Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

İSTANBUL

11 Nisan 2013

Kadın çiftçiler yarıştı

2013 yılı “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” Yarışması’nın Bölge Finali İstanbul’da yapıldı.

reklam
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 81 ilde gerçekleştirdiği 2013 yılı “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” Bilgi ve Proje Yarışması’nın Bölge Finali İstanbul’da yapıldı. İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün ev sahipliği ve koordinasyonunda yapılan yarışmanın birincisi Düzce oldu.

Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevinde yapılan Bölge Finaline; İstanbul, Edirne, Sakarya, Tekirdağ, Bursa, Kocaeli, Yalova, Kırklareli ve Düzce olmak üzere; toplam 9 ilin Kadın Çiftçiler Yarışması’nın birincileri katıldı. Yarışmada Kadın çiftçilere toplam 15 soru yönetildi. Ancak Düzceli Kadın Çiftçi Halime Zengin ve Kocaelili kadın çiftçi Fatma Kaplanın puanları eşit olunca, birinciyi belirlemek için altın sorulara geçildi. Oldukça heyecanlı ve çekişmeli geçen yarışma sonucunda; Düzceli çiftçi Halime Zengin birinci, Kocaelili kadın çiftçi Fatma Kaplan ikinci olurken; Kırklareli kadın çiftçi Rabia Engin üçüncü oldu. Yarışmanın birincisine 3 bin Liralık para ve 3 altın ödülü, İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kasım Piral ve Eşi Esra Piral tarafından verildi. İkinciye 2 bin Liralık para ve 2 altın ödül verilirken; yarışmanın üçüncüsüne de bin Lira para ve 1 altın ödülü verildi. Yarışma sonunda TRT Sanatçısı Canan Başkaya, davetlilerle unutulmaz bir konser verdi.

Yarışmada 1. Olan Düzceli kadın çiftçi Halime Zengin, Türkiye finaline katılma hakkı kazandı. Zengin, Balıkesir’de Haziran ayının ikinci haftasında yapılacak olan Türkiye Finalinde Marmara Bölgesini temsil edecek. Türkiye finalinde yapılacak olan değerlendirme, yarışmacıların teorik bilgilerinin yanı sıra; hazırladıkları projeler üzerinden yapılacak. Yarışmada 1. Olana 10 bin Türk Lirası para ödülü verilecek.

HEM EĞİTİM, HEM TEŞVİK

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kasım Piral, 2004 yılından beri devam eden bu yarışmaların, kadın çiftçiler arasında dayanışmayı sağlamak ve kendilerine olan güvenlerinin artırılmasının hedeflendiğini söyledi. Bölge Finaline ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu vurgulayan Piral: “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, bu tür yarışmalarla kadın çiftçilerimizi teşvik etmek, bilgiyi üreticiye ulaştırarak yapılan işin bilinçli yapılmasını sağlamak ve kırsal alandaki kadın çiftçilere götürülen yayım faaliyetlerinin sonuçlarını görmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle biz bu yarışmaları çok önemsiyoruz. Yarışmaya katılan kadın çiftçilerimizi cesaretlerinden ve göstermiş oldukları yüksek performanslarından dolayı kutluyorum” diye konuştu.