var, köprülerde çökmeler var''-


Durağan'daki sele Akbel Deresi'nin taşmasının neden olduğunu vurgulayan Cengiz, şunları kaydetti:

''Akbel köyümüzde ciddi zayiatımız var. Buradan Dikmen'e geçeceğiz. Henüz Dikmen'deki zararları yerinde göremedik ama can kaybımız olmadığını biliyoruz. 7 vatandaşımızı helikopterler evlerinden tahliye etti. Köprülerde hasarlar olduğunu biliyoruz. Sinop-Samsun yolunda problemler var. Trafikte aksamalar var, köprülerde çökmeler var. Alternatif bir yolumuz var, yeni yol, kısa sürede oranın trafiğe açılmasını sağlayacağım. Bir sıkıntı olmaması için geçici bir süreyle yolu değiştireceğiz.''

Cengiz, incelemelerinin ardından Dikmen ilçesine hareket etti.

A.A