Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

KÜLTÜR-SANAT

5 Ekim 2012

Renan Bilek: Aramızda kalsın

'Öyle Bir Geçer Zaman Ki”nin Süleyman’ı tek kişilik gösterisine devam ediyor.

reklam
Televizyon izleyicileri tarafından “Her Eve Lazım” diye adlandırılan “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”nin Süleyman’ı, geçen sezon başladığı tek kişilik gösterisini İstanbul’da da sahnelemeye başlıyor.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisiyle milyonların sevgilisi haline gelen oyuncu ve müzisyen Renan Bilek, geçen sezon ortasında başladığı ARAMIZDA KALSIN adlı oyunuyla Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerini dolaşmıştı.
Çekimlerden bulduğu her fırsatta turneye çıkarak yaklaşık 6 ayda 30 gösteri yapan Renan Bilek’in ARAMIZDA KALSIN’ı, bu sezon İstanbullu seyircilerle de buluşmaya hazırlanıyor.

Turnelere aynı hızla devam etmeyi düşünen Bilek, geçen sezon yalnızca tek oyun oynadığı İstanbul’da artık her ay, biri Anadolu biri Avrupa yakasında olmak üzere iki oyun oynamayı planlıyor. Tıpkı turnelerdeki gibi, İstanbul’da da seyircinin ayağına gitmeyi hedefleyen Renan Bilek, dolayısıyla her oyunu başka bir salonda oynayacak.
Seyircilerini evine gelen misafirleri, 40 yıllık dostları gibi görüp, onları da sohbetine ortak ederek 25 senelik müzisyen ve oyunculuk hayatına ait çok özel anı ve anlarını paylaştığı oyununda Renan Bilek, zaman zaman araya sıkıştırdığı şarkılarıyla da izleyenlere 2,5 saat boyunca tam anlamıyla bir buluşma yaşatıyor.

Yapımcılığını DEHA YAPIM’ın üstlendiği ARAMIZDA KALSIN’ın, ilk İstanbul oyunları 13.Ekim.Cumartesi günü Kadıköy Kozyatağı Kültür Merkezi ve 17.Ekim.Çarşamba günü Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Geçen Sezon Oynanan Yerler :

Ankara, Kayseri, Aksaray, İstanbul, Lüleburgaz, Kırklareli, Çorlu, Adapazarı, Bursa, Eskişehir, Bartın, Trabzon, Rize, Hopa, Artvin, Ardeşen, Mersin, Antalya, Fethiye, Datça, Milas, Manisa, Aliağa, Menemen, Edremit, Burhaniye, Ören, Altınoluk,

RENAN BİLEK KİMDİR?

1968 yılında İstanbul’da doğdu.
Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV-Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Yine İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Gazetecilik Anabilim Dalı’nda “Türkiye’de Futbolun Kitle Kültürü Haline Gelmesinde Basının İşlevi” adlı çalışmasıyla Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Müzik:

Lise yıllarında (1986-87) gitar çalarak başladığı profesyonel müzik çalışmalarına çeşitli kişi ve gruplarla devam etti. Birlikte çalıştığı isimler arasında Onur Akın, Sevingül Bahadır, Haluk Levent ve Cem Karaca sayılabilir.

1990 senesinde kurduğu ve protest hard rock türünde çalışan grubuna verdiği isim LEKE, grubun dağılmasından sonra 1999’da çıkardığı solo albümünün adı oldu.

Kimi reklam filmleri, tiyatro eseri ve kısa filmler için de müzik yapan Bilek, çalıştığı seçkin kulüp ve müzikhollerde Türkçe, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Rumca şarkılar söyleyerek kendi tabiriyle Akdeniz Müziği de yapmıştır. İzmir’de yaşadığı yaklaşık 5,5 senelik süre içersinde, solistliğini yaptığı ve bu tarzda müzik yapan Grup Cümlealem’in kurucuları arasında yer almıştır.

Oyunculuk:

1987 senesinde kısa bir süre katıldığı İBBŞT (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları) Tiyatro Araştırma Laboratuarı (TAL) çalışmalarından hemen sonra Ferhan Şensoy’un öğrencisi olarak Nöbetçi Tiyatro’ya katıldı. Ortaoyuncular’la beraber 1989 yılında profesyonel oyunculuğa başlayan Bilek, Yasemin Yalçın Tiyatrosu, İstanbul Komedi Tiyatrosu, ESEK, Tiyatro Zeytindalı, Nazım Oyuncuları, Mask-Kara gibi tiyatro gruplarında ve BGM (Bostancı Gösteri Merkezi) MorFil gibi prodüksiyon tiyatrolarında da görev aldı.

Televizyon:

1989 yılında İnterstar’da kısa bir dönem süren Çizgi Show’la başlayan televizyon macerasından sonra çeşitli kanal ve programlarda komedi oyuncusu olarak yer aldı. (TRT, Star, Teleon, Show TV, Kanal 6)

Diğer:

1990 yılında bir reklam şirketinde metin yazarlığını takiben kısa bir dönem üstlendiği ajans prodüktörlüğü görevi, Bilek’i, Reklamcılık sektörüyle tanıştırmıştır. Bir dönem kimi reklam firmalarına ve televizyon programlarına serbest olarak metin yazarlığı da yapan Renan Bilek, oyuncu, müzisyen, reklamcı ve iletişimci kimliklerinin birikimiyle, çeşitli ulusal ve uluslararası eğitim kuruluşları bünyesinde, şirket içi eğitimler için dramatizasyon ve motivasyon etkinliklerinin tasarımcısı ve uygulayıcısı olarak da yer almıştır.

Yaklaşık 6 yıl boyunca, mezun olduğu İÜ.İletişim Fak. Radyo-TV-Sinema Bölümü’nde geleceğin yönetmen ve senaristlerine “oyuncu” denen malzemeyi anlamaları ve yönetme/kullanma yollarını keşfetmelerine yönelik olarak “Oyunculuk” dersi veren Bilek, şimdilerde bu birikimini Bağımsız Sinema Merkezi (BSM)’nde değerlendirmekte ve bağımsız sinemaya yeni kuşak oyuncular yetiştirilmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Kimi süreli yayınlarda, dil, edebiyat, iletişim, tiyatro ve müzik üzerine yazıları da yayımlanmış olan Renan Bilek halen, Kanal D televizyonunda yayınlanan Öyle Bir Geçer Zaman Ki adlı dizide Süleyman karakterini canlandırmaktadır.

1996 yılında, Moğollar’ın vefat eden efsane davulcusu Engin Yörükoğlu’nun açtığı Jazz Stop adlı lokalde “Bi Laf Etmeli” oyunuyla tek kişilik gösteriye adım atan Renan Bilek, 16 yıl sonra yeniden bir tek kişilik gösteriyle çıktı izleyicilerin karşısına: