Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

SİYASET

15 Mart 2013

MİT'te kaset gerginliği

CHP’lilerin MİT yetkililerine Deniz Baykal’ın kaseti ile soruları sonucu gerginlik çıktı.

reklam
Kamuoyunda böcek komisyonu olarak bilinen heyet dün MİT’e ziyarette bulundu. Ziyaret sırasında CHP’lilerin MİT yetkililerini Deniz Baykal’ın kaseti ile soruları sonucunda gelişen diyaloglar gerginlik yarattı.

MİT yetkililerinin sorularla sıkıştırılması üzerine içeri Hakan Fidan girdi. CHP'liler "Siz ne iş yaparsınız, bir kaset olayını çözemediniz" deyince ipler gerildi.

"Böcek Komisyonu" olarak bilinen TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu dün MİT ve TİB'e inceleme ziyaretleri yaptı. Vekillerin özellikle MİT ziyaretinde ilginç diyaloglar ve atışmalar yaşandı. CHP'lilerin MİT yetkililerine, "Başbakan, Baykal'ın kasedi ile ilgili olarak size talimat verdiğini açıkladı, ne yaptınız?" sorusuna, "Cevap yetkimizi aşar" yanıtı verildi. CHP'lilerin aynı yöndeki soruları yöneltmesi üzerine MİT Müsteşarı Hakan Fidan vekiller ile kurum yetkililerinin bulunduğu odaya girdi. Ancak Fidan da bu yöndeki soruları yanıtsız bıraktı. Kaset mağduru olan Bağımsız İstanbul Milletvekili İhsan Barutçu, Fidan'a, "Siz ne iş yaparsınız, benim mağduriyetimi bile gideremediniz" diyerek bağırdı. Barutçu'ya yanıt vermeyen Fidan'ın MİT Yasası'nda değişiklik gerektiğini vurguladığı öğrenildi.

VEKİLLERİN CEP TELEFONLARI SOKULMADI


Komisyon dün ilk olarak MİT'e gitti. Komisyon üyesi milletvekillerinin cep telefonları MİT yetkililerinin isteği üzerine yerleşkeye alınmayıp, dışarıda bırakıldı. Milletvekilleri MİT’e girişte "Telefonlarımıza dinleme programı yüklemeyin" espiri yaptı. Edinilen bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisindeki böceği bulan MİT Teknik İstihbarat Daire Başkanı Basri Aktepe ve 3 MİT yetkilisi milletvekillerine yasal dinlemeler konusundaki mevzuata ilişkin sunum yaptı.

Sunumun ardından komisyon üyesi milletvekillerinin sorularına net yanıtlar verilmemesi üzerine tartışma yaşandı.

DİNLEMEDE BATARYA ERKEN BİTER


CHP’li Mehmet Siyam Kesimoğlu, "Her ne kadar siz dinlenmiyoruz deseniz de dinlediğinizi bal gibi biliyoruz" dedi. MİT bünyesinde ne kadar personel çalıştığı sorunusu da yanıt vermeyen MİT yetkilileri, "bir telefonun dinlendiğini nasıl anlaşılabileceği sorusuna" ise, "Ortam dinlemesinde batarya erken biter. Telefon dinleniyorsa da televizyonun yanına getirilirse parazit yapar" karşılığını verdi.

FİDAN SÜRPRİZİ


CHP’li Kesimoğlu, Başbakan Erdoğan’ın, Deniz Baykal hakkındaki kaset olayıyla ilgili olarak MİT’e talimat verip vermediğini sordu. Bu soruya, "Yargı süreci devam ediyor" yanıtı verildi. Israrlı sorular üzerine MİT yetkilileri, "Bu cevap bizi aşar. Yargıya intikal etmiş konular hakkında yanıt veremeyiz" dedi. CHP'li vekillerin ısrarlı soruları sürünce sürpriz bir gelişme oldu; vekiller ile MİT yetkililerinin bulunduğu odaya MİT Müsteşarı Hakan Fidan geldi. CHP'liler Fidan'ın gelmesini, "Bizi dinliyordu, sıkıştırınca geldi" diye yorumladı.

KAVGA BAŞLADI...


MİT görüşmesinde en ilginç olay İhsan Barutçu'nun konuşması sırasında yaşandı. Barutçu, kasaet mağduru olduğunu anlatarak, gittikleri hiçbir kurumdan yeterli yanıt alamadıklarını söyledi. Emniyet ziyaretini örnek veren Barutçu, 'Geçiştirildiklerini' belirterek, "Madem cevap vermeyeceksiniz siz de cevap vermeyin, bizi de yormayın. MİT bu ülkenin güvenliğinden sorumlu değil mi? Güvenli noktaları güvence altına alması gereken kurum değil mi? MHP, CHP ve Başbakanla ilgili tespitiniz var mı?" diye sordu. Yaşadığı olayın üzerinden 2 sene geçtiğini söyleyen Barutçu, bunun araştırılıp araştırılmadığını sordu. Barutçu, CHP olayı yaşandığında tedbir alınmadığını, MHP'de yaşandığında tedbir alınmadığını belirterek, olayın Başbakan'a kadar uzandığını söyledi. Sesini yükseltip elini masaya vuran Barutçu, "Siz ne iş yaparsınız, mağduriyetleri gideremediniz. Sağıra yatarak bu işlerden kurtulamazsınız. Özel hayatımız deşifre edildi. Bunu bile çözemiyorsanız neyi çözeceksiniz?" dedi.

Komisyon Başkanı AKP'Li Zeyid Aslan ortamın gerginleşmesi üzerine müdahale etti, Barutçu’ya "Uslübunuz doğru değil. MİT Müsteşarı önünde şov yapıyorsunuz" dedi. Barutçu Arslan'ın sözlerine kızarak, "Bizim hayatımız mücadeleyle geçti. Şovla işimiz yok, ihtiyacımız da yok" dedi. Tartışma bir süre daha devam etti, bu sırada MİT Müsteşarı Fidan'ın ise hiçbir yorum yapmadığı belirtildi. Tartışmanın ardından Fidan'ın MİT’in istihbari faaliyetlerinde bireysel hak ve özgürlük konusunda sıkıntı yaşanmadığını ifade etti.
Barutçu bu tartışmayla ilgili daha sonra VATAN'ın sorularını yanıtladı. Barutçu, "Sesimiz yükseldi. Dozajı aşmışız. İçimizden gelen bir tepkiydi. Orası tabii ki şov yapılacak yer değil ama gerektiği her yerde her zaman da tepkimizi gösteririz" dedi.

İLERİ DEMOKRASİDEN İLERİ İSTİHBARATÇI ÇIKAR


Hakan Fidan'ın, devletin güvenliği konusunda Meclis’in desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, "MİT Yasası çağdışı kaldı, günümüze uygun değil" dediği belirtildi. MİT Müsteşarı Fidan'ın "İleri demokrasiden ileri istihbarat çıkar" sözleri de dikkat çekti.

Fidan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin saati yaklaştığı için toplantıdan ayrıldı.

"BAŞBAKAN'IN ÇALIŞMA OFİSİNDEKİ BÖCEĞİ PRİZDE BULDUM"

MİT, vekillere verdiği yazılı yanıtta, "Devletin üst makamlarından ve kamu kurum ve kuruluşlarından gelen dinlemelere karşı teknik arama yapılması konusunda gelen talepler MİT'in teknik ekipleri tarafından karşılanmaktadır. Başbakan'ın çalışma ofisinde tespit edilen dinleme cihazı MİT ekipleri tarafından bulunmuştur. Spesifik bu konularla ilgili herhangi bir bilgi elimizde bulunmamaktadır" dedi.

CHP'lilerin MİT yetkililerine "Prizde mi parkede mi buldunuz?" sorusu yanıtsız kalırken, ısrarla detay sorulması üzerine Daire Başkanı Basri Aktepe, "Böceği ben buldum, prizde buldum" dedi. Soruların artması üzerine MİT yetkilileri, "Soruşturma devam ediyor" demekle yetindi.

TİB'E ZİYARET

Komisyon daha sonra TİB’i ziyaret etti. TİB yetkilileri kolluk kuvvetlerinin 2008 yılına kadar Türkiye’de yaşayan herkesin iletişimini tespit edebildiğini, TİB’in itirazı üzerine 3 ayda bir yenilenen bu yetkiden vazgeçildiği bilgisini verdi. Komisyon üyesi milletvekilleri TİB’te telefon kayıtlarının tutulduğu serverlerin bulunduğu birimi de gezdi. TİB yetkilileri eski CHP lideri Baykal hakkındaki görüntülerin yüklendiği IP adresinin yurt dışı bağlantılı olduğu bilgisini olayın ortaya çıktığı an ilettiklerini belirtti. Komisyonun gelecek hafta alt komisyon oluşturulup Hanefi Avcı ve eski istihbarat görevlileri dinleneceği de ifade edildi.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

bıyığım bademdir
15 Mart 2013 12:51

aydınlık bugün ergenekon davasında öztürk ün evinin önünde bekleyen polisin nasıl defalarca usa elçiliği ile görüştüğü haberini ön sayfadan vermiş...


SİYASET KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ