Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Nisan 2017

 

VİDEO HABER

28 Ağustos 2013

Çıplak arama belgelendi VİDEO

Zorla çırılçıplak soyularak aranan Gezi direnişçisi Elif Kaya'nın görüntüleri bulundu.

reklam
Çınar ÖZER / VATAN - Gezi eylemlerine katıldığı için Şakran Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Elif Kaya’nın cezaevine girişi sırasında çıplak aramaya zorlandığı ve bu sırada darp ve tacize maruz kaldığı iddialarını gündeme getiren VATAN, Kaya’nın arama odasına alındığı günün güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerine ulaştı.

Mahkum kabul girişinde bulunan güvenlik kamerasının kayıtlarına göre arama odasında bekletilen Elif Kaya;

04:21’de mahkum kabul kayıt odasına alınıyor. Bu sırada odaya gardiyanlar girip çıkıyor.04:34’te cezaevinin 2. Müdürü odaya giriyor.

04:42’de odadan önce müdür çıkıyor. Arkasından ellerini arkadan bir gardiyanın tuttuğu Elif Kaya, beraberinde 7 gardiyanla odadan çıkıyor. Bu sırada Kaya ile müdürün tartıştığı görülüyor.

04:43’te 3 gardiyan Kaya ile arama odasındayken dışarıda müdür ile 4 gardiyan bekliyor.

04:43’te bir gardiyan daha içer girerken, 7 saniye sonra diğer 3 gardiyan da arama odasına giriyor. Müdür bir ara içeriye bakıyor, daha sonra kapıyı kapattıp dışarıda beklemeye başlıyor.

04:43’te bir gardiyan daha arama odasına giriyor.

04:45’te odadan çıkan gardiyan, müdüre, arama sırasında Kaya’nın üzerinden çıkan bir kağıt veriyor.

04:45’te odadan iki gardiyan çıkıyor. Gardiyanların biri yorulduğunu ve terlediğini belirten el işaretleri yapıyor. Ardından 4 gardiyan daha dışarıya çıkıyor ve odanın önünde müdür ile birlikte 8 gardiyan beklemeye başlıyor. Daha sonra bir tanesi içeriye girerek elinde sopaya benzeyen aletlerle dışarı çıkıyor. 7 gardiyan ve müdür odanın önünde bekliyor.

04:46’da Kaya arama odasından bir gardiyanla çıkıyor.

Odaya girerken hırkasının önü açık olan Kaya’nın odadan çıkarkenki görüntülerinde hırkasının önü ilikli, yüzü yere bakar görünüyor. Avukatların belirttiğine göre elindekiler iç çamaşırı.İç çamaşırı elinde

Müdür, gardiyanlar tarafından kendisine verilen kağıdı Kaya’ya geri veriyor. Bu sırada kayıt odasından bir gardiyan Kaya’nın eşyalarının olduğu poşeti getiriyor. Kaya, gardiyanın elindeki poşete uzanarak iç çamaşırını poşete koyuyor. Daha sonra Kaya x-ray cihazından geçirilerek koğuşların olduğu yere alınıyor.

Jet hızıyla ceza verildi

Cezaevi yönetimi tarafından 23 Haziran’da tutulan tutanakta aramanın nasıl yapıldığından söz edilmeden, “Kaya’nın üst araması yaptırmak istemediği, bunun insanlık dışı bir uygulama olduğunu belirttiği ve tüm ikna çabalarına rağmen üst aramasını kabul etmediği ve buna direndiği” belirtilip, “daha sonra üst araması yapılarak kuruma girişi sağlandı” denildi. Tutanaktan 2 gün sonra disiplin soruşturması açıldı ve Kaya’ya “1 ay süreyle ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma” cezası verildi.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

sabri
28 Ağustos 2013 23:47

hani görüntü ??? hem orda görevliler hep bayan çıplak arasalar ne olur .nezarette intihat eden binlerce örnek var ya üzerinde bir ilaç yada alet varsa o görevli görevini yapmış doğru yapmış hemde,

Ufuk
28 Ağustos 2013 23:01

İslamcılar demokrasi düşmanıdır....

Çalıkuşu
28 Ağustos 2013 22:08

Rezilden de beter!

kopras
28 Ağustos 2013 20:28

rezil insanlar, bunlar devletin yetkisini kullanan memurlar işte, ama herşeyin inşallah hasabı sorulur..

emre
28 Ağustos 2013 12:13

Bu yobaz tarikatci islamist fasist iktidarin polis yargi medya ve her turlu teroru yani kendileri yok edilmelidir

Tüm Yorumlar (8)

VİDEO HABER KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ