Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Nisan 2017

 

DÜNYA

24 Eylül 2012

'Türk askeri sınırda agresif'

WP: Türkiye Suriye’den yasa dışı geçişleri zorlaştırdı.

reklam
Türkiye-Suriye sınırında tırmanan gerilime ilişkin yabancı basından iddialar gelmeye devam ediyor. Washington Post, “Son haftalarda Türk hükümeti Suriye’den yasa dışı geçişleri zorlaştırdı. Eskiden Türk askerleri, görmezlikten gelebiliyordu özellikle mülteciler için ve bir kaç dolar karşılığında. Şimdi ise ülkenin sınırlarını agresif biçimde kontrol ediyorlar” savını ileri sürdü.

Gazete, “Tarladaki çiftçiler ıslık çalıyor ve bağırıyorlardı –askerler burada, orada- ve sonunda müşteriden sınırı geçmek için bir Türk askerine 15 dolar rüşvet vermesi istendi. Paranın çiftçiye mi askere mi gittiği kesin değil” iddiasında bulundu.

Amerikan Washington Post gazetesi, Suriyelilerin yasal olarak pasaportla, yaralıların ambulansla ya da her hangi bir izin belgesi olmadan kaçakçılar tarafından dikenli tellerden geçirilerek Türkiye’ye geldiğine dikkat çekti.

Haberde, Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısının 120 bini geçtiği ve Türk hükümetinin yeteri kadar hızlı bir şekilde kamp inşa edemediği ve bu nedenle binlerce Suriyelinin sınırın Suriye tarafında kaldığı ifade edildi.

Gazete, “Son haftalarda Türk hükümeti Suriye’den yasa dışı geçişleri zorlaştırdı. Eskiden Türk askerleri, görmezlikten gelebiliyordu özellikle mülteciler için ve bir kaç dolar karşılığında. Şimdi ise ülkenin sınırlarını agresif biçimde kontrol ediyorlar. Hükümet yetkilileri; esrar, çalıntı arabalar, silahlar, para ve cihat militanları için açık bir turnike olan Suriye ile sınırının fazla gözenekli ve fazla vahşi bir hale gelmesinden kaygı duyduğunu söylüyor ” yorumunu yaptı.

-“TÜRK ASKERLERİ ARTIK MERHAMET GÖSTERMİYOR”-


Suriye’de sınırı geçmek isteyenlerden 20 ya da 30 dolar alan bir öğretmenin, “Önceleri Türk askerleri merhamet gösteriyorlardı ancak artık göstermiyorlar” ifadelerini yansıtan Washington Post, dikenli tellerden hızlıca geçen öğretmenin, derhal Türk askerler tarafından etrafının çevrilerek durdurulduğunu ve askerlerin, “öğretmenin sınırı geçirdiği kişinin göğsüne bir tokat attıklarını” ileri sürdü.

Haberde, “Tarladaki çiftçiler ıslık çalıyor ve bağırıyorlardı –askerler burada, orada- ve sonunda müşteriden sınırı geçmek için bir Türk askerine 15 dolar rüşvet vermesi istendi. Paranın çiftçiye mi askere mi gittiği kesin değil. Ancak adam çitin altından geçtikten sonra asker havaya ateş etti” iddiasında bulundu.

ANKA
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

akp cemaat iktidarı
24 Eylül 2012 12:48

hakkari elden çıkmış rte nin okulları kapanmış.hatya da sınırdaki ilçelerde öyle...doğuda asker karkoldann dışarı çaıkamıyormuş.batıda ise pkk ile svalanları darbeye teeşbüsden içeri tıkmışlar muhtıra veren için ise bir şey yapan yok.


DÜNYA KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ