Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

EKONOMİ

13 Ağustos 2012

Damacana krizinde son durum

20 kusurlu su firmasının 12’sinden üretime devam!

reklam
Sağlık koşullarını yerine getirmediği için damacana su üretimi durdurulan 12 firmanın problemini giderdiği için yeniden su üretimine başlamasına müsaade edildiği, 3 tesisin faaliyetinin durdurulduğu ve 5 firmayla ilgili sürecin devam ettiği açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yapılan ikinci kontrollerde damacana su üretimi durdurulan 12 firmanın problemini giderdiği tespit edilmiş olup yeniden damacana su üretimine başlamasına müsaade edilmiştir. Problemini gideremeyen 3 tesisin faaliyeti durdurulmuş, 5 firma ile ilgili karar verebilmek için de analiz sürecinin tamamlanması beklenmektedir” denildi. Açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında Sağlık Bakanlığı’nın sağlıksız su üreten damacana markalarını açıklamakta acele ettiği, yanlış sonuç açıkladığı, numunelerin karıştırıldığı, bazı firmaların aklandıkları yönünde iddialar bulunduğu belirtilerek şöyle denildi:

‘Kayıtları mevcut’

“Bakanlığımızca temmuz ayında yapılan denetimler neticesinde, öncelikle ambalajlı su dolum tesisinde problem olduğu tespit edilen ve İstanbul’da dolum yapan 5 firmanın, ardından da diğer illerde dolum tesisi bulunan 15 firmanın ismi açıklandı. Bu açıklamaların ardından sahadan alınan numunelerde uygunsuzluk tespit edilen, ancak dolum tesisinde herhangi bir problemle karşılaşılmayan 76 firmaya ait 114 numune, numunenin alındığı adres ve suyun markası ile birlikte açıklandı. Bakanlığımızca yapılan açıklamanın dikkatlice okunması durumunda, dolum tesisinde problem olan firmaların saha verilerinin kamuoyu ile paylaşılmadığı anlaşılacaktır. Bu durum, firmaların sahadan alınan numunelerinde problem olmadığı anlamına gelmemelidir. Dolum tesisinde problem yaşanan firmaların piyasa ürünlerinde de benzer uygunsuzluklar tespit edilmiştir. Analizlere ait raporlar Bakanlığımız kayıtlarında mevcuttur.

‘Numuneler karışmadı’

Denetimlerde bin 200 saha denetim elemanı ve bin 500 laboratuar personeli görev yapıyor. İsim, numune vs karışımı söz konusu değildir. Numuneler çok dikkatli bir şekilde çalışılmış, şüpheli durumlarda analizler tekrarlanmış veya üst düzey laboratuarlarda teyit edilmiştir. Hiçbir firmanın ismi listeye yanlışlıkla yazılmamıştır. Ayrıca, firmalara tespit edilen eksiklikler tek tek izah edilmiştir. Bakanlığımızca, halkın sağlıksız su tüketiminin derhal önüne geçilebilmesi amacıyla dolum tesisinden alınan ilk numuneye göre işlem yapılmaktadır.

‘Aklamaya çalışmıyoruz’

Buna göre gerekli yasal işlemler uygulanmakta, firmaya eksiklikleri anlatılmakta, eksikliklerin giderilmesi için 1 hafta süre verilmektedir. 1 haftalık süre zarfında firmalar alması gereken önlemleri aldıkları takdirde alınan kontrol numunesinin uygun çıkması gayet tabiidir.
Bu durum bazı basın organlarında ‘Bakanlığın testleri yanlış yaptığı, bunun için daha sonra ilgili firmayı akladığı, itirazlar üzerine ikinci numune alındığı’ iddialarıyla gündeme geldi. Bakanlığımız, kimseyi karalamaya çalışmadığı gibi aklamaya da çalışmamaktadır.

Daha önce uygunsuzluğu çıkan firmalar yakından takip edilmeye devam edilecektir. Daha önceki denetimlerde olduğu üzere, ilgili firma mevcut problemi giderdiğinde Halk Sağlığı Müdürlüğüne müracaat etmekte, yapılan denetimde ve analizlerde eksikliğin giderildiği anlaşıldığında yeniden su üretimine izin verilmektedir. Suyunda uygunsuzluk bulunduğu açıklanan firma gerekli kalite standartlarını sağladığında Bakanlığımızca açıklanacaktır.”

Kanserojen ‘BPA’li damacanalar yasaklanmalı’
Eski Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, kanserojen ’Bisfenol A’ (BPA) maddesi içeren damacanaların kullanımının yasaklanması gerektiğini söyledi. Özel, damacanaların yaz şartlarında gölgede 40 derecede, güneş altında ise çok daha yüksek derecelerde çok uzun süre kaldıklarında artan ölümcül riskin dikkatle izlenmesi gerektiğini vurgulayarak, “PVC kapların kullanımının pek çok ülkede yasaklanmış ve özellikle içme suyu ambalajında cam kap kullanımı zorunlu olmasına rağmen, ülkemizde bırakın cam kapları, BPA’sız damacanaların yasaklanmasına ilişkin bile herhangi bir girişim yoktur. Sağlık Bakanlığı’nın tavrı vurdumduymazlık noktasındadır. Cam kullanımın yaygınlaştırılması ve BPA kullanılmamasına ilişkin hiçbir beyanı bulunmayan Sağlık Bakanlığı, damacana sulara ilişkin son derece geçiştirme yöntemlerle çalışma yapmakta, konunun etraflıca her yönüyle ilgilenmeden su şirketlerinin numunelerini bile kendi toplamak yerine numuneleri firmaların getirdiği bir denetim usulü benimseyerek adeta görevini savsaklamaktadır” dedi.

Milliyet