Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

KADIN - SAĞLIK

10 Haziran 2013

Duman saldırgan yapıyor

Çocuklarınızın saldırgan olmasını istemiyorsanız dikkat...

reklam
Çocuklarınızın saldırgan olmasını istemiyorsanız onların yanında sigara içmeyin.

Uzmanlar sigara dumanına maruz kalan çocukların yetişkin olduklarında saldırgan olduğunu ileri sürüyor.

Sigaranın zararları bilinen bir gerçek. Sadece içen kişiyi değil çevredekiler de bundan etkileniyor. Uzmanlar özellikle çocukları sigara dumanından uzak tutulmasını istiyor. Küçük çocuk ve bebeklerin pasif içici durumunda olması onların ileriki yaşlarda agresif ve antisosyal olmasının önünü açtığı belirtildi. Kısa süre bile sigara dumanına maruz kalan 10 yaş altı bir çocuğun beyninde hasar olşabileceği ve davranışlarında olumsuz değişiklikler getireceği kaydedildi.

Kanada’daki Montreal Üniversitesi’nden Dr. Linda Pagani ve Dr. Caroline Fitzpatrick sigara dumanına maruz kalan çocuklarda normal olmayan davranışların gelişme olasılığının yüksek olduğunu vurguladılar. Uzmanların yaptığı araştırmada bulguların annenin hamilelik döneminnde sigara içip içmemesi ve aile geçmişlerinde antisosyal davranış bozukluğu olup olmamasından bağımsız olduğu belirtildi.

Journal of Epidemiology and Community Health dergisinde araştırmayı kalema alan Dr. Pagani erken dönemde sigara dumanına maruz kalan çocukların özellikle tehlike altında olduğunu çünkü bu yaştaki çocukların beyin gelişiminin hala devam ettiğini söyledi.

Dr. Pagani “2055 çocuğun verisini inceledim. Pasif içici durumundaki çocukların ki bu geçici de olsa değişmiyor- daha sonraki dönemlerde daha agresif olduğunu gözlemledim” dedi. Uzmanlar sigara dumanı olan ortamda beyne daha az oksijen gittiğinin bunun da merkezi sinir sistemini etkilediğini belirtiyor.

Uzmanlar daha sonraki çalışmada siagara dumanına maruz kalan çocuklarda uzun vadede ne türk sorunlar çıkardığını araştıracaklarını belirtti.