Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Nisan 2017

 

İSTANBUL

4 Ekim 2012

Roman Dernekleri Çatalca'da

Cem Kara önceki gün İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu yöneticilerini ağırladı.

reklam
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara önceki gün İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Adnan Demirez ve yöneticilerini Çatalca’da ağırladı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan, İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu'nun 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrasında başkanlığa seçilen Adnan Demirez ve federasyon yöneticileri Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’yı ziyaret ettiler. Çatalca’da Roman vatandaşlar için Belediye Başkanı Cem Kara’nın iyi hizmet ürettiğini dile getiren federasyon yöneticileri, çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Cem Kara’ya teşekkür ettiler. Çatalca Sofram Restaurant’ta öğle yemeğinde bir araya gelen taraflar, karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak sohbet ettiler.

BAŞKAN CEM KARA; VATANDAŞ NERDEYSE, ORAYA HİZMET GİTMELİ

Ziyarette Federasyon yöneticilerine projelerinden de bahseden Başkan Cem Kara ise; “Çatalca’da yıllardır Roman vatandaşlarımızın yaşadıkları bölgelere yatırım yapılmamış, hizmet götürülmemiş. Eğer memleketin herhangi bir yerinde bir vatandaşımız varsa oraya da hizmet gitmeli mantığıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz Roman kültürünü yaşatmak ve korumak için çalışmalarımızı yapıyoruz. Şimdi gidip baktığımızda Kaleiçi Mahallesi’ndeki ve Ferhatpaşa Mahallesi Manisa bayırı mevkiindeki düğün alanlarını göreceksiniz. Eski hallerini herkes biliyor, şimdiki hali ise herkese parmak ısırtacak cinsten. Yine, Karacaköy Mahallemizde bulunan düğün salonu; oradaki insanlarımıza yakışan bir yapıyı inşa ettik.” dedi. Sokak, cadde anlamında da birçok çalışma yapıldığına dikkat çeken Belediye Başkanı Cem Kara, “Şimdi Ferhatpaşa ve Kaleiçi bayır mevkilerine çıktığımızda göreceksiniz, oluşturulan küçük meydanlar, yollar ve sokaklar yeniden inşa edilmiştir.” dedi.

DÜŞÜNCEMİZ TÜM ROMAN VATANDAŞLARIMIZIN GELECEĞİNİ KURMAK

Yıllardır birkaç göz odalarda yaşayan Roman vatandaşlar için projesinin de olduğunu belirten Başkan Cem Kara, “2009 yılının 8 ve 9 Eylül günlerinde yaşadığımız sel felaketi bizleri yeni projeler üretmeye sevk etti. Yaşadığımız sel sonrasında Roman vatandaşlarımızın yaşadığı başta Kaleiçi Mahallesi Dere Sokak olmak üzere tüm bayır mevkileri selden olumsuz olarak etkilenmiştir. Ayrıca ülkemizdeki deprem gerçeği ile de ilgili çalışmalarımızın yapılacak olması düşünüldüğünde ortaya bir proje çıkardık.

Biz göreve gelmeden önce bu mevkiler Gecekondu Önleme Bölgesi olarak ilan edilmiş. Biz de bu karara istinaden, hem sel, hem dere yatağı, hem heyelan bölgesi olan bu mevkilerde Roman kültürünü yaşatacak, insanlarımızı yerinden yurdundan etmeden, transfer etmeden bir proje hazırladık. Zemin artı iki kat şeklinde olacak projede insanlarımızı başka bir yere gönderip, evlerini yıkıp yeni binalar inşa etmeyeceğiz. İnşaatlar başlayacak, anahtarları insanlarımıza verilecek ve ondan sonra yıkım başlayacak. Rantı Roman vatandaşlarımıza vereceğiz, başkasına değil. Hazırladığımız projeyi TOKİ’ye sunduk. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a da konuyu bizzat ilettim ve projenin yapılması gerektiğini kendisine anlattım. Umuyorum ki önümüzdeki günlerde bu proje için daha somut adımlar atacağız. Düşüncemiz, duygu sömürüsü yapmak değil.

Yalnızca bir bölgede geçici ya da kalıcı olarak ikamet eden vatandaşlarımız değil, tüm Roman vatandaşlarımızın geleceğini kurmak için çaba sarf ediyoruz. Sel sonrası konteynerlerde yaşayan vatandaşlarımız için de, bayır mevkilerinde ikamet eden roman vatandaşlarımız için de ortak hazırladığımız projemiz soysal bir projedir.” dedi. Çalışmaları için Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’ya teşekkür eden İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu Adnan Demirez ve yöneticiler, Belediye Başkanı Cem Kara’ya Roman vatandaşlar için hazırlattığı bu önemli bu projesini desteklediklerini ifade ettiler.