Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

GEZİ - MEKAN

17 Ekim 2013

Aşıklar Müzesi'ne yoğun ilgi

Amasya'daki Türkiye'nin ilk Aşıklar Müzesi'ni 2.5 ayda yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti.

reklam
Yaprak KOÇER- Savaş TUTAK / AMASYA, (DHA) - AMASYA Belediyesi tarafından yaptırılan 'Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi'ni 2.5 ayda yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti. Amasya Belediye Başkanı AK Partili Cafer Özdemir, müzeye olan ilginin çok güzel olduğunu söyledi.

Amasya Belediyesi tarafından yaklaşık 1 yıl süren proje ve hazırlık çalışmasının ardından geçen yıl yapımına başlanan 'Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi' tamamlandı. 8 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilen müzenin bir kısmı geçtiğimiz Ağustos ayında ziyaretçi kabulüne başladı. Başta Ferhat ile Şirin olmak üzere, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Romeo ile Juliet, Mimar Sinan ile Mihrimah Sultan'ın aşk hikayesi ile Anadolu'da aşıklık geleneği, 'yavukluluk kültürü' ile Mevlana ve Hacıbektaşı Veli'nin felsefesiyle anlatılan ilahi aşkın yer aldığı müzenin hizmete giren kısmını 2.5 ayda yaklaşık 5 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi. Müzenin tamamının bir hafta önce ziyaretçi kabulüne başladığını dile getiren Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir şunları söyledi:

"Müzemiz yaz aylarında bir kısmının açılıp faaliyete geçmesine rağmen çok büyük bir ilgi ile karşılaştık. Yaklaşık 5 bin kişi 2.5 ayda müzeyi ziyaret etti. Tamamının açılmamasına rağmen o dönem büyük bir ilgi gördük. Şimdi müzemiz tamamen hizmete girdi ve ilgi oldukça güzel. 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde ziyaretçi sayısında da artış bekliyoruz."

HER AŞKIN ANLATILDIĞI BÖLÜMÜN MÜZİĞİ VE KOKUSU AYRI


8 ayrı bölümü bulunan müzede her bölümde ayrı bir aşk hikayesinin anlatıldığını dile getiren Başkan Özdemir, "Her bölümde rölyefler, 3 boyutlu maketler, 2 boyutlu obje, resimler yer alıyor. Her odada ayrı bir müzik yayını yapılıyor. Yine her odanın kendine özgü bir kokusu da bulunuyor. 5 duyuya hitap eden bir müze oluşturduk" diye konuştu.

FERHAT'LA ŞİRİN'İN HATIRASINA

Amasya'da yaşadıkları rivayet edilen Ferhat ile Şirin'in aşkının hatırası için bu müzeyi yaptıklarını dile getiren Başkan Cafer Özdemir şöyle devam etti:

"Ferhat'ın Şirin için yaptığı rivayet edilen su kanallarının bulunduğu alana müzeyi yaptık. Kanalların da görünmesi için müzeyi yerin altına inşaa ettik. Yabancı misafirlerin de kendilerinden bir parça bulabilmeleri için Romeo ve Jüliet'i de anlattık. Amasya'da böyle güzel insanları günümüze taşımak adına müze yaptık. Yoğun ilgiyle karşılanması bizi sevindiriyor."

3 MİLYON TL'YE MAL OLDU

Türkiye'de ilk defa böyle bir müze yapıldığını belirten Başkan Özdemir şunları anlattı:

"Efsane olmuş aşklarla ilgili tarihi araştırmalar yaptık. Zaman zaman çok sayıda rivayetler bulduk. Sonuç olarak böyle bir ortam seçtik. Efsaneler müze konusu olunca, soyut bir durum söz konusu. Başta 'insanların beklentilerini karşılayabilir miyiz' diye endişe etmiştik. Ancak vatandaşlarımızın ilgisini görünce çalışmamızın başarılı olduğunu gördük. Müzemizde heykel, tasvirler var. Bunları kendi yorumumuzla yaptık. Anadolu'daki efsane aşkları anlatmak istedik. Yaklaşık 3 milyon TL'ye mal oldu. Kentimizin turizmine büyük katkı vereceğini düşünüyoruz. Çünkü ne Türkiye'de ne de dünyada bu müzenin bir eşi yok.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Gizem entel
19 Ekim 2013 09:14

ferhatla şirin vegansa bende parsim.


GEZİ - MEKAN KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ