Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

GÜNCEL

29 Ağustos 2012

İşte Kuran dersi müfredatı

Ders müfredatı, Talim Terbiye Kurulu'ndan geçti.

reklam
Hz. Muhammed'in hayatı ile birlikte Kuran- ı Kerim dersi de artık ortaöğretim programında. Ders müfredatı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın onayından geçti.

Kuran-ı Kerim haftada iki saat seçmeli ders olarak alınabilecek. CNN Türk’ten Betül Konan’ın haberine göre, bu yıldan itibaren uygulanacak dersin müfredatı Talim Terbiye Kurulu onayından geçti.

Dersin amacı Kuranıkerim okumayı öğrencilere öğretmek, mesajını verebilmek...

İşte ders programı ayrıntıları...

5. sınıf müfredatı

- Öğrenciler bu dersle ilk olarak 5. sınıfta tanışacak. Ve ilk derste Kuran-ı Kerim'i niçin okumalıyız sorusuna yanıt arayacaklar.

- Kuran-ı Kerimi tanıyalım ünitesinde Kuran kıssaları, duaları, kavramları hakkında bilgi sahibi olacaklar, ikinci ünitede ise Kuran okumayı öğrenecekler.

- Harfler, harflerin okunuşu, hareketler öğrencilere tek tek öğretilecek. Öğrenmelerini kolaylaştırmak için koro halinde seslendirmeleri sağlanacak. Ve Kuran okumayı öğrendikleri zaman Bakara suresini okuyacak, subhaneke, salli barik, ihlas, kevser gibi duaları ezberleyecekler.

6. sınıf müfredatı


- 6. sınıfta Kuran-ı Kerim'i güzel okumanın önemi üzerinde durulacak. Ve öğrencilere tevcit, yani kurallarına göre güzel okuma dersi verilecek. Dua, zikir, tesbih ve secde kavramları hakkında bilgiler de bu dersin kapsamı içinde.

- Öğrenciler 6. sınıfta Bakara ve Yasin surelerini okuyacak, Amentü, Felak, Nas gibi sureleri ezberleyecek

7. sınıf müfredatı

- Öğrenciler 7. sınıfa geldiklerinde Kuran-ı Kerim'in islam dinindeki yerini öğrenecek, mesajını anlamaya çalışacak.

- Kuran okuma çalışmalarında da bir aşama daha ilerlenecek. Harfleri uzatma, harflere vurgu yapma gibi bilgiler verilecek.

- 7. sınıfta ezberlenecek dualar arasında Kafirun, Fil, Kureyş, Maun sureleri yer alacak.

- Öğrenciler anlamlarını da öğrendikleri bu sureleri koro halinde tekrar ederek ezberlemeye çalışacak

8. sınıf müfredatı

- 8. sınıfta da yine Kuranıkerim'in mesajları üzerinde durulacak, Hz. Yakub, Hz. Yusuf gibi peygamberlerin kıssaları öğrenilecek.

- Furkan, Rahman, Cuma gibi ayetlerin okunacağı derste Asr, Kadir suresi ve Ayetül Kürsi anlamlarıyla birlikte ezberlenecek.