Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

MEDYA

27 Ocak 2013

Sami Menteş'e destek yağıyor

Gazetecilerden tutuklu muhabir için destek mesajı.

reklam
İSTANBUL / YURT GAZETESİ - Tutuklu gazeteci Sami Menteş için blog açıldı.

Sami Menteş, hazırladığı bir haberle ilgili ÇHD üyesi avukatlar ile görüşüyordu. Arkadaşları ayrıca genç gazeteciye özgürlük için "samimentes.blogspot.com" adlı bir bir blog açtı.

ENTERESAN BİR DOSYANIN PEŞİNDEYDİ

Sami Menteş’in tutuklanmasının ardından gazeteci arkadaşımıza destek çığ gibi büyüyor. Sanatçısından gazetecisine, avukatından yazarına birçok kesimden Sami’nin tutuklanması protesto edildi. Vatan yazarı Mustafa Mutlu’nun ‘Sami çok enteresan bir dosyanın peşindeydi’ cümlesi dikkat çekiciydi.

Gerçekten Menteş Hrant Dink’le ilgili önemli bir dosyanın peşindeydi. Yine Cumhuriyet’ten Bekir Coşkun’un şu sözü de anlamlı: ‘Sami arkadaşımıza özgürlükler diliyorum. Biliniz ki yanınızdayım. Yurt okurlarının tepkisi bana kadar geliyor.’

AYDIN VE GAZETECİLEDEN SAMİ'YE DESTEK

Yurt muhabiri Sami Menteş’in tutuklanmasına tepkiler sürüyor. Sanatçı, yazar ve gazetecilerden Sami’ye destek mesajları gelmeye devam ediyor.

İşte dünyanın en genç tutuklu gazetecisi Sami için destek mesajları:

Ferhan Şensoy (Tiyatrocu-Yazar): Tutuklanan arkadaşımızın bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum.

Oktay Ekşi (CHP Milletvekili, Gazeteci): Genç meslektaşım Sami Menteş’e destek vermek için Taksim’de olacağım.

Altan Öymen (Gazeteci): Genç meslektaşımızın tutuklanması bizleri üzdü. Sami’nin arkasındayız ve ona destek olacağız.

Banu Güven (Gazeteci): Türkiye koca bir gazeteciler hapishanesi oldu. İfade özgürlüğünün bu kadar baskılandığı bir dönem yaşanmadı. Gazeteciler tam anlamıyla sindirilmeye çalışılıyor. Buna karşı koymakta ısrarlı olunacaktır. Tutuklu meslektaşlar için güç birliği yapmaya devam edeceğiz.

Atilla Sertel (Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı): Genç bir meslektaşımızın tutuklanması kabul edilemez. Sami’yi sonuna kadar destekliyoruz. Bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını diliyoruz.

Derya Sazak (Gazeteci): Gazetecilerin mesleki faaliyetlerini yürütürken böyle bir operasyonla tutuklanması elbette ki ülkemize yakışır bir görüntü vermiyor. Sami’nin özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.

Altan Erkekli (Oyuncu): Genç bir gazetecinin tutuklanması çok üzücü. Gazetecilerin özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum.

Erbil Tuşalp (Gazeteci): Sami’nin de diğer gazeteciler gibi içeri alınması utanç vericidir ancak şaşırtıcı değil. İnsanlar diken üstünde görevlerini yapmaya çalışıyor. Sami’nin gözlerinden öpüyorum. Özgürlük diliyorum.

Levent Üzümcü (Oyuncu): Genç gazeteci arkadaşımızın tutuklanmasına çok üzüldüm. Umarım bir an önce özgürlüğüne kavuşur.

Edip Akbayram (Sanatçı): Hem çağdaş avukatların böyle birden bire hukuksuz bir şekilde gözaltına alınması hem de Grup Yorum gibi müzisyenler ve gazetecilere karşı yapılan saldırılar, hukukla bağdaşmayan konulardır. Türkiye'de 100'ün üzerinde gazeteci hâlâ ne ile yargılandığını bilmeden içeride yatıyor. Bunlardan biri de Sami Menteş. Bu yaşananlar hukukun çöktüğünün bir göstergesidir. Bu ülkenin bir sanatçısı olarak yaşananlara üzülüyorum ve herkes için adalet diyorum.

Rutkay Aziz (Sanatçı): Ne diyebilirim ki! Ülkemiz artık koca bir tutukevine dönüştürüldü. Gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin üzerinden 20 yıl geçti ama adaletsizlikler nezdinde hiçbir şey değişmedi. Gazeteciler, aydınlar, hukukçular üzerindeki baskılar devam ediyor. Genç gazeteci arkadaşımız Sami ve diğerleri de bu süreçten acı çekiyor, hepimiz gibi. Barışın, özgürlüğün ve adaletin gelmesi umuduyla selamlarımı yolluyorum kendisine. Siz gazeteci dostlarına ve Sami arkadaşıma özgürlükler diliyorum. Bilin ki yanınızdayım.

Bekir Coşkun (Cumhuriyet yazarı): Bu bir esir almaya dönüştü. Türkiye’yi dünyanın içeride en çok gazetecisi olan ülkesi haline getirdiler. Patronların kuyruğundan ayrılmayan gazeteciler yalakalık peşini bırakmadıkça bir gün onları alıp götürdüklerinde bunu farkına varacaklar. Günahtır! Bu yaştaki genç bir gazeteciyi tutup örgüt üyesi diyerek içeri atmak ayıptır. Yurt okurlarının tepkileri bana kadar geliyor. “Sami’ye sahip çıkın” diye her gün mesaj gönderiyorlar. Bugün Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü... Şimdi de ayaktayken öldürüyorlar gazetecileri. Bizim mesleğimiz ayakta gezen ölülere döndü! Bu böyle gitmez.

Mustafa Mutlu (Vatan yazarı): Sami, çok enteresan bir dosyanın peşindeyken tutuklandı. Tutuklanan avukatlarla birlikte bu davadaki yaklaşım ne yazık ki diğer sözde örgüt davalarındaki yaklaşıma çok benziyor. “Önce tutukla sonra delil üret” mantığının bu operasyonda da ön plana çıktığını görüyoruz. Bu çağdaş hukuk devletlerinde asla uygulanmaması gereken yöntemdir. Sanıktan suça değil delilden suça gidilir. Önce suçu bulursunuz. Bu soruşturmada bu yine göz ardı edildi. Savcıların konuyla çok da ilgili olmadıkları kendilerine gelen polis sorularını sorarken ortaya çıktı. Genç gazeteci arkadaşımızın da böyle bir yaklaşıma kurban gittiğini düşünüyorum. Kendisinin en kısa zamanda aklanacağına inanmak istiyorum. Umarım yargı bu kez hızlı çalışır ve işlendiğini düşündüğüm büyük haksızlıklar bu kez genç insanların hayatlarını soldurmaz. Tüm Yurt ailesine şimdiden geçmiş olsun diyor ve dayanışma duygularımın kabulünü rica ediyorum.