Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

SİYASET

30 Nisan 2013

Acar cezaevi tuvaletlerini sordu

reklam
ANKARA (ANKA) - CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e, “Cezaevlerindeki tuvaletlerin kapalı hale getirilmesi için kaynak bulunamamakta mıdır?” diye sordu.

Acar, Adalet Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Eğitim-Sen Silifke Temsilciliği Yönetim Kurulu Sekreteri iken tutuklanan Mehmet Doğan’ın Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nin fiziki koşulları ile ilgili Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan mektubunda, “…Tuvalet taşının önü açık, bir yanına da diz hizasında duvar örmüşler. İnsan onurunu ayaklar altına alan böyle bir tuvaleti kullanmak mümkün değil. Utancından kapkara kesilmiş tuvalet taşının yanında duran taharet musluğu ise akan tek musluk olmanın gururunu yaşıyordu. Biraz yukarıda ise susuz, dilsiz, lavabosuz kör ikinci bir musluk çaresizlik içinde duvardan sarkıyordu” ifadelerinin yer aldığını kaydetti.

Son dönemde cezaevleri ile ilgili olarak, “Hükümete muhalefet eden insanların üst üste doldurulduğu zulümhane” değerlendirmelerinin yapıldığını belirten Acar, şu sorulara yanıt aradı:
“Cezaevlerindeki tuvaletlerin kapalı hale getirilmesi için kaynak bulunamamakta mıdır? Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nin kapasitesi nedir? Burada tutuklu ve hükümlü olarak kaç kişi kalmaktadır?

Mehmet Doğan ve arkadaşlarının fiziki koşulları yetersiz koğuştan alınarak, disiplin koğuşuna konulduğu doğru mudur? Bunun nedeni nedir?
Ceza ve tutukevlerinin toplam kapasitesi çocuk, erkek ve kadın olmak üzere ayrı ayrı ne kadardır? Şu anda cezaevlerinde bulunan çocuk, kadın ve erkek sayısı nedir? Bu kişilerin tutukluluk ve hükümlülük durumuna göre dağılımı nedir?
Son 10 yılda yeni ceza ve tutukevi yapımı ile var olan binaların fiziki koşullarının iyileştirilmesi için ne kadar kaynak kullanılmıştır?

Cezaevleri ile ilgili olarak son dönemde artan şikayetler karşısında ne gibi önlemler alınmıştır?

Cezaevlerinin fiziki koşullarının insan onuruna uygun bir seviyeye getirilmesi için bir çaba harcayacak mısınız? Henüz yargılamaları bitmemiş kişilerin, ağır cezaevi koşulları nedeniyle cezalandırılması doğru bir yöntem midir?
Ceza ve tutukevlerinde ağır koşulların oluşmasında, tutuklu yargılamaların fazlalığının etkisi var mıdır? Paket paket yargı düzenlemelerine karşın, sorunların çözülmemesinin nedeni nedir? Paketler eksik mi hazırlanmaktadır? Zihniyette mi sorun vardır?”