Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

BİLİM - TEKNOLOJİ

28 Şubat 2013

Facebook ve Twitter takipte

MİT görevlileri yasalar dahilinde Facebook ve Twitter’ın takip edildiğini söyledi.

reklam
Meclis komisyonuna bilgi veren MİT görevlileri yasalar dahilinde Facebook ve Twitter’ın takip edildiğini söyledi.

Kamuoyunda ‘Böcek komisyonu’ olarak bilinen TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu MİT’ten brifing aldı.

Komisyona MİT’ten gelen daire başkanı düzeyindeki 3 bürokrat, milletvekilleriyle biraraya geldi. Komisyon toplantısı talep üzerine basına kapalı gerçekleşti. Son iki toplantısını Mili Savunma Komisyonu salonunda yapan “Böcek Komisyonu”, MİT görevlilerini dinlediği toplantı için ise Adalet Komisyonu’nun toplantı salonunu tercih etti.

Basınla köşe kapmaca

Toplantı Adalet Komisyonu’nda yapılırken, MİT mensuplarının basın ile karşılaşmaması için adeta köşe kapmaca oynandı. Komisyona gelen basın mensupları dışarı çıkarıldıktan sonra MİT yetkilileri odaya geldi. MİT mensupları Komisyon Başkanı’nın odasındaki özel ara kapıdan toplantı salonuna alındı.

7 bin kişiye eğitim

MİT mensupları brifingde kurumlarının MİT’in devlete karşı işlenen suçlar ve casusluk faaliyetiyle ilgili çalıştığı, ‘Şahıslar’ üzerinde durulmadığının altı çizildi.

MİT’in kurumsal olarak kamunun stratejik güvenliğini sağladığını, kişilere ve kurumlara eğitim verildiği belirtilen sunumda şimdiye kadar 101 brifing yapılarak, 7 bin kişiye bu kapsamda yasadışı dinlemelerle ilgili eğitim verildiği ifade edildi.

Brifingde MİT’in tehdit unsurlarını araştırdığı belirtilirken, tüm istihbari alanların kendilerine kaynak teşkil ettiği bilgisi de verildi. Buna örnek olarak facebook ve twitter gösterilirken, MİT’in kanunun izin verdiği çerçevede bu tür çalışmalar yaptığı da ifade edildi.

Akıllı telefonlar tehlikeli

MİT bürokratları akıllı telefonların rahatlıkla dinlenebileceğini ve izlenebileceğini anlatırken, uluslararası istihbarat örgütlerinin de Türkiye’de dinleme ve izleme yapabileceğine dikkat çektiler. MİT’ten ve diğer istihbarat örgütlerinden emekli olanların, özel sektörde istihdam edilmesini örnek gösteren MİT yetkilileri, bunun sakıncalarının olabileceğini ifade ettiler. MİT görevlileri, “Özel sektör neden emekli istihbaratçı istihdam ediyor, bunun da üzerinde düşünülmesi gerekir” dedi.

Sorular yanıtsız kaldı

Milletvekilleri MİT mensuplarını soru yağmuruna tuttu. Başbakan’ı dinleyen böcekleri kimin yerleştirdiği, askeri casusluk skandalını ortaya MİT’in çıkarıp çıkarmadığı, 11 dinleme aracının MİT’in elinde olup olmadığı şeklinde sorular da vekiller tarafından soruldu. Başbakan için ayrı, yeni bir koruma ekibi oluşturulduğu ifade edilirken, Wikileaks belgelerinin nasıl izlendiği soruları da milletvekileri tarafından yöneltildi. Uğur Mumcu cinayeti başta olmak üzere benzer olaylarda istihbarat zafiyeti olup olmadığı yönündeki sorular da yanıtsız kaldı.

İki dinleme yöntemi

Yasa dışı dinlemelerin iki farklı türde yapıldığını belirten MİT görevlileri, ilkinin bir program aracılığıyla olabildiğini diğerinin de ürün üzerindeki bir açık aracılığıyla yaıplabileceğini söylediler. Telefona bir programın yüklenebildiğini ve telefon üzerinden yapılan konuşmanın doğrudan dinlemeyi yapan kişilere gönderildiği belirtilirken, ikinci yöntemde telefon ya da bilgisayar üzerinde üretimden kaynaklanan güvenlik açığının kullanıldığı belirtildi.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

solcu
4 Mart 2013 22:18

solcular, anarşistler, kafirler, geyler, dinsizler, lezbiyenler, komünistler, atatürkçüler, laikler vb. tayyip islamına aykırılar not mu ediliyor acaba? faşizmlerde bunlar gayet normal. tırsmamak elde değil.


BİLİM - TEKNOLOJİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ