Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

27 Nisan 2017

 

MEDYA

24 Ağustos 2013

Ekşi Sözlük'e medya linci

A Haber'de Ekşi Sözlük hedef haline getirildi.

reklam
Vagus TV - Ekşi Sözlük, Türkiye’nin internet deryasında en çok ziyaret edilen “geribesleme” makinesi. Uzun yıllardır ayakta kalmaya başarmış nadir Türk internet sitelerinden.

Türkiye’de 10 yılı aşmış yayın hayatı olan internet sitesi bulmak hemen hemen zordur. Mesela 70 milyonluk ülkede her konu sınıfından iki elin parmaklarını geçen sayıda site sayamazsınız. Ülkede vaziyet budur.

Neyse, konumuz Ekşi Sözlük güzellemesi değil. Kullanan, istifade eden; nasıl kullanması gerektiğini, üzerinde ne kadar zaman harcaması gerektiğini biliyor. Eleştirmek, yermek ve yerin dibine sokmak isterseniz tonla gerekçe bulabilirsiniz. 20 kişinin yazdığı yerden 53.769 kişinin yazdığı, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 20 sitesinden biri olunca işler elbette değişiyor. Mesela Türkiye’de düşmanınız artıyor.

Uzunca bir süredir Ekşi Sözlük’ün sesi, her renkten her görüşten fikre ve yoruma açık olan doğası zorbalıkla susturulmaya çalışılıyor. Bu işlerin tırmandığı yer de Gezi Eylemleri’nde Ekşi Sözlüğü olayların mihmandarı gibi sunmakla başladı.

Tamamen birey refleksi ile gelişmiş Gezi Eylemleri arkasında mutlak organize bir güç arama paranoyasının sonucu olan bu durumu kısmen anlamak mümkün. Bunca insanın sokağa kendi iradesi değil bir sitenin “Gidin” demesi ile gittiğine inanılan bir 2013 Türkiye’si ne de olsa şuan içinde yaşadığımız… Kendinin olanın 'hür iradesiyle', olmayanın da 'birilerinin komutuyla' yaşadığı bir düzen.

Dün gece A Haber kanalında kendini Twitter'daki bio’sundan ifadeyle alırsak “Journalist” olarak tanımlayan ve Uğur Dündar okulundan yetişme Mehmet Ali Önel, hazırlayıp sunduğu “Deşifre” programında Sözlüğü masaya yatırdı.

Program ve beraberinde sosyal medyada başlatılan rüzgar bu işi bir haber olarak ele almak, Ekşi Sözlük’teki “dine hakaret” taşıyan içerikler konusunda bir fikri tartışma ortamı yaratmaktan ziyade, sonuçları bilineceği üzere halkın linç edeceği bir ortam yaratmaya yönelikti.Program yapımcısı ve sunucusu Mehmet Ali Önel’in twitterda hangi tweetleri, kendisine gelen hangi @mention’ları RT ederek bir rüzgar yaratmaya çalıştığını şuradan görebilirsiniz: https://twitter.com/desifrehaberBunlardan en ilginci ve hukuksuzlugun ayan beyan olduğu tweet şu mesela:Uluslarası bilişim hukukunda da, bizim bilişim hukukumuzda da bir internet sitesinin yayınını engellemeye yönelik yapılan her türlü saldırı “suçtur”. Dolayısı ile program yapımcısının Eksisozluk.com‘un yayınını engellemeye yönelik saldırısını takipçilerine duyurması, suçu ve suçluyu övmekten öte nedir? Bu gece #eksisozlukdesifreoluyor etiketi üzerinden başlatılan lincin sonucu olarak bir zafer nidası değilse nedir?

Eleştirilebilir Ekşi Sözlük

Elbette Eksisozluk.com‘da yazılan her türlü girdi eleştirilebilir, bunların dini temalı olanları toplumsal hassasiyetlerden ötürü daha fazla mercek altına alınabilir. Ancak şunu görmek lazım, 14 yıldır yayında olan sitenin içerikleri neden 6-7 sene önce değil de şimdi, Gezi arkası, tam da medyada bazı köşe yazarlarının işinden edildiği dönemde “mercek altında”.

Linç Var: O halde linç edelim!

Müslümanlara, İslam dinine linç var deyip bir program boyunca idrakı zor konuşmacılarla kendi linç atmosferini yaratmanın adını da aklını hala kendi kontrol edebilen bireyler koysunlar. Etki altında kalmadan, sadelikle…

İçerik Eleştirisinin Çok Ötesinde

Gerek program boyunca Mehmet Ali Önel’in ağzından çıkan her lafın tonu, yaklaşımı, vücut enerjisi, gerekse sosyal medyada “Ekşi Sözlüğü Deşifre Ediyoruz" şeklindeki çıkış ve dahası Sözlük ekibinin Gezi Eylemleri dönemi CHP ile bir araya gelip fotoğraf vermesi; “İslama hakaret ediliyor”u konuşmaktan ziyade, iktidar yandaşı konumda, iktidara karşı her türlü muhalif unsuru kalıbına uydurup susturmaya vesile yaratmak üzerine planlanmış bir tiyatro bu. Şüphe yok.

“Allah’tan korkmayan” argümanlı Avukat

Bir hukuk adamı düşünün ki (programa konuk olan) “Allah’tan korkmayan nesiller yetişiyor” diyerek Eksisozluk.com‘daki yazanları tanımlayabilsin. “Bu yüzden bunlar oluyor” diyerek savunma yapabilsin.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

ŞABAN
24 Ağustos 2013 14:44

"Kutsal bilgi kaynağı" Ekşi Sözlük'te doğru-yanlış, iyi-kötü, ciddi-gayriciddi vb. bakımlardan tam bir curcuna var. Toplumun sürekli devinen, kendini eskiten ve yenileyen bellek alanı... Sayıklayan, saçmalayan, ahkam kesen, entel takılan kullanıcılar olduğu gibi, son derece yararlı bilgileri aktaran, değerli yorumlar yazan kullanıcılar da var. Ekşi Sözlük'te herkes aklına ve gönlüne uygun birşeyler bulabilir. Bu "sözlük"ü yasaklamak, toplumun toplumsallığını yasaklamak kadar saçma birşey olur... Ara sıra ben de yararlanıyorum.

erdal
24 Ağustos 2013 13:26

bu parazit dinci yobaz yayinlar ülkenin halini berbat etti. Bunlari milletin zihninden atmadan aydinlanma gelmez


MEDYA KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ