Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

SİYASET

3 Temmuz 2012

'Erdoğan, Apo ile görüştü!'

BBP Genel Başkanı Destici, Erdoğan - Zana görüşmesini değerlendirdi.

reklam
Destici, ''Leyla Zana, Başbakan ile Abdullah Öcalan adına görüştü. Bir nevi o görüşme Abdullah Öcalan ile Sayın Başbakan arasındaki bir görüşmeydi''

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in, Suriye tarafından düşürülen uçağa ilişkin açıklamalarının hiçbirinin inandırıcı olmadığını belirterek, ''Suriye, bu kararı önceden aldı. İlk ihlalde Türk uçağını vuracaktı ve vurdu'' dedi.

Destici, Sağlık Değişim Sendikası Genel Başkanı Zafer Karakaş ve beraberindeki heyeti, BBP Genel Merkezi'nde kabul etti.

Kabulde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Destici, bir ay öncesine kadar Suriye ile Türkiye'nin ilişkilerinde bahar ve kardeşlik havasının hakim olduğunu, ancak ilişkilerin birden kesilip, savaş ortamına girilmesini anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

Destici, ''Orada kardeşlerimiz öldürülüyor'' iddiasıyla bu noktaya gelindiğine inanmadığını ifade ederek, ''Hükümet bu konuda milleti aydınlatmalı'' diye konuştu.

Türkiye'nin ''Suriye'ye müdahale edeceğiz'' havasını veren bir ülke konumuna geldiğini iddia eden Destici, ''Suriye burada bir hazırlık yapmış. Beşşar Esed'in açıklamalarının hiçbirini inandırıcı bulmuyorum. Suriye, bu kararı önceden aldı. İlk ihlalde Türk uçağını vuracaktı ve vurdu'' dedi.

-''Başbakan, Öcalan ile görüşmüş gibi oldu''-


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ile görüşmesini doğru bulmadığını dile getiren Destici, ''Leyla Zana, Başbakan ile Abdullah Öcalan adına görüştü. Bir nevi o görüşme Abdullah Öcalan ile Sayın Başbakan arasındaki bir görüşmeydi'' değerlendirmesinde bulundu.

Zana'nın, Oslo'da alınan kararların uygulanması, Öcalan'ın ev hapsi ve Kürtçe'nin resmi eğitim dili yapılmasına ilişkin taleplerinin millete sorulması gerektiğini savunan Destici, ''Millete bir sorsunlar, kabul ediliyorsa, ondan sonra bu görüşmelere devam edebilirler. Ben, bu görüşmelerin yapılmasını Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına doğru bulmuyorum'' şeklinde konuştu.

Terörün sonlandırılması için masada görüşmelerin etkili olamayacağını önü süren Destici, yapılması gerekenleri idam cezasının getirilmesi, terörle mücadele ve Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik, psikolojik ve sosyolojik tedbirlerin alınması, öğretmen ve imam kadrosunun düzenlenmesi, özgürlük ve demokratikleşme ile bölge halkının kalkındırılması olarak sıraladı.

-Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması-

BBP'nin, özel yetkili mahkemelerin korunmasını savunduğunu belirten Mustafa Destici, ''Türkiye, ileri demokrasiye geçecekse bu tür mahkemelerin mutlaka bulunması gerekir'' dedi.

Türkiye'de yıllarca faili meçhul kalmış cinayetlerin olduğunu ve bunların yargılanmaya başladığını hatırlatan Destici, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının bu süreçleri durdurmak anlamına geldiğini iddia etti.

Mustafa Destici, eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin davaya özel yetkili mahkemelerin baktığını anımsatarak, bu davaya ihtisas mahkemelerinin bakacağının sözü verildiğini kaydetti.

Hükümetin en başarılı olduğu alanlardan birinin sağlık olduğunu ifade eden Destici, bu sektörde çok sayıda taşeron firma olduğunu öne sürdü. Destici, vatandaşa daha iyi hizmet verilebilmesi için sağlık çalışanlarının çalışma koşullarında iyileştirmeler yapılması gerektiğini vurguladı.

A.A.