Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

23 Nisan 2017

 

GÜNCEL

6 Ekim 2013

Bu kadarına da pes artık

Üniversiteli genci ezdi ama ‘Gezi eylemcileri taş attı zannettim’ dediği için tutuklanmadı.

reklam
ALİCAN ULUDAĞ / Cumhuriyet - Genç üniversiteliyi ezdi, çarpma anını ‘Gezi eylemcileri taş attı zannettim’ diye anlattı, tutuklamaktan kurtuldu.

Tandoğan’da kavşakta karşıdan karşıya geçmek isteyen Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 21 yaşındaki Safiye İşbilir’e çarparak ölümüne neden olan Anakent Belediyesi’ne bağlı EGO şoförü Nurullah Bekar, aradan 4 ay geçmesine karşın bir gün bile cezaevine girmedi.

İlk duruşmaya ise hâkimin tavırları damgasını vurdu. Mahkeme, kendisini ve çarpma anını “Gezi eylemcileri taş attı zannettim” diyerek savunan sanığın tutuklanması istemini reddetti. Kararı duyunca fenalaşan, baba Cevdet İşbilir, “21 yaşındaki kızım öldü. Adalet mi bu” diye isyan etti. Bu sözleri duyan yargıç Muhammet Alabaş, sinirlenerek tepkisini gösterdiği aile avukatına “Bu seferlik işlem yapmıyorum. Bir daha tekrarlanmasın” uyarısında bulundu.

Bekar savunmada, “Gezi eylemleri olduğu için otobüse taş atıldığını zannettim. Ancak biraz gittikten sonra yayaların uyarmasıyla durdum ve Sayfiye İşbilir’e çarptığımı gördüm. Bu olayda benim kusurum veya suçum yoktur” dedi. Yargıç Alabaş, sanığın “kaçma ve delil karartma şüphesi” olmadığı gerekçesiyle tutuklanması istemini reddetti.

Baba İşbilir, daha fazla dayanamayarak olduğu yere yığıldı. İşbilir, “Yirmi bir yıl emek verdiğim kızımı köpek gibi ezip geçtiler. Polisiniz de hâkiminiz de aynısınız. 21 yaşındaki kızım öldü. Adalet mi bu” diye feryat etti.