Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

SİYASET

10 Haziran 2013

AKP oylarında büyük düşüş

Gezici Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette AKP ile CHP ilk kez bu kadar yakın.

reklam
Gezici Araştırma Şirketi tarafından yapılan son ankette, yerel ve genel seçimlerdeki oy eğiliminin yanı sıra, PKK, Kürt sorunu, alkol yasakları ve başkanlık sistemi gibi konular ele alındı.

Türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 1 – 2 Haziran 2013 tarihlerinde, TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 184 ilçede bunlara bağlı 196 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 1.639’u kadın ve 1.639 erkekle toplam 3.278 katılımcıyla, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılmıştır.
Örneklemin seçilmesinde, çok aşamalı – tabakalı – tesadüfi yöntem, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise, cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır.

Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir.

Araştırmanın hata payı güven sınırları içerisinde % 1,4’dür.

Çalışmanın yürütüldüğü 36 il şöyledir;
Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kahramanmaraş Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak.

İşte o anketin herkesi şaşırtacak sonuçları.SORU: Milletvekili Genel Seçimleri bugün yapılsa, yani sandık bugün önünüze gelse kime – hangi partiye oy verirsiniz?

AKP’nin oylarının bir kısmı MHP ve CHP ye kaymakta. MHP’den de CHP’ye Küçük bir oy kayması var. BDP’de ise 1.5 ay önce 9.1 iken şuan 8.2’ye geriledi. BDP Oylarının %12’si (dindar oylar) yeniden AKP’ye gitmiştir.

Türkiye’nin bölgelerine göre bakıldığında AKP’nin oy kayıpları iç Anadolu, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde daha fazla. Karadeniz bölgesinde de ciddi oy kaymaları başlamıştır.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

ÇAPULCU
11 Haziran 2013 07:22


chplılar İP e
mhp lılar HEPAR a...

geçti bıle....

muhalefetı bıle beceremeyen ıkdıdar olamaz..!

ergin yucel
11 Haziran 2013 01:36

YANDASLAR MAKARNACI KOMURCU OYUNU SATANLAR BURADA MESAJ YAZMIS ABBAS YOLCU NASIL KUDURMASINLAR PARALAR KOMURLER YIYECEKLER GIDECEK MECBUREN CALISACAK BU BELESCILER!

DAHA SECIME KADAR AKP % 30 DUSECEK TOPLAMA AKP TAKIMI RANT RUSVET TALAN ALAVERE DALAVERE BITINC E OYLARDA GIDECEK TABI KI!...

HIC BIR MUALEFET PARTISI MITING YAPMIYOR AKP 2 TANE MITING YAPACAKMIS KIME KARSI PROTESTOCULERA KARSIMI EY BELES TAKIMI YORUMCULAR BAKIN DIKTATOR ESAT DA BAZEN MITING YAPIP BOY GOSTERIYOR RECEP BEY ONDAN ORNEK ALMISTIR DUNYANIN GELISMIS DEMOKRASI OLAN BIR ULKESINDE PROTESTOYA KARSI IKTIDARIN MITING YAPTIGINI GORDUNUZ MU? GOREMEZSINIZ IS TE BU PACALARININ TUTUSTUGUNUN KANITIDIR BENIM ONERIM ARTIK RECEP BEY IN YURT DISINA KACISINA ENGEN OLMAK GEREKMEKTEDIR BU KADAR RANT YOLSUZLUK RUSVET TALANIN SONU RECEP BEYIN OMUR BOYU HAPSI DEMEKTIR!...

halk
11 Haziran 2013 00:50

siz böyle yapıkça akp oyunu yükseltiyor.. yaw doğru durust muhalefet yapında su ülkeye demokrasi gelsin

yahu guldurtmeyin beni
10 Haziran 2013 23:09

chp yi bilmem ama akp sanirim bu sefer 100 uzerinden 50 degilde 75 alir

Taksim Ali Haydar Ceylan
10 Haziran 2013 21:16

İnandırıcı değil.

Tüm Yorumlar (35)

SİYASET KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ