Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

GÜNCEL

2 Eylül 2012

Alanlar barış umudu için doldu

Türkiye Dünya Barış Günü'nü ülkenin dört bir yanındaki etkinlerle geçirdi.

reklam
Dünya Barış Günü’nde Kadıköy Meydanı’nda toplananlar, dünyada ve Türkiye’de kardeşlik duygularıyla yaşamanın önemine dikkat çektiler.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde binlerce kişi Kadıköy’de bir araya gelerek Kürt sorununa demokratik çözüm istedi, Suriye’deki emperyalist müdahaleye “hayır” dedi. Mitingde konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, kendisine “yalancı” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çok sert tepki gösterdi. Önce Başbakan’ın 2 yıl önce yaptığı “2 ülke zaman zaman savaşın eşiğine geliyordu. Biz Esad kardeşimle oturduk konuştuk. Suriye ve Türkiye’yi bölgenin iki kardeş ülkesi haline getirdik” dediği konuşmayı dinletti ve “İşte bu konuşmayı yapan Başbakan bana yalancı diyor” diye seslendi.

Halkın Demokratik Kongresi (HDK) öncülüğünde düzenlenen Barış Mitingi için kalabalık saat 12.00’den itibaren toplanmaya başladı. Kadıköy İskele Meydanı’na grupların giriş yapmasının ardından miting savaşın öldürdüğü gençler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Mitingde konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, barışın anayasa, kanun değil vicdan, yürek ve ahlak işi olduğunu söyledi. Demirtaş, “Bir toplum barış içinde yaşamak istiyorsa herkes özgürlük, adalet, eşitlik içinde yaşamalı” dedi.

‘Savaş var’

Şemdinli’de 45 gündür kesintisiz bir savaş sürdüğüne belirten Demirtaş, “Hükümet bu duyulmasını istiyor. Başbakan’a sesleniyorum: İnşallah sen haklısındır, inşallah savaş yoktur” dedi. Demirtaş, Suriye’den gelen askerlerin Hatay’daki kamplarda kalmasına da tepki gösterdi. Başbakan’ın BDP’li milletvekillerinin Meclis’e giremeyeceği yönündeki açıklamalarını da eleştiren Demirtaş, “Sen bizim patronumuz musun? Biz senin memurun değiliz, Meclis de senin şirketin değil. Sen kendini ne sanıyorsun? Sen en iyisi titre ve kendine gel” dedi.

Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de bu toprakların verdiği binlerce kayıpla barışı hak ettiğini ancak önündeki en büyük engelin hükümetin yalanları olduğunu vurguladı. Mitinge milletvekilleri Hasip Kaplan, Sebahat Tuncel, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, Eşber Yağmurdereli, Hilmi Yarayıcı, Ahmet Nesin, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, TKP 1920 İstanbul İl Örgütü Başkanı Yusuf Türkoğlu, ÖDP ve BDP’nin il ve ilçe yöneticileri katıldı. Miting Agire Jiyan, Emeğe Ezgi ve Bandista’nın verdiği konser ile sona erdi.

Gölge düştü

Miting sırasında bazı gençler meydanda kurulan kürsünün ses sistemine tırmanıp bayrak açtı. Etrafı bariyerlerle çevrilen Atatürk heykeline tırmanan yüzünü kapatan bir eylemci saygısız hareketlerde bulundu. Eylemci, mitingdeki görevliler tarafından heykelden indirildi.

Miting boyunca sık sık Abdullah Öcalan ve PKK lehine sloganlar atılması nedeniyle tertip komitesi uyarılarda bulundu. ­­

Polis miting nedeniyle geniş güvenlik önlemleri aldı. Polis helikopteri alan üzerinde uçuş yaparak bölgeyi denetledi. Mitinge gelenler yürüyüş noktalarına girişte ve meydana girişte iki kez aramadan geçirildi. Aramalar sırasında kısa süreli gerginlikler yaşandı. Güvenlik önlemleri kapmasında meydandaki otobüs duraklarının camlarının söküldüğü görüldü.

‘Kan ve gözyaşı değil yaşam’

• TUNCELİ Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 400 kişi pankart ve dövizler ile Seyit Rıza Meydanı’na kadar yürüdü. Meydandaki barış mitingine Tunceli’deki birçok sivil toplum örgütü temsilcisi ile BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP’li Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ile bazı yurttaşlar katıldı. BDP’li Ata, “Bugün bu halkın vekillerine terörist diyenler yarın bizim önümüzde saygıyla eğilecekler, çünkü dünyada ezilen halkların mücadelesinde tarih hep bunu göstermiştir” diye konuştu.

• YALOVA CHP Yalova İl Kadın Kolu üyeleri Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde açtıkları stantta “Analar Ağılamasın Barış Hemen Şimdi” başlıklı bildiri dağıttı. CHP İl Kadın Kolu Başkanı Nurten Özbakır, insanlık suçu savaşın tüm hızı ile dünyanın birçok bölgesinde hızla sürdüğüne dikkat çekerek “Savaşların en fazla mağduru biz kadınlar olmaktayız” dedi.

• ADANA CHP Adana İl Kadın Kolları üyesi kadınlar, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde güvercin uçurarak yurtta ve dünyada barış dileklerini dile getirdi. CHP İl Başkanı Orhan Sümer, Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş, Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi ile Sarıçam ilçe örgütü temsilcileri ve il, ilçe yöneticilerinin de katılarak destek verdiği kadın kolları üyeleri, “Barış Yürüyüşü”nde, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Tek yol Barış”, “Türkiye Suriye olmayacak” sloganı atarak İnönü Parkı’ndaki İnönü Anıtı önüne dek yürüdü.

• GAZİANTEP DİSK Gaziantep Bölge Başkanı Nihat Bencan, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla, sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Bencan, savaşa hayır dediklerini belirterek “Biz barıştan yanayız ve barış istiyoruz. Ancak özellikle çevremizde yaşanan savaşların tarafı olmak istemediğimizi bildiriyoruz” dedi. CHP Gaziantep il ve ilçe örgütleri ortak düzenledikleri yürüyüş ve basın açıklaması ile Barış Günü’nü kutladılar.

• ESKİŞEHİR CHP Eskişehir İl Merkezi önünde bir araya gelen siyah elbiseler giymiş CHP’li kadınlar ellerinde CHP ve Türk bayrakları ile Eskişehir’in merkezine yürüdü. Siyah giysiler giymiş CHP’li kadınlara CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Erman Gölet ve çok sayıda CHP üyesi erkek de destek verdi.

Barışa sanatçı çığlığı

Dikili Barış ve Nâzım Hikmet Günleri, “barış özlemi” söylemleriyle başladı. Etkinliğe, Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, vakıf başkanvekilleri Tarık Akan ve Kıymet Coşkun ile Orhan Alkaya ve Haydar Ergülen katıldı. Aziz, “Savaşarak barışın gelmeyeceğini biliyoruz. Ne kadar içini boşaltıyorlarsa da, ‘Yurtta barış dünyada barış’ sözünü anımsatmak gerekiyor” dedi. Coşkun, adı konulmayan düşük yoğunluklu bir savaş yaşandığını belirtti. Tarık Akan da, “Maalesef son 10 yıldır, 80 yıllık başarılarımızı kaybediyoruz” dedi. Orhan Alkaya da, Türkiye’nin en kırılgan, tehlikeli dönemini yaşadığını vurguladı.

‘Çocuklara kıymayın’

1 Eylül Dünya Barış Günü için bir araya gelen İzmirli anasınıfı öğrencileri, huzurevinin duvarlarına “dünya güzel koksun diye” çiçek resimleri çizdi, “çocuklar öldürülmesin” mesajları verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN anaokullarında eğitim gören çocukları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu da yalnız bırakmadı. Kocaoğlu, “Ne yazık ki gelecek nesillere güzel bir dünya bırakamıyoruz. Çocuklarımızı kaybediyoruz, bu beni derinden yaralıyor. Bazılarının oyun oynarken hayatlarını kaybetmesi büyük bir dram. Bir anne olarak kahroluyorum. Bizler, yurtta barış, dünyada barış diyen bir neslin temsilcileriyiz. Çocuklarımızın bugün yaptığı etkinlikten herkesin ders alması lazım” dedi

1 Eylül’de bile izin verilmedi...

İHD İstanbul Şubesi’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Dolmabahçe’den Beşiktaş Meydanı’na yapacakları yürüyüş polis tarafından engellendi. Dolmabahçe’de dün akşam saatlerinde bir araya gelen grup “Savaşa son. Kürt sorununa barışçıl, demokratik çözüm” pankartı açarak, Beşiktaş Meydanı’na yürümek istedi. Polis gruba izin vermeyince İHD üyeleri burada yaktıkları mumlarla “Barış” yazarak, oturma eylemi yaptı. Burada grup adına açıklama yapan İHD yönetim kurulu üyesi Meral Çıldır, “Savaşı değil barışı kazanmak için müzakerelere tekrar başlayın. İnsanlar ancak
barışta yaşarlar. Barışı yaşatalım” dedi.