Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

GEZİ - MEKAN

15 Ekim 2013

Yayla Gölü böyle kurtarılacak

'Buldan Yayla Gölü'nün Biyolojik Çeşitlilik Projesi' ile özel bölgenin korunması planlanıyor.

reklam
Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA) - DENİZLİ'nin Buldan İlçesi'ne 8 kilometre uzklıktaki Süleymanlı Yayla Gölü'nü karasallaşmadan kurtarıp, biyolojik çeşitliliğin sürdürülmesi amacıyla hazırlanan 'Buldan Yayla Gölü'nün Biyolojik Çeşitlilik Projesi' uygulanmaya başladı.

Buldan Doğal Hayatı ve Kültürünü Koruma Derneği Başkanı Salih Atlamaz, Yayla Gölü'nde bazı sazlık bölgelerin seyreltildiğini, tabanındaki dip çamurunun temizlenmeye başladığını söyledi. Birinci derece doğal SİT alanı olan Yayla Gölü'nün, barındırdığı bitkisel ve hayvansal çeşitlilik nedeniyle son derece özel bir yer olduğunu belirten Atlamaz, "50 hektar alanı kapsayan gölde önemli ölçüde karasallaşma yaşanmakta. Gölde yarıdan fazla oranda küçülme var. Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü, gölü kurtarmak için proje hazırladı ve uygulamaya koydu. Gölün eski özelliğine kavuşturulması için doğal yapıyı bozmadan dip çamurları temizlenmeye başladı. Bölgede avlanmayı bırakın, silahla dolaşmak bile yasak. Süleymanlı Yayla Gölü, yakın gelecekte doğal güzelliği ve yaban hayatıyla turizm çekim merkezlerinden biri olacak" dedi.

57 familyaya ait 188 çeşit bitki türü, 18 familyaya ait 31 memeli hayvan yaşadığı göl ve çevresi kuşlar için de önemli. Türkiye'de yaşayan 40 tür yırtıcı kuşun 12 türü bu yörede bulunuyor. Süleymanlı Yayla Gölü'nde 47 familyaya ait 158 kuş türünün yaşadığı belirlendi. Balıkçıl kuşlarının 8 türünün 7'si de bu bölgede yaşıyor.