Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

SİYASET

5 Mart 2013

Kaç Suriyeli TC vatandaşı oldu?'

CHP milletvekili Seçer, Türkiye'ye sığınanlara T.C. kimliği verildiğini iddia etti.

reklam
MERSİN, (DHA) - CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınanlara T.C. kimliği verildiğini iddia etti. Seçer, bu iddiasını soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığına alındığını ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kapsamında Türkiye'nin birçok iline yerleştirildiği iddialarının bulunduğunu belirten Vahap Seçer, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in cevaplaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi. Soru önergesinde, Türk vatandaşlığına geçen Suriyeli sayısı ile bu kişilerin gelecek seçimlerde kaçının oy kullanacağı sorularını gündeme getiren CHP'li Seçer, cevaplanması istemiyle şu soruları sordu:

"Son 10 yılda her yıl ve uyruğu ayrı ayrı gösterilmek üzere Türk vatandaşlığına geçenlerden kaçı seçme hakkı kazanmış, kaçı seçmen kütüğüne alınmış ve oy kullanmıştır? Son 3 yılda, 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 'Türk vatandaşlığının kazanılmasında istisnai haller' başlıklı 12'nci maddesi uyarınca vatandaşlığa kabul edilmiştir? Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar, Suriye'deki iç çatışmalardan kaçarak, Türkiye gelen Suriyeli sığınmacıların sayısı nedir? Suriyeli sığınmacılardan kaçı, Türk vatandaşlığına geçmiştir?

Sığınmacılardan kaçına T.C. Kimlik Numarası ve Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı verilmiştir? Sığınmacılardan, Türk vatandaşlığına alınan kişiler hangi yöntemle Türk vatandaşı yapılmıştır? Türk vatandaşlığına geçen Suriyelilerin, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kapsamında Türkiye'nin pek çok bölgesinde yerleştirildiği ve bu kişilerin gelecek yerel ve genel seçimlerde oy kullanacağı iddiaları doğru mudur? Adrese Dayalı Kayıt Sistemi'ne göre, hangi ilde kaç Suriye kökenli vatandaş vardır? 2010- 2013 yıllarında Suriye uyruklu kaç kadın, Türk vatandaşı ile evlenerek Türk vatandaşlığına geçmiştir?"