Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Nisan 2017

 

İSTANBUL

26 Eylül 2013

En büyük Cem Evi Silivri'ye

Işıklar, Cem Evi’nin temel atma törenini gerçekleştirdi.

reklam
BÜLENT ÇAVUŞ / Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri’de 3 bin metrekarelik alana inşa edilecek olan Cem Evi’nin temel atma törenini gerçekleştirdi. Tören yoğun katılımla gerçekleşti.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilçede yaşayan Alevi yurttaşların yıllardır en büyük istek ve özlemi olan Cem Evi’nin temelini attı. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Silivri Şubesi işbirliğiyle yapılan temel atma törenine; CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Sebahat Akkiraz, Silivri Kaymakamı Salih Keser, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Silivri Şube Başkanı Tamam Köroğlu, Alevi Kültür Derneği Silivri Şube Başkanı Coşkun Aksoy, Cem Evi Bağışçısı Ali Şahna, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, oda başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

KÖROĞLU; "BUGÜN BİZLER İÇİN TARİHİ BİR GÜN”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Silivri Şube Başkanı Tamam Köroğlu, temel atma töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi; "Aleviler bu toprakların 1000 yıllık gerçeğidir. Bizler her şeye rağmen barış, kardeşlik ve eşitlik istedik. Demokrasi, laiklik ve insan haklarını savunduk bu güzel ülkemizde, kendi inanç, kültür ve kimliğimizle birlikte kardeşçe bir yaşam sürme amacındayız. Bizde mezhepçilik yapılmayacağı gibi din, dil, ırk ve inanç ayrıcalığı gözetilmez. Bugün atacağımız temel yıllardır çektiğimiz özleme bir son verecektir. Çok geç kalmış bir talebi gerçekleştireceğiz. Bizler için bu gün tarihi bir gündür. Silivri’de bir ilke temel atıyoruz bu temel kardeşliğin, birlikte yaşamanın bir birimizi daha iyi tanımamızın temelidir. Cem evi temeli atımında çok büyük katkısı olan Belediye Başkanımız Özcan Işıklar ve bütün meclis üyelerine şahsım ve bütün arkadaşlarım adına sonsuz teşekkür ediyorum.”

GEÇMEZ; "BAŞKANIMIZ TÜM ALEVİLERİN GÖNLÜNÜ KAZANDI”

Temel atma töreninde bir konuşma yaparak Başkan Işıklar’a teşekkür eden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez; "Bu inancın kendinle nasıl barışık olduğunu ve nasıl insan sevgisiyle dolu olduğunu pirlerimizin bu yolda durabilmek için nasıl emek verdiklerini hepimiz biliyoruz. Yüz yıllardır merkezine barış ve insanı koyan bir inanış ne yazık ki bu topraklarda kendisine yer bulamıyor. Bulamıyoruz diye bu toprakları terk etmek mi gerekiyor? Bu gün Silivri’de tarihi bir olay gerçekleşiyor. 5-6 yıldır Silivri Hacı Bektaş Kültür Vakfı ve Alevi Kültür Derneği bu çabayı sürdürdüler. Belediye başkanımız, belediye meclis üyelerimiz çok yoğun bir çalışma içerisindelerdi, huzurlarınızda hepsine sonsuz teşekkür ederim. Sayın Belediye Başkanımız bir ilki Silivri’de gerçekleştirerek Alevilerin gönlünü almakla yetinmedi aynı zamanda Alevi dostlarına bir selam vermiş oldu. Biz bu selamı biliriz ve sevgi ile karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

IŞIKLAR; "TÜM İNANÇLARA AYNI SEVGİ VE HOŞGÖRÜYÜ GÖSTERMEK ZORUNDAYIZ”

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, açılışta yaptığı konuşmasında tüm inançlara aynı hoşgörüyü ve saygıyı göstermek gerektiğinin altını çizerek; "Bu gün Silivri’de bir miladın başlayacağını umut ediyorum. Silivri üç semavi dine ev sahipliği yapmış barış huzur içerisinde hoşgörü ortamını barındıran bir ilçedir. Kilisesi ile Havrasıyla, Camisi ile Mescidi ile şehrimizin her yanında bütün inançlar özgürce, huzur içinde yaşamıştır. Silivri’nin böyle bir geçmişi ve hafızası var. 57 tane İslam coğrafyasında, sadece bir tanesinde laik Türkiye Cumhuriyeti var. Bu cumhuriyet onu kuran Ulu Önder Atatürk’ün yarattığı bir emanettir. Bizi izliyorlar, hepsinin gözü, gönlü bu cumhuriyette. Onun için bizler karanlık coğrafyanın içine çekilmek isteniyoruz. Biz inançlara saygıyı, insana saygıyı bu topraklarda kültür edinmişiz. Bu coğrafyada çok dramlar yaşandı; ötekileştirmek, kendi inancının dışındakini yok saymak ve sonra da düşmanlaştırarak ortadan kaldırmak! İnançlar herkesindir, kimsenin tekelinde olamaz. Bu gün temelini attığımız Cem Evi’nin yapımında bütün emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İnancımızı, insan sevgimizi göstererek burada yaşayan bütün hemşerilerimin hepsine aynı saygıyı, hoşgörüyü göstererek bunu sözle değil icraatımızla göstermeyi daha uygun gördük. Bugün camilerimize de, mescitlerimize de, cem evlerimize de aynı hoşgörüyü, aynı yardımı yapmak zorundayız. Bina bitince göreceksiniz Türkiye’de bir örnek oluşturacak. Sadece ve sadece bir Cem Evi yapıyoruz” dedi. Işıklar konuşmasında Cem Evi’nin yapımını üstlenen bağışçı Ali Şahna’ya da şükranlarını iletti.

KESER; "İNANÇLARIMIZ AYRIŞTIRAN DEĞİL, BİRLEŞTİREN OLMALIDIR”

Silivri Kaymakamı Salih Keser ise açılışta gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi; "Bilindiği gibi anayasamızın temel ilkelerinden biri, Cumhuriyetimizin temel ilkelerinden biri Laiklik unsurudur. Laiklik devletin din ve vicdan konusuna karışmayacağına dair hükümleri içermektedir. İnsan inancının temelinde yatan insan olmaktır. İnsan olmanın da en önemli özelliklerinden biri özgürlüğünü rahatça yaşayabilmek, inançlarını rahat bir şekilde yerine getirebilmek ve kültürünü birlik ve beraberlik içerisinde yaşatabilmesidir. Bizim çimentomuz ortak değerlerimizdir. Ortak değerlerimizin başında inançlarımız, kültürlerimizi birlikte yaşama azmimiz gelmektedir. İnançlarımız bizleri ayrıştıran değil, birleştiren olmalıdır. Temeli atılacak olan bu tesisin bu inanç konusunda ayrıştırıcı değil, birleştirici olması en büyük temennimizdir. Türkiye Cumhuriyetinde herkesin eşit vatandaşlık haklarına sahip olduğunu belirtmek istiyorum.” Gerçekleşen açılış konuşmalarının ardından temel atma butonuna basılarak, Cem Evi inşaatının temeline ilk harç bırakıldı.

SİLİVRİ CEMEVİ’NDE NELER YAPILACAK?

Silivri Mimarsinan Mahallesi’nde temeli atılan Cem Evi toplam 3153 metrekare alan üzerine inşa edilecek. Cem Evi’nde; sema alanları, soğuk depo üniteleri, büyükbaş-küçükbaş müdahale alanı, sığınak, bay-bayan soyunma odaları, kesimhane, morg, gasilhane, fuaye alanları, namaz alanları, kafeterya, tuvaletler, mutfak, kütüphane, derslikler, öğrenci dinlenme alanları, misafir odaları ve yönetim kısımları yer alacak. Bodrum Kat, Zemin Kat, 1 ve 2. Katlar olmak üzere toplam 4 katlı olacak Cem Evi inşaatının 15 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.